سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: پس از حدود ۱۲ سال همکاری کامل با آژانس باید پرونده موضوعات گذشته مرتبط با فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای کشورمان بسته شود.
کد خبر: ۸۰۶۱۹۱
پرونده موضوعات گذشته هسته‌ای ایران باید بسته شود

بهروز کمالوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به گزارش دیروز آمانو در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان گفت: این گزارش در دوره ها و فصل های قبل نیز همین طور بوده است .

وی در تبیین بخش های مختلف این گزارش اظهار داشت : صرف نظر از بخشی از گزارش که می گوید نمی توان صلح آمیز بودن موارد اعلام نشده فعالیت های ایران را اعلام کرد ، این گزارش در ابعاد مختلف مثبت است.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود : در این گزارش نخستین بار اعلام شده است که پرداختن به موضوعات گذشته فعالیت های ایران بی پایان نیست یعنی در نقطه ای تمام می شود . این مطلبی است که ما در گذشته بارها اعلام کرده ایم که نکته بسیار مهمی است.

کمالوندی اضافه کرد: البته در موارد دیگر دیدیم که این گزارش ها منعکس کننده واقعیات بوده به نحوی که صلح آمیز بودن موارد اعلام شده فعالیت های هسته ای ما ، تعهداتمان در چارچوب برنامه اقدام مشترک و همکاری ما با آژانس را تأیید کرده است.

معاون سازمان انرژی اتمی گفت :‌ البته همواره در گزارش های آمانو این مطلب هست که صلح آمیز بودن موارد اعلام نشده فعالیت های هسته ای ایران را نمی تواند تأیید کند که ما نیز همواره گفته ایم این مربوط به پروتکل الحاقی و کشورهایی است که آن را امضا کرده اند.

وی تاکید کرد : ما پروتکل الحاقی را اجرا نکردیم واکنون نیز اجرا نمی کنیم پس انتظاری نیست که این عبارت در گزارش های مدیرکل آژانس بیاید که بخواهد درباره آن اظهار نظری کند.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که مگر ابعاد احتمالی نظامی " پی ام دی " موضوعی حقوقی است که آمانو آن را منوط به پایبندی ایران به تعهداتش در بیانیه لوزان قابل حل می داند اظهار داشت: این موضوعی حقوقی نیست، بلکه موضوعی سیاسی است ؛ اصلا به طورکلی پرونده فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما را سیاسی کرده اند.

وی گفت : اما نکته مثبت در اظهارات آمانو این است که بالاخره پرداختن به موضوعات گذشته ایران باید انتها داشته باشد. دوازده، سیزده سال به موضوعات گذشته ایران می پردازند؛دسترسی های بسیار و اطلاعات بسیاری داده شده و علی القاعده این برای ختم این موضوعات کافی است.

کمالوندی افزود: نکته مهم این است که آمانو در گزارش خود در جمعی رسمی اعلام کرد که آماده است که این موضوع در فرصتی معقول پایان یابد گرچه ممکن است درباره مدت آن اختلاف نظر باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درپاسخ به این پرسش که آیا پی ام دی فقط درباره ایران اعمال می شود یا کشورهای دیگر را نیز دربرمی‌گیرد گفت: پی ام دی ، عنوانی است که ما به آن معترض بوده ایم ، موضوعی که قبلا نامش " مطالعات ادعایی " بود.

وی افزود: مطالعات ادعایی، جزء کوچکی از 6 موضوع بود که در دوره مدیریت آقای لاریجانی در شورای عالی امنیت ملی مطرح و حل شد و علی القاعده همان زمان نیز باید پرونده‌اش بسته می شد اما این نکته را باز کردند و از درون آن موارد متعددی درآوردند و نام ابعاد احتمالی نظامی روی آن گذاشتند.

کمالوندی تأکید کرد:‌ در این باره اعلام کرده ایم که برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران همواره صلح آمیز و اعلام شده بوده است و در گذشته هم در این باره وارد مشورت با آژانس شده ایم تا پرونده ما در این بخش بسته شود.

وی گفت :‌ ضروری بود برای حل و فصل این موضوع، علاوه بر اقدامات حقوقی با آژانس،

کارهای سیاسی نیز انجام شود زیرا این کاری سیاسی است و مذاکره به حل و فصل آن کمک می کند و اینکه نخستین بار در اجلاس رسمی آژانس در سندی رسمی، آمانو برای خاتمه دادن این موضوع اعلام آمادگی کرد، نقطه خوبی است.

کمالوندی تأکید کرد: پس از سال های متمادی همکاری با آژانس وقت آن رسیده است که

این نهاد و طرف مقابل که از این موضوع استفاده سیاسی کرده است به این درک برسند که پرونده این موضوع خسته کننده و تکراری بسته شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اکنون که مذاکرات سیاسی می کنیم ضروری است

که روابط و تعاملات دو طرف بازتعریف و منافع دو طرف تأمین شود که این مستلزم اراده لازم از دوطرف است که البته ما از خودمان مطمئن هستیم و طرف مقابل باید اراده اش را اثبات کند.

وی ابراز امیدواری کرد در مدت باقیمانده از مذاکرات بتوانیم به نقطه مطلوب و مشترکی برسیم که به نفع دو طرف ، منطقه و جهان باشد.

کمالوندی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات آمانو مبنی بر اینکه پایان دادن به فعالیت‌های گذشته هسته ای ایران در روزها، هفته ها و ماه ها ممکن نیست و به سال ها وقت نیاز دارد گفت: آمانو در سخنرانی اش به طور مثبت اظهار داشت آمادگی دارد موضوعات مربوط به مسائل گذشته ایران خاتمه یابد و این نمی تواند بی پایان باشد.

وی افزود: پس از این سخنرانی در مصاحبه ای مطبوعاتی برای اینکه بتوانند از آمانو پاسخ منفی بگیرند از او پرسیدند این موضوع تا 10 تیر خاتمه می یابد که طبعا پاسخ او ممکن است مطلوب ما نباشد به نحوی که اظهار داشت به این سرعت ناممکن است و کار روزها و هفته ها و ماه ها نیست.

کمالوندی گفت: حتی اگر بحث سال ها در این باره مطرح باشد ما دوازده،‌ سیزده سال همکاری کرده‌ایم و آژانس می‌تواند جمع‌بندی نهایی کند.

پرونده موضوعات گذشته هسته‌ای ایران باید بسته شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: پس از حدود ۱۲ سال همکاری کامل با آژانس باید پرونده موضوعات گذشته مرتبط با فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان بسته شود.

بهروز کمالوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما ، گزارش دیروز مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در شورای حکام درباره برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان را مانند دوره ها و فصل های گذشته ، تکراری دانست و با اشاره به عبارت تکراری آمانو مبنی بر این که " صلح آمیز بودن موارد اعلام نشده برنامه هسته ای ایران را نمی تواند تایید کند" گفت: همواره گفته ایم مسائل اظهار نشده ضوع مربوط به پروتکل الحاقی و کشورهایی است که آن را امضا کرده اند.

وی تاکید کرد: ما پروتکل الحاقی را اجرا نکرده و در حال حاضر هم اجرا نمی کنیم پس انتظاری نیست که این عبارت بیاید و آمانو بخواهد درباره این بخش اظهار نظر کند.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که مگر موضوع ابعاد احتمالی نظامی " پی ام دی " حقوقی است که آمانو ادعا می کند در صورت پایبندی ایران به بیانیه لوزان آن را می توان به شکل منطقی حل کرد؟ اظهار داشت : پی ام دی موضوعی حقوقی نیست ، بلکه موضوعی سیاسی است ؛ اصلا به طور کلی پرونده فعالیت های صلح آمیز هسته ای ما را سیاسی کرده اند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها