jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۰۰۱۸۶   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در آستانه فرارسیدن روز پاسدار باید این نکته مهم را یادآوری کرد که قدرت امروز سپاه ناشی از یک توان منحصر به‌فرد و دارای شاخص‌هایی فراتر از پارامترهای تعریف‌شده نظامی در مقایسه با دیگر نیروهای نظامی در سطح منطقه است که این واقعیت، دلایل متعددی دارد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که از سپاه قدرتی بی‌همتا ساخته، این است که این نیرو، یک سازمان یادگیرنده و انطباق‌پذیر با مختصات روز کشور، منطقه و جهان است. در واقع سپاه به‌عنوان یک سازمان یادگیرنده، خود را با شرایط مختلف تطبیق داده و به‌روز می‌کند. برای همین است که سپاه پاسداران در مقطعی از زمان به فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی مشغول بوده، در زمان دیگری به‌عنوان یک نیروی نظامی قدرتمند وارد عمل شده و امروز هم متناسب با پیچیدگی‌های روز، سپاه به یک قدرت چندمنظوره تبدیل شده است که در کوتاه‌ترین زمان، متناسب با شرایط، توان خود را افزایش می‌دهد.

البته این فقط ماهیت چندمنظوره و قابل انطباق سپاه نیست که آن را متفاوت از نیروهای نظامی کلاسیک منطقه کرده، بلکه فراتر از آن، روحیه انقلابی‌گری، جهاد، ایثار، شاخص شجاعت و ولایت‌پذیری باعث شده تا این نیرو، در کنار توانایی‌های سازمانی، از روحیه‌ای بالا برای حرکت در چارچوب آرمان‌های انقلاب اسلامی برخوردار باشد. طبیعی است وقتی همه این شاخص‌ها در کنار هم قرار گیرد، این نیروی نظامی چنان توانی پیدا می‌کند که قابل مقایسه با دیگر نیروهای نظامی موجود در منطقه نیست.

در همین راستا نباید این واقعیت را از یاد ببریم که اگر امروز می‌توانیم وزن ژئوپلتیک خود را با وجود همه تحولاتی که در سطح خاورمیانه در حال وقوع است، افزایش دهیم، به خاطر همین قدرت نظامی منحصر به‌فرد است که در چارچوب دکترین دفاعی ایران، ایفای نقش می‌کند. همین توان بالای سازمانی و نقش‌آفرینی اثرگذار، باعث شده است تا دشمنان تبلیغاتی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌راه بیندازند که البته این تبلیغات نمی‌تواند خللی در فعالیت‌های سپاه در چارچوب دکترین دفاعی کشورمان ایجاد کند.

منصور حقیقت‌پور

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

خطر بازگشت سرخک

اگر خانواده‌ای واکسیناسیون کودک خود را به‌تعویق انداخته بلافاصله برای تزریق واکسن فرزند خود اقدام کند

خطر بازگشت سرخک

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر