رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

نباید از مذاکره بترسیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر می‌بینید خشک مقدس‌ها و دلواپسان گاهی اذیت می‌کنند آنها همان‌هایی هستند که در گذشته امام‌خمینی(ره) را اذیت می‌کردند.
کد خبر: ۷۸۷۰۴۹
خشک مقدس‌ها و دلواپسان امام‌ را هم اذیت می‌کردند

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی امروز در همایش بانوی انقلاب بزرگداشت مرحوم خانم خدیجه ثقفی همسر امام‌خمینی(ره) که در سالن اجلاس سران برگزار شد، درباره شخصیت همسر امام خمینی گفت: همسر امام در دوران کودکی شخص نازپرورده‌ای بود، چرا که پدر او در حکومت قاجار مسئولیت بزرگی داشت و زمانی که همه بی‌سواد بودند او زبان فرانسوی می‌آموخت و حتی با کالسکه جابه‌جا می‌شد. حالا خانم جوانی که با این وضعیت بزرگ شده بود، باید در قم زندگی می‌کرد. لذ ا زندگی برایش کمی سخت بود. حتی از خانم ثقفی نقل می‌شود که او می‌گوید وقتی به طرف قم حرکت کردم، تا حسن‌آباد گریه می‌کردم.

رفسنجانی با بیان اینکه بالاخره خانم ثقفی این راه را انتخاب کرد، افزود: خانم ثقفی در کنار امام(ره) با نشاط و امید زندگی کرد. در بعد از شهریور 1320 که محمدرضا پهلوی بر سر کار آمد، فضای باز به وجود آمد و زمانی که حوزه علمیه قم سرکوب شدید می‌شد، بعد از روی کار آمدن محمدرضا شروع به رشد کرد و به سرعت توسعه یافت. امام در حوزه علمیه قم چهره بزرگی داشت، چرا که شجاعت و هوش‌شان بالا بود و با کوشش‌های خود موجب شد که حوزه علمیه قم به این عظمت و وسعت برسد.

وی ادامه داد: کم کم متاسفانه اطراف این شخصیت افرادی پیدا شدند که افکار امام خمینی(ره) را برنمی‌تابیدند. امام با رنج رشد یافت، اما تشکیلاتی که خودش ایجاد کرد امام را برنتابیدندو امام هم نتوانست آنها را تحمل کند.

حرف‌های جاهلانه خشک ‌مقدس‌ها به امام

رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: امام خمینی(ره) به خوبی فلسفه را می‌دانست و برخی به دلیل زمین زدن ایشان فلسفه را تقبیح کردند و این حرکت توسط خشک ‌مقدس‌ها صورت گرفت و امام با تهمت، آزار و حرف‌های جاهلانه آنها روبرو شد. امام با افرادی روبرو بود که به فرزندش گفته بودند که چون حاج‌آقا مصطفی در این کوزه یا لیوان آب خورده، باید آن را بشوییم و بعد آب بخوریم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه چنین مشکلاتی برای امام پله ترقی عرفانی رسیدن به خدا بود، گفت: آن دوره برای حضرت امام از این جهت که مرکزیتی که ایشان ایجاد می‌کرد، به طرف دیگری می‌رفت، ناراحت کننده بود.

وی با اشاره به همسایگی خود با امام خمینی(ره) گفت: آن زمان ما همسایه امام بودیم و از ایشان دو چیز را فهمیدم که برایم موثر بود و توانستم فهم تاریخی و اجتماعی خود را جلو ببرم؛ امام می‌فرمود ما دو عیب بزرگ داریم که تا این دو عیب را رفع نکنیم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. یکی سلطنت و دیگری استبداد.

وی ادامه داد: امام‌خمینی(ره) همیشه از تعبیر استبداد و استعمار به عنوان دو لبه قیچی یاد می‌کرد و می‌فرمود که استبداد و استعمار دو لبه قیچی هستند که حقوق، حیات، منافع و توسعه مردم را قیچی می‌کنند و ما تا ریشه اصلی آن را حل نکنیم، مشکلات حل نمی‌شود.

هاشمی رفسنجانی گفت: من مرجع تقلیدی مانند امام خمینی(ره) ندیدم که در مقابل استبداد شاه بایستد. امام در زمان‌های قبل استبداد را کشف کرده بود و زمانی که مبارزه را شروع کرد، از دولت عبور کرد و شاه‌پرستی را هدف قرار داد و به شاه گفت که کاری نکن که از کشور بیرونت کنیم؛ آن زمان این تعبیر مانند یک بمب هسته‌ای بود.

زنان باید حداقل حجاب اسلامی را داشته باشند

رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام افزود: چرا همه مصیبت ما این است که گفته می‌شود زنان این‌گونه به خیابان‌ها می‌آیند؟ البته این مصیبت است که چند زن در خیابان‌ها با این ظاهر حضور پیدا می‌کنند، چرا که زنان باید حداقل حجاب اسلامی را داشته باشند، اما مسئله ما این است که ظلم‌ها، زندان‌ها و سرکوب‌ها چه می‌شود و حق ضایع کردن‌ها چه می‌شود؟

هاشمی‌رفسنجانی گفت: مقام معظم رهبری در انتخابات و در زمان رأی دادن با صراحت گفتند که رأی مردم حق‌الناس است؛ حق الناس یعنی هر آدمی حقی بر گردن کسی داشته باشد، آن حق ساقط نمی‌شود و خدا نیز آن را ساقط نمی‌کند.

وی ادامه داد: وقتی این حرف رهبری است و حرف سیاسی نیست و بلکه از روی اجتهاد است، ما چطور به خودمان حق می‌دهیم که فردی که مردم او را می‌خواهند نگذاریم وارد شود و فردی که مردم نمی‌خواهند بیاوریم و او را مسلط کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام یادآور شد: حق الناس بزرگ‌ترین ظلم و منکر است. لذا ما باید به حقوق پایبند باشیم، اما توجه به فروع نباید آنقدر زیاد شود که به اصول توجهی نکنیم.

هاشمی رفسنجانی گفت: امام خمینی(ره) بسیاری از مسائل داخلی کشور را با تدبیرهای خود حل کرد. به طور مثال مجمع تشخیص مصلحت نظام را به وجود آورد تا به موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان برطرف شود و جنگ را با جمله نوشیدن جام زهر تمام کرد. البته چند ماه بعد گفت که این زهر برایم شیرین شد.

رحلت امام خمینی و انتخاب رهبری

وی درباره خانواده امام خمینی(ره) افزود: خانواده امام خمینی بر گردن انقلاب حق دارند و من خاطرات زیادی از همسر امام(ره) دارم که به آن اشاره می‌کنم. شبی که امام رحلت کرد و مردم هنوز نمی‌دانستند که این اتفاق ناگوار افتاده است، سیاست بر این شده بود که خبر فوت امام اعلام نشود، چرا که ترس این وجود داشت که عراق دوباره به ایران حمله کند. لذا به من گفتند که به خانه حضرت امام بروم و به آنها اعلام کنم که خبر فوت امام نباید اعلام شود؛ من به خانه امام رفتم و در آنجا هیاهو وجود داشت، اما بعد از اینکه موضوع را با خانم خدیجه ثقفی در میان گذاشتم، وی به اهالی خانه اشاره کرد و خانه آرام شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: فردا که جلسه خبرگان برگزار شد تا رهبر جدید تعیین شود، آقای روحانی که مشاور بنده بود در وسط جلسه به من گفت ارتش عراق از چند نقطه آماده ورود به ایران شده است. لذا ما به سرعت رهبر را تعیین کردیم و خوب هم انجام شد و همان طور که امام(ره) می‌خواست انجام شد.

وی با اشاره به خاطره‌ای از مرحوم خانم خدیجه ثقفی گفت: درسال 84 بعد از دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی، من راضی نبودم که وارد عرصه انتخابات شوم ولی همسر امام راحل بنده را خواست و گفت که امام(ره) این انقلاب را به دست شما سپرده، آیا می‌دانید اینها چه کسانی هستند که می‌خواهید انقلاب را به آنها بسپاریم. با این سخنان اشک در چشمانم جمع شد.

هاشمی‌رفسنجانی خاطرنشان کرد: همسر امام اهل تملق، چاپلوسی و تظاهر نبود. همسر امام خانمی پارسا، صبور، عالم، تحصیلکرده و آشنا به مسائل بود. البته بقیه خانواده امام تقریبا همه‌شان به این انقلاب خدمت کردند غیر از استثناها که در هر خانواده بوده است.

وی گفت: امروز هم بیت امام و فرزندان امام(ره) می‌توانند محور باشند؛ به طور مثال حاج آقا مصطفی بعد از بازداشت امام بیت را به خوبی اداره کرد و در نجف نیز حاج‌احمدآقا بیت امام و انقلابیون را حفظ کرد و نگذاشت افراد ناباب سوءاستفاده کنند.

هاشمی رفسنجانی گفت: همسر امام بعد از رحلت حاج‌احمدآقا با نجابت کامل شرایط را تحمل کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفت: من تفاوتی بین سید حسن، سید یاسر و سیدعلی خمینی نمی‌بینم، همه با هم با دوستی مجموعه خوبی در اختیار نظام هستند، ولی اگر می‌بینید خشک مقدس‌ها و دلواپسان گاهی اذیت می‌کنند آنها همان‌هایی هستند که در گذشته امام‌خمینی(ره) را اذیت می‌کردند اما توده جامعه این خانواده را قبول دارند. ما نباید اجازه دهیم آدم‌های حسود و نادان خانواده امام را در نظر مردم تضعیف کنند. انقلاب به راه امام نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌امیدواریم ملت ما هوشیار باشند؛ کانون کار یعنی خانواده امام(ره) باید حفظ شود. امام مقام زن را بالا برد و زنان در انقلاب اسلامی پیشرفت کردند و حضور زنان در دانشگاه‌ها و اجتماع محصول این انقلاب است و نباید این را کم گرفت.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به گلایه برخی زنان که گفته‌اند چرا تعداد ما در مجلس کم است، گفت: من به آنها می‌گویم که چرا خودتان که نصف جامعه هستید به خودتان رای نمی‌دهید. زنان می‌توانند با سواد و شخصیت خود نقش ویژه‌ای را در کشور ایفا کنند.(تسنیم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها