jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۹۰۸۷۹   ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

ایران در رده‌بندی جهانی از نظر پس‌اندازهای ملی رتبه ۶ جهان را به خود اختصاص داده و نسبت پس اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۴ بالغ بر 47.3 درصد اعلام شده است.

به گزارش تسنیم،‌ واحد اقتصادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با بررسی شرایط پس‌اندازهای ناخالص ملی 179 کشور جهان اعلام کرد ایران در رده‌بندی جهانی از این نظر رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

رقم پس‌اندازهای ناخالص ملی هر کشور مانده درآمد ناخالص ملی آن کشور پس از کسرهزینه‌های مصرفی می‌باشد. پس‌اندازهای شخصی، پس انداز شرکت‌ها و پس‌انداز دولتی منهای پس‌اندازهای خارجی در این باره مورد محاسبه قرار می‌گیرد.بر این اساس رقم پس‌اندازهای ملی ایران در پایان سال 2014 معادل 47.3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده و فقط پنج کشور پس‌انداز ملی بیشتری (بر اساس نسبت تولید ناخالص داخلی) نسبت به ایران داشته‌اند. برونئی در صدر رتبه‌بندی جهانی از این نظر قرار گرفته است. پس‌اندازهای ملی این کشور معادل 56.1 درصد تولید ناخالص داخلی آن بوده است.

قطر با رقم 56 درصدی و کویت نیز با رقم 54.8 درصدی به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. الجزایر و چین نیز در رتبه‌های چهارم و پنجم و بالاتر از ایران قرار داشته‌اند. میزان پس‌اندازهای ملی چین معادل 49.5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور محاسبه شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر