jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۲۲۹۲   ۰۶ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۲

بیمار پارکینسونی که به تازگی عمل جراحی انتقال سلول های جنینی مغز به وی انجام شده اکنون در آستانه بهبودی کامل و بازگشت به زندگی عادی قرار دارد.این خبری خوشحال کننده برای میلیونها مبتلا به پارکینسون در جهان است.

درمان پارکینسون با انتقال سلول های جنینی مغز

متخصصان علوم پزشکی توانستند با انتقال سلول های جنینی به مغز این بیمار حدودا ۵۰ ساله وی را در آستانه آغاز زندگی دوباره قرار دهند.

درحقیقت وی نخستین بیمار در حدود ۲۰ سال اخیر به شمار می آید که از این طریق درمان شده است. پزشکان امیدوارند که در مدت ۵ سال وی بتواند کنترل کاملی بر روی حرکات بدنش داشته باشد.

راجر بارکر از دانشگاه کمبریج که هدایت متخصصان علوم پزشکی از کشورهای مختلف جهان در این پروژه ویژه را بر عهده داشته می گوید: به نظر می رسد همه چیز خوب و بر اساس پیش بینی های قبلی باشد.

این تکنیک درمانی نخستین بار ۲۸ سال پیش در سوئد به دنیا معرفی شد اما در پی ناکارآمد بودن دو تزریق صورت گرفته در آمریکا، این نگرش درمانی کنار گذاشته شد و در عوض متخصصان به سراغ درمانهایی نظیر تحریک عمق مغز رفتند.

اما آنچه که در آن دو مورد ابتدایی نادیده گرفته شده بود «گذشت زمان» بوده است. در واقع سلول های جنینی مغز به گذشت زمان نیاز دارند تا به تدریج بتوانند با مغز فرد دریافت کننده اتصالات دقیق و کاملی برقرار کنند.

در این تکینک جدید و مؤثر، پس از قرار گرفتن سلول های مغزی پیوند زده شده در جای دقیقا مناسب مغز دریافت کننده فرآیند تولید سیگنال های شیمیایی دوپامین مغزی آغاز می شود.

علم پزشکی نشان می دهد تولید ضعیف این سیگنال ها به شکل گیری عارضه ای موسوم به پارکینسون منجر می شود.

اما در این روش جدید فرآیند تولید سیگنال های مورد نظر شدت یافته و درواقع با پارکینسون مقابله می شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو