jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۸۰۷۷ ۲۶ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش داد که وزارت کشور عربستان اعلام کرده پرونده بی‌حرمتی به زائران ایرانی به دادستانی کل ارسال شده است.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان با اشاره به هتک حرمت به زائران ایرانی در فرودگاه ملک عبدالعزیز گفت: مسئولان امنیتی پس از دریافت شکایت در این خصوص این پرونده و متهمانش را برای انجام تحقیقات و اتخاذ اقدامات لازم به هیات تحقیق و دادستانی کل ارجاع دادند. این سخنگو همچنین تاکید کرده است: سفیر ایران در عربستان در جریان امور قرار گرفته و سیستم قضایی عربستان بر اساس قرآن و سنت اشد مجازات را برای کسانی که این گونه جرائم را مرتکب شوند در نظر خواهد گرفت.همزمان حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد با بیان این‌که دولت عربستان به صورت شفاهی و غیر رسمی در پی رفتار ناشایست دو افسر آل‌سعود با نوجوانان ایرانی، از ایران عذرخواهی کرده است، گفت: ما تأکید کرده‌ایم این عذرخواهی باید از طریق مراجع رسمی و مبادی رسمی کشور انجام شود، در غیر این صورت تعلیق سفر حج عمره ادامه خواهد یافت.در همین حال ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: نمی‌توانیم حادثه تاسف بار فرودگاه جده را صرفا یک اتفاق تخلف‌آمیز یک یا دو مامور امنیتی تلقی کنیم، چرا که از قرائن برمی‌آید که با یک روند سیستماتیک و بسیار خطرناک مواجهیم.

دادستانی، پیگیر حادثه

همچنین دادستان کل کشور گفت: در نامه‌ای به دادستان کل کشور عربستان خواسته‌ام با جدیت پرونده فرودگاه جده را پیگیری و رصد کند به نحوی که دو مجرم آن به جزای عمل و اشد مجازات برسند.ابراهیم رئیسی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: از شخص دادستان کل عربستان در این نامه خواسته‌ام با اجرای عدالت کیفری کار را به شکلی دنبال کند که هم درس عبرتی باشد برای دیگران و هم امنیت زائران بیت‌الله‌الحرام و حرم امن الهی برای همیشه تامین و تضمین شود. وی افزود: بخش بین‌الملل دادستانی کل کشور کار را تا حصول نتیجه دنبال خواهد کرد و این پیگیری علاوه بر آن چیزی است که وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت در حال انجام آن است و ما هم از طریق مقامات قضایی عربستان به پیگیری این پرونده ادامه خواهیم داد. رئیسی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده گفت: آنچه ما دنبال کردیم وعده‌هایی است که مسئولان عربستانی دادند و تاکید کرده‌اند که کار در بخش دادستانی عربستان در حال دنبال و کامل شدن تحقیقات است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر