پس از آنکه هیات رئیسه مجلس اعلام کرد، طرح فوریتی الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای به تصویب رسیده و در حال بررسی است و نیازی به بررسی طرح های فوریتی جدید هسته ای در مجلس نیست ناگهان طرح سه فوریتی دیگری با عنوان دفاع اسلامی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول مذاکرات هسته‌ای با امضای 80 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان شد.
کد خبر: ۷۹۷۳۷۰
واکنش نمایندگان مجلس به طرح 3 فوریتی مذاکرات هسته ای

این طرح سه فوریتی که توسط جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد وعضو جبهه پایداری در میان خبرنگاران توزیع شد وتاکید داشت که به امضا جمع زیادی رسیده و به هیات رئیسه مجلس داده شده است با واکنش های نمایندگان امضا کننده روبه رو شد.

اکثر نمایندگان در خصوص طرح سه فوریتی در مصاحبه با جام جم آنلاین تاکید داشتند که امضا آنان مربوط به این طرح نبوده و قرار بود برای مسایل هسته ای و تقویت تیم مذاکره کننده کشور بیانیه ای داده شود و برخی نیز تاکید داشتند که قرار بوده در نامه ای به رئیس جمهور در مورد مذاکرات تذکری داده شود که به یکباره امضای آنان در پایین یک طرح سه فوریتی دیده می شود.

از آنجایی که طرح های سه فوریتی بنابر ضرورت های خاص و فوت وقت در مجلس بصورت خیلی نادر مطرح می شود و باید کلیات وجزئیات آن در یک جلسه با حضور شورای نگهبان مورد بررسی قرار گیرد لذا نمایندگان مجلس تاکید داشتند که در شرایطی که تیم مذاکره کننده در انجام ماموریت های نظام است لزومی به ارائه چنین طرح های غیر ضروری وجود ندارد و کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در حال رصد کردن ابعاد مذاکرات با توجه به منویات مقام معظم رهبری است.

در ماده واحده طرح سه فوریتی اعلام شده که دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای موظفند هر گونه ارتباط و مذاکراه با آمریکایی ها در موضوع هسته ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد قطع نموده و مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ها ادامه دهند.

واکنش نمایندگان امضا کننده به طرح سه فوریتی

اولین واکنش به ارائه طرح سه فوریتی توسط علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان صورت گرفت .این نماینده با تاکید بر اینکه وی طرح دو فوریتی در مورد رعایت ولزوم حفظ حقوق ایران د رمذاکرات را امضا کرده است به جام جم آنلاین گفت:بحث ما این است که در زیر سایه تهدیدات نمی توان مذاکره کرد و ما تاکید داشتیم مادامی که این اقدام وجود دارد مذاکرات نباشد.

وی در ادامه گفت: به هیچ عنوان طرح سه فوریتی را امضا نکرده ام و آقای کریمی قدوسی کار نادرستی کرده که امضای برخی از نمایندگان را که با عناوین دیگر گرفته ،و پیوست طرح سه فوریتی کرده است.

تذکر حداد عادل و اسماعیل کوثری

حجت الله خدایی سوری عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی و نماینده سلسله و دلفان نیز در گفتگو با ما با اشاره به اینکه آقایان حداد عادل و اسماعیل کوثری دو عضو فراکسیون اصولگرایان نسبت به این اقدام نماینده مشهد تذکر داده اند گفت: طرحی که امروز توسط کریمی قدوسی در اختیار رسانه ها قرار گرفت به هیچ عنوان برای سه فوریت نبوده و امضای من برای نامه ای با عنوان تقویت تیم هسته ای گرفته شده است.

سید محمد بیاتیان نماینده عضو فراکسیون رهروان ولایت ودیگر نماینده ای که نام وی درمیان امضا کنندگان این طرح دیده شده نیز در واکنش به این اقدام به جام جم آنلاین گفت: قرار بود تذکری به رییس جمهوری و دولت داده شود تا در سایه تهدید براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب مذاکره نکنیم.

وی افزود: در نامه ای که ما امضا کردیم به هیچ عنوان بحث سه فوریتی مطرح نبوده و امضای خود را از پایین این طرح پس خواهیم گرفت.

نماینده بیجار افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب می فرمایند که مذاکرات انجام شود قطعا ایشان هم بر آن نظارت خواهند کرد و لزومی به طرح سه فوریتی نیست چون کشور در حالت عادی است و کلیت نظام و تمامیت ارضی به خطر نیفتاده است که بخواهیم طرح سه فوریتی را در مجلس مطرح کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: آقای لاریجانی در جلسه فراکسیون رهروان تاکید کردند که موافق اقدامات شتابزده نیستند واکثر اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز با این موضوع را قبول دارند.

گلایه ها به هیات رئیسه داده شده

محمدحسین فرهنگی عضو هیات رئیسه مجلس ونماینده تبریز نیز در گفتگو با ما در رابطه با توزیع طرح سه فوریتی که توسط جواد کریمی قدوسی در اختیار رسانه ها قرار داده شد گفت: برخی نمایندگان نسبت به رفتار وی شکایت و گلایه خود را به هیات رییسه بیان کردند و تاکید داشتند که با عنوان بیانیه ،تذکر و یا نامه از آنها امضا گرفته شده و متاسفانه امضاها، پیوست یک طرح سه فوریتی شده است.

محمد دهقان دیگر عضو هیات رئیسه مجلس نیز با اشاره به انتقادات نمایندگان تاکید کرد که طرح سه فوریتی اصلا به هیات رئیسه مجلس داده نشده است.

هیات نظارت بر رفتار نمایندگان وارد عمل شود

اسماعیل جلیلی عضو هیات رئیسه فراکسیون رهروان ولایت نیز در خصوص این اتفاق گفت:اخیرا اقداماتی در صحن علنی توسط برخی نمایندگان همکار باب شده که محتوا مطالب ،با امضایی که گرفته می شود جا به جا می شود واین امر مورد انتقاد نمایندگان قرار دارد.

وی افزود:از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان انتظار می رود که با اینگونه اقدامات برخورد جدی کند تا کسی نتواند از اعتماد مجموعه نمایندگان استفاده کند و موجبات بی اعتمادی نسبت به سایر نمایندگان را فراهم کند.

فاطمه امیری جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها