jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۲۲۹۲   ۰۶ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۲

بیمار پارکینسونی که به تازگی عمل جراحی انتقال سلول های جنینی مغز به وی انجام شده اکنون در آستانه بهبودی کامل و بازگشت به زندگی عادی قرار دارد.این خبری خوشحال کننده برای میلیونها مبتلا به پارکینسون در جهان است.

درمان پارکینسون با انتقال سلول های جنینی مغز

متخصصان علوم پزشکی توانستند با انتقال سلول های جنینی به مغز این بیمار حدودا ۵۰ ساله وی را در آستانه آغاز زندگی دوباره قرار دهند.

درحقیقت وی نخستین بیمار در حدود ۲۰ سال اخیر به شمار می آید که از این طریق درمان شده است. پزشکان امیدوارند که در مدت ۵ سال وی بتواند کنترل کاملی بر روی حرکات بدنش داشته باشد.

راجر بارکر از دانشگاه کمبریج که هدایت متخصصان علوم پزشکی از کشورهای مختلف جهان در این پروژه ویژه را بر عهده داشته می گوید: به نظر می رسد همه چیز خوب و بر اساس پیش بینی های قبلی باشد.

این تکنیک درمانی نخستین بار ۲۸ سال پیش در سوئد به دنیا معرفی شد اما در پی ناکارآمد بودن دو تزریق صورت گرفته در آمریکا، این نگرش درمانی کنار گذاشته شد و در عوض متخصصان به سراغ درمانهایی نظیر تحریک عمق مغز رفتند.

اما آنچه که در آن دو مورد ابتدایی نادیده گرفته شده بود «گذشت زمان» بوده است. در واقع سلول های جنینی مغز به گذشت زمان نیاز دارند تا به تدریج بتوانند با مغز فرد دریافت کننده اتصالات دقیق و کاملی برقرار کنند.

در این تکینک جدید و مؤثر، پس از قرار گرفتن سلول های مغزی پیوند زده شده در جای دقیقا مناسب مغز دریافت کننده فرآیند تولید سیگنال های شیمیایی دوپامین مغزی آغاز می شود.

علم پزشکی نشان می دهد تولید ضعیف این سیگنال ها به شکل گیری عارضه ای موسوم به پارکینسون منجر می شود.

اما در این روش جدید فرآیند تولید سیگنال های مورد نظر شدت یافته و درواقع با پارکینسون مقابله می شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو