jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۸۴۷۲ ۲۶ فروردين ۱۳۹۴  |  ۲۲:۱۸

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از ارائه راه حل های پیشنهادی ایران برای حل و فصل دو موضوع از مسایل باقیمانده ایران و آژانس خبر داد.

ارائه راه حل های ایران برای 2 موضوع باقیمانده ایران و آژانس

رضا نجفی پس از نشست مشترک نمایندگان ایران و آژانس در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در جلسه پیشین که اسفند گذشته در تهران برپا شد توافق کردیم که جلسه دیگری برگزار شود که بر این اساس نشست امروز تشکیل شد و به بحث درباره دو اقدام عملی توافق شده ادامه دادیم.

وی افزود: این دو اقدام عملی شامل ابعاد فنی مهم و پیچیده ای است و بعضا به زمان های بسیار گذشته مربوط می شود که پرسش های آژانس و پاسخ های مستدل ما در این جلسه مطرح شد.

نجفی گفت: می توانم بگویم درباره بسیاری از ابعاد فنی این دو موضوع بحث کردیم و در برخی موارد که اختلافاتی بود مقرر شد راه حل هایی مطرح شود که امروز این راه حل ها را پیشنهاد کردیم و قرار است آژانس آن را بررسی کند و در نخستین فرصت جلسه دیگری خواهیم داشت.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: انتظار ما این است که باتوجه به توضیحاتی که از طرف ما به لحاظ فنی و حقوقی به تیم کارشناسی آژانس ارائه شده است این دو موضوع که جزو موضوعات باقیمانده ایران و آژانس است خاتمه یابد.

نجفی گفت: البته باید ببینیم در چه فرصتی می توانیم جلسه بعدی را برگزار کنیم زیرا در آینده نزدیک ، کنفرانس بازنگری ان. پی. تی را پیش رو داریم که زمان برگزاری این کنفرانس طولانی است و ممکن است در برپایی جلسه آینده ما با آژانس تاثیر بگذارد و آن را به تاخیر بیندازد.

وی افزود: جلسه بعدی نمایندگان ایران و آژانس در تهران برگزار خواهد شد.

پیگیری الزام رژیم صهیونیستی برای پیوستن به npt در اجلاس نیویورک

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: موضوع الزام رژیم صهیونیستی برای پیوستن به معاهده npt را در کنفرانس بازنگری npt در نیویورک پیگیری می کنیم.

رضا نجفی افزود: کنفرانس بازنگری npt طبق این معاهده و تصمیمات اعضا، هر پنج سال یک بار در سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می شود که این کنفرانس از هفتم اردیبهشت به مدت چهار روز برپا خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه کشورمان برای حضور در این کنفرانس گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس جنبش غیرمتعهدها با همه توان در این اجلاس شرکت خواهد کرد و آقای ظریف حداقل در هفته نخست این اجلاس درخصوص مواضع جنبش غیرمتعهدها و درخواست های این جنبش برای تسریع در خلع سلاح هسته ای سخنرانی خواهد کرد.

نماینده ایران در آژانس افزود: البته چون کنفرانس بازنگری npt بزرگ است و کمیته های متعددی دارد، هیئت فنی و کارشناسی کشورمان با تمام توان در آن حضور خواهد یافت.

وی اظهار داشت: انتظارات کشورهای غیرهسته ای در این کنفرانس یکی از مطالب و موضوعات جدی در این کنفرانس است.

نجفی اضافه کرد: موضوع خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای که ابتکارش متعلق به کشورمان است و قرار بود در سال 2012 کنفرانسی در این زمینه تشکیل شود؛ در این کنفرانس پیگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: متأسفانه کنفرانسی که در این سال برای بررسی موضوع خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای باید برگزار می شد به علت اقداماتی که بانیان اصلی قطعنامه انجام دادند، کنفرانس برپا نشد و کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عربی و جمهوری اسلامی ایران، یکی از مطالبات جدی شان این است که این تفاهم که قبلاً صورت گرفت اما عملی نشد در این کنفرانس با جدیت پیگیری شود.

نجفی گفت: البته موضوعات دیگری در کنفرانس بازنگری در npt مطرح است مانند استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و تسهیل در کمک کشورهای دارنده فناوری هسته ای به کشورهای در حال توسعه که این کمک ها شامل انتقال فناوری، مواد و تجهیزات کافی نبوده است و کشورهای پیشرفته به تعهداتشان عمل نکرده اند.

نماینده ایران در آژانس افزود: البته موضوعات دیگری در خصوص اشاعه هسته ای مطرح است و جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه به ویژه در خصوص کمک های فنی که به برخی کشورهای به ویژه رژیم صهیونیستی می شود انتقاد دارند و این مواضع را مطرح خواهند کرد.

نجفی در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری بازرسی ها از تأسیسات هسته ای رژیم صهیونیستی گفت: بله ،این خواسته همواره در مواضع جنبش غیرمتعهدها مطرح شده است و در این کنفرانس نیز دوباره مطرح خواهد شد.

وی افزود: پوشش ندادن تأسیسات هسته ای رژیم صهیونیستی همواره در چارچوب آژانس و نیز کنفرانس های بازنگری در npt مطرح می شود .

وی تأکید کرد: مطالبات جدی که در اسناد این کنفرانس ها منعکس شده همین است که رژیم صهیونیستی نیز باید به معاهده npt بپیوندد و همه تأسیسات هسته ای اش را تحت پوشش آژانس قرار دهد.

نجفی گفت: البته واضح است که رژیم صهیونیستی به علت بهره مندی از حمایت قدرت های بزرگ به ویژه آمریکا تا کنون از این خواسته بین المللی سرپیچی کرده است اما به هر حال کشورهای غیر هسته ای و اعضای غیرمتعهدها از اصرار بر این موضوع خسته نخواهند شد.

وی افزود: این موضوع حتماً در کنفرانس آینده بازنگری در npt مطرح می شود و انتظار داریم که در سند نهایی کنفرانس نیز درج شود.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین درباره احتمال ادامه مذاکرات هسته ای در حاشیه این کنفرانس بین المللی اظهار داشت: همان طور که آقای عراقچی اعلام کرد سه شنبه آینده جلسه ای برگزار خواهد شد و حتماً در آن جلسه درباره زمان و محل برگزاری مذاکرات گفتگو می شود.

نجفی افزود: با توجه به اینکه معمولاً در کنفرانس بازنگری npt همه کارشناسان و مسئولان مرتبط با خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه حضور دارند ممکن است در حاشیه این کنفرانس، مذاکرات هسته ای نیز انجام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر