jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۰۰۲۲۵ ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۰

در آستانه فرارسیدن روز پاسدار باید این نکته مهم را یادآوری کرد که قدرت امروز سپاه ناشی از یک توان منحصر به‌فرد و دارای شاخص‌هایی فراتر از پارامترهای تعریف‌شده نظامی در مقایسه با دیگر نیروهای نظامی در سطح منطقه است که این واقعیت، دلایل متعددی دارد.

کارکردهای چندمنظوره سپاه در چارچوب دکترین دفاعی ایران

یکی از مهم‌ترین دلایلی که از سپاه قدرتی بی‌همتا ساخته، این است که این نیرو، یک سازمان یادگیرنده و انطباق‌پذیر با مختصات روز کشور، منطقه و جهان است. در واقع سپاه به‌عنوان یک سازمان یادگیرنده، خود را با شرایط مختلف تطبیق داده و به‌روز می‌کند. برای همین است که سپاه پاسداران در مقطعی از زمان به فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی مشغول بوده، در زمان دیگری به‌عنوان یک نیروی نظامی قدرتمند وارد عمل شده و امروز هم متناسب با پیچیدگی‌های روز، سپاه به یک قدرت چندمنظوره تبدیل شده است که در کوتاه‌ترین زمان، متناسب با شرایط، توان خود را افزایش می‌دهد.

البته این فقط ماهیت چندمنظوره و قابل انطباق سپاه نیست که آن را متفاوت از نیروهای نظامی کلاسیک منطقه کرده، بلکه فراتر از آن، روحیه انقلابی‌گری، جهاد، ایثار، شاخص شجاعت و ولایت‌پذیری باعث شده تا این نیرو، در کنار توانایی‌های سازمانی، از روحیه‌ای بالا برای حرکت در چارچوب آرمان‌های انقلاب اسلامی برخوردار باشد. طبیعی است وقتی همه این شاخص‌ها در کنار هم قرار گیرد، این نیروی نظامی چنان توانی پیدا می‌کند که قابل مقایسه با دیگر نیروهای نظامی موجود در منطقه نیست.

در همین راستا نباید این واقعیت را از یاد ببریم که اگر امروز می‌توانیم وزن ژئوپلتیک خود را با وجود همه تحولاتی که در سطح خاورمیانه در حال وقوع است، افزایش دهیم، به خاطر همین قدرت نظامی منحصر به‌فرد است که در چارچوب دکترین دفاعی ایران، ایفای نقش می‌کند. همین توان بالای سازمانی و نقش‌آفرینی اثرگذار، باعث شده است تا دشمنان تبلیغاتی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌راه بیندازند که البته این تبلیغات نمی‌تواند خللی در فعالیت‌های سپاه در چارچوب دکترین دفاعی کشورمان ایجاد کند.

منصور حقیقت‌پور

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر