jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۹۴۲۸۶   ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۸:۱۰

مبتلایان به بی‌خوابی یا بدخوابی به فکر درمان باشند

پزشکان: بیخوابی، درد‌هایتان را مزمن می‌کند

جام جم سرا- گروهی از پزشکان نروژی پس از انجام بررسی‌ها و تحقیقاتی تاکید کردند که بی‌خوابی می‌تواند موجب تشدید دردهای مزمن شود.

پزشکان: بیخوابی، درد‌هایتان را مزمن می‌کند

محققان مذکور، در این بررسی متوجه شدند افرادی که به مشکلات خواب مبتلا هستند ممکن است در برابر درد، حساسیت بیشتری داشته باشند و بنابراین در این افراد احتمال وخیم‌تر شدن دردهای مزمن وجود دارد.
پزشکان نروژی در مطالعه خود به ارزیابی حساسیت درد در بیش از ۱۰ هزار فرد بزرگسال پرداختند و دریافتند که افراد مبتلا به بی‌خوابی نسبت به افرادی که دچار بیماری‌های مرتبط با خواب نیستند در برابر درد حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. بنا بر یافته‌های این مطالعات، نیاز به بهبود وضعیت خواب در بیماران مبتلا به درد‌های مزمن و بالعکس آن واضح است؛ چنان که «بورژه سیورتین»، متخصص ارشد این مطالعه گفته است: ابتدا از شرکت‌کنندگان پرسش‌هایی در مورد احتمال ابتلای آنان به بی‌خوابی، مدت زمان به خواب رفتن و دیگر مشکلات مرتبط با خواب پرسیده شد. پس از آن این افراد تحت آزمایش تست فشار سرد قرار گرفتند. این تست متد استانداردی برای شبیه‌سازی درد مزمن است که از فرد درخواست می‌شود تا دستان خود را برای مدت زمان ۱۰۶ ثانیه داخل آب سرد قرار دهد. افرادی که خیلی سریع دستان خود را از آب خارج می‌کردند مقاومت کمی به درد داشتند.
به نقل از لایوساینس، نتایج به دست آمده نشان داد ۴۲ درصد از بیمارانی که به بی‌خوابی مبتلا بودند قبل از ۱۰۶ ثانیه دستان خود را از آب بیرون آوردند. بر اساس این مطالعه، حساسیت به درد در افرادی که عارضه بی‌خوابی در آنان معمول و جدی‌تر بود به مراتب بیشتر بوده است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها