jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۶۸۱۰ ۲۳ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: فعلا نتیجه این مذاکرات رسیدن به فهم مشترک است و همین طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر تقدیر بر این باشد طی چند ماه آینده به توافق جامع که عزت ملت ایران حفظ شود، خواهیم رسید.

به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی، در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که به ریاست آیت‌الله محمد یزدی و با حضور دیگر اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، گزارش مبسوطی از روند مذاکرات هسته‌ای در گذشته و ماه‌های اخیر ارائه و به مسائل فنی و دیگر برنامه‌های هسته‌ای کشور اشاره کرد.

وی در بخشی از سخنان خود به هدایت و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب در ارتباط با سیاست‌های کلی و ترسیم خط مشی‌ها از سوی معظم له اشاره و گفت: حمایت‌های ایشان برای تیم مذاکره‌کننده بسیار راهگشا ست و تذکراتی که در سخنان اخیرشان به مسئولان و تیم مذاکره‌کننده دادند باید جدی و سرلوحه کار قرار گیرد.

ابوطالبی: برای حل موضوع هسته‌ای، آمریکا باید از ادعاها عبور کند

در همین حال، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور گفت: برای حل مشکل هسته‌ای، آمریکا باید واقع‌بینی پیشه کند و با عبور از ادعاها و با لغو تحریم‌ها بتدریج اعتماد بیافریند؛ تا سخن گفتن آغاز شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حمید ابوطالبی، بااشاره به فرمایشات روز پنجشنبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر این‌که «اگر طرف مقابل از کج‌تابی‌های معمولش دست برداشت، تجربه می‌شود که در موارد دیگر هم می‌شود با آنها مذاکره کرد» آن را به عرصه آزمایش اراده سیاسی آمریکا تعبیر کرد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در صفحه شخصی خود با بیان این‌که روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز تاکید کرده است که هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آن‌که از روز اول تمام تحریم‌های اقتصادی لغو شود، نوشت: اکنون هر دو کشور ایران و آمریکا در آستانه دیپلماسی و سیاست‌ورزی ایستاده‌اند.

وی در ادامه به اظهار نظر طرف آمریکایی نیز اشاره کرده و می‌نویسد: از آنجا که اوباما نیز گفته است «اگر دو طرف به‌این توافق دیپلماتیک دست یابند نوید بخش عصر تازه‌ای در روابط آمریکا و ایران است» بنابراین، این آخرین گزینه برای آغاز تعامل است؛ زیرا هر دو کشور بر این امر توافق دارند که به موضوع هسته‌ای به عنوان آزمایش اراده بپردازند.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در ادامه، راه‌حل مشکل هسته‌ای را به واقع‌بینی آمریکایی‌ها مبتنی کرده و نوشته است: برای حل مشکل هسته‌ای، آمریکا باید واقع‌بینی پیشه کند و با عبور از ادعاها و با لغو تحریم‌ها بتدریج اعتماد بیافریند تا سخن گفتن آغاز شود.

ابوطالبی با استناد به اظهارات خود اوباما که گفته است «این فرصتی است که تنها یک بار در زندگی پیش می‌آید» می‌نویسد: اگر در این مرحله، دیپلماسی شکست بخورد، از تاریخ درس گرفته نشده و گفت‌وگو به جای خصومت‌ورزی نخواهد نشست.

از نظر معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور اگر دو کشور در این موضوع که می‌توانند باهم گفت‌وگو کرده و به توافق برسند، شکست خورده و نتوانند تفاهم کنند؛ آن وقت چگونه می‌توانند بر سر موضوعات چالشی دیگر گفت‌وگو کرده و به توافق برسند؟

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر