واکنش رسمی مجلس ایران به مصوبه سنای آمریکا

وزارت خارجه نتایج مذاکرات هسته‌ای را به مجلس ارائه کند

بیش از 200 نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنش به مصوبه سنای آمریکا برای نظارت کنگره این کشور بر توافق هسته‌ای، در بیانیه‌ای از وزارت خارجه خواستند نتایج مذاکرات را به مجلس تقدیم کند تا با دریافت نظرات نمایندگان تکلیف این پرونده بر اساس منافع ملی کشور روشن شود.
کد خبر: ۷۹۶۵۰۵
وزارت خارجه نتایج مذاکرات هسته‌ای را به مجلس ارائه کند

در این بیانیه که از سوی ضرغام صادقی عضو هیات رییسه مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه) قرائت شد، آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

مذاکرات هسته‌ای به مرحله پراهمیتی رسیده است و اقتضا دارد با دقت رفتارهای 1+5 بخصوص دولت آمریکا مورد ارزیابی قرار گیرد. بیش از یک سال و اندی از مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد و علیرغم برخی دعاوی غیرمنطقی آمریکا، مصوبه اخیر مجلس سنا نشانگر زیاده‌خواهی دیگری است که ما در پس ژست‌های دموکراتیک بارها پس از انقلاب آن را آزموده‌ایم.

اینگونه رفتارها در قواعد مذاکرات بین‌المللی نامی جز مکر ندارد و نتیجه آن امری به جز عدم اعتماد نیست لذا ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صراحت اعلام می‌داریم:

الف) وارد نمودن مصوبه کنگره به عنوان مولفه جدیدی در تایید نتایج مذاکرات نمی‌تواند عامل چانه‌زنی دیگری به حساب بیاید بلکه بالعکس مذاکره‌کنندگان محترم باید در مورد تاثیرات ورود این عامل واکنش مناسب نشان دهند و آن را در نتایج مذاکرات به طور جدی در نظر بگیرند.

ب) شرایط بازرسی‌های آژانس صرفا مطابق عرف و قواعد بین‌المللی مجاز می‌باشد و همانگونه که خروج از چارچوب ان‌پی‌تی برای کشورها امری مذموم می‌باشد بعضی نظارت‌های آژانس نیز تخریب‌کننده ان‌پی‌تی خواهد بود لذا رعایت این نظامات باید در نتیجه مذاکرات دیده شود.

ج)اگرچه استخدام زبان تهدید در دیپلماسی جز جیغ ناشی از ترس به حساب نمی‌آید برای دولت آمریکا که خود بارها تقاضای مذاکره در موضوع هسته‌ای را نموده است چنین رفتاری سخیف‌تر است لذا همان‌گونه که ملت بزرگوار ایران در طی 35 سال پس از انقلاب به اینگونه تهدیدات وقعی ننهادند، مذاکره‌کنندگان که نمایندگی ملت را بر عهده دارند پاسخی در خور شان را به آنان داده و نشان دهند قلمروی مذاکرات ساحت اینگونه بازیگوشی‌های ناشیانه نیست و مذاکرات همراه با تهدید را به کام آنان تلخ نمایند.

د) وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی موظف است بر پایه رهنمودهای رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و تذکرات فوق نتایج مذاکرات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم دارد تا با دریافت نظرات نمایندگان ملت تکلیف این پرونده بر اساس منافع ملی کشور روشن گردد.

از آنجا که به دلیل دخالت‌های دولت آمریکا در منطقه نظیر اشغال افغانستان، عراق یا بحران‌سازی در سوریه و اینک در یمن باعث کشتار مردم و گسترش افراطی‌گری و تروریسم گردیده است و ظاهرا این کشور بنا دارد با گسترش تروریسم نوعی یاغی‌گری بین‌المللی را رایج نماید که بدترین عامل در جهت بی‌ثباتی و استقلال کشورها می‌باشد لازم است وزارت امور خارجه گزارشی از این امر همراه با نتایج مذاکرات به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید تا مورد بررسی همزمان نمایندگان ملت قرار گیرد.

تکرار تجاوزات دولت آمریکا به حقوق ملت‌ها نظیر آنچه در اشغال عراق و افغانستان بر سر این ملل آورد و رفتار نقض حقوق بشر در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و یا حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ‌های غزه و 33 روزه و امروز در حمایت از دولت سعودی در جنگ ناجوانمردانه با ملت یمن و ده‌ها نمونه دیگر همگی نشانگر آن است که پایمال نمودن حقوق انسان‌ها به رویه این دولت سرکش تبدیل شده است و به همین دلایل نزد ملت‌های جهان جز نفرت سهمی ندارد. طبعا این وجوه نیز در بررسی نتایج مذاکرات هسته‌ای مورد توجه قرار خواهد گرفت».(ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها