دور تازه مذاکرات برای نگارش متن توافق نهایی از روز پنجشنبه در وین آغاز خواهد شد.
کد خبر: ۸۰۴۵۶۹
آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای از پنجشنبه

به گزارش مهر، دور تازه مذاکرات برای نگارش متن توافق نهایی از روز پنجشنبه در وین آغاز خواهد شد.

تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به ریاست سید عباس عراقچی بامداد فردا عازم وین خواهد شد تا در روزهای آینده کار نگارش متن برجام را از سر بگیرند.

ششمین دور مذاکرات هسته ای برای نگارش متن در وین در حالی از فردا آغاز می شود که حدود سه هفته تا پایان ضرب الاجل ۱۰ تیر ماه برای دست یابی به توافق نهایی باقی مانده است و این احتمال مطرح است که مذاکره کنندگان هفته های آینده را بی وقفه در وین به کار بر روی نگارش بپردازند.

اما این مذاکرات در حالی برگزار می شود که پیش از این طرفین در ۵ دور گذشته نگارش متن طرفین کار را بسیار کند ارزیابی کرده بودند. وجود اختلافات و کندی کار نیز دلیلی بود که وزرای امور خار جه ایران و آمریکا در تاریخ ۹ خرداد ماه در ژنو دیدار کردند. هر چند که در پایان این گفتگوهای یک روزه نتیجه ای رسمی از مذاکرات وزرا اعلام نشد ولی این امید وجود دارد که گفتگوی ظریف و کری مسیر نگارش متن را در هفته های آینده با سرعت بیشتری همراه کند.

ایران و ۱+۵ در ۱۳ فروردین ماه در لوزان سوئیس توانستند پس از مذاکراتی فشرده به راه حل هایی برای موضوعات مورد اختلاف دست پیدا کنند. راه حل هایی که با عنوان بیانیه از سوی محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی قرائت شد. هر چند که آمریکایی چند ساعت پس از انتشار این بیانیه فکت شیتی را منتشر کردند که تناقض های بسیاری با اصل بیانیه داشت اما در روزهای آتی و از زمان آغاز نگارش متن توافق نهایی به گفته مقامات حاضر در مذاکرات طرف مقابل با زیاده خواهی ها حتی گاهی از فکت شیت خود نیز عبور کرده است.

مصاحبه با دانشمندان ایرانی و بحث بازدید از مراکز نظامی در بحث پذیرش پروتکل الحاقی از سوی ایران از زیاده خواهی ها طرف مقابل بود که در پی تأکیدات مقام معظم رهبری در آخرین دور مذاکرات در وین به گفته سید عباس عراقچی ایران به طور صریح اعلام کرده است که این موضوع به طور کامل از دستور کار مذاکرات خارج شده است.

مذاکرات دور جدید در وین از فردا در سطح معاونان خواهد بود و قرار است نمایندگان ۱+۵ نیز در این دور از مذاکرات حضور داشته باشند.

درباره حضور وزرا هنوز هیچ خبری منتشر نشده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
ی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۳
۰
۰
خسته شدیم از این همه خبر تكراری و بی ثمر...... بسه دیگه

نیازمندی ها