jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۶۶۹۲   ۲۲ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۹:۴۰

رییس مجلس با بیان اینکه ملت ایران به دنبال صیانت از دستاوردهای خود در حوزه هسته ای است، گفت: قطعا در مساله هسته ای نباید عجولانه اظهار نظر کرد.

لاریجانی: در باره مذاکرات هسته ای نباید عجولانه اظهارنظر کرد

علی لاریجانی در دیدار با کارکنان زن مجلس به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: مساله هسته ای چالشی است که ایران در طول یک دهه اخیر با آن روبرو بوده و با توجه به زوایای مختلف آن در شرایط کنونی احتیاج به مقاومت، درایت و تدبیر دارد؛ از طرف دیگر فرمایشات و نکات رهبر معظم انقلاب در جلسه اخیر بسیار دارای اهمیت بود و حکایت از آن دارد که درباره مساله هسته ای و راه حل های این حوزه نباید عجولانه قضاوت کرد و باید این موضوع را در یک بستر آگاهانه پیش برد.

وی ادامه داد: من به همه کسانی که علاقمند به سرنوشت ایران هستند توصیه می کنم که در مورد موضوعات ملی به ویژه مساله هسته ای با دقت و توجه و در جهت حفظ منافع کشور کار کنند؛ البته گاهی ممکن است یک اظهار نظر برای حریف یک موقعیت جدید ایجاد کرده و با آن بر ایران فشار بیاورد، از این رو ما برای توضیح موضوع نباید شرایطی را به وجود آوریم که دیگران از آن سو استفاده کنند، بنابراین در شرایط کنونی حل این موضوع بیش از هر چیز به همگرایی و همزبانی ملت و عوامل حکومت نیازمند است تا انشاالله در مسیر مذاکرات آنچه که برای ملت ایران خیر است حاصل شود.

لاریجانی با اشاره به نامگذاری سال 94 به عنوان دولت و ملت، همدلی و همزبانی از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: یکی از دلایل انتخاب این شعار برای امسال وضعیت بین المللی به ویژه موضوع مساله هسته ای کشورمان است، زیرا موضوع هسته ای به اندازه کافی در ذات خود پیچیدگی دارد البته علی الظاهر نباید در این حوزه به شرایط کنونی می رسیدیم اما در صحنه بین الملل همواره قدرتمندان به دنبال دردسر سازی هستند کما این که شما می بینید مردم مظلوم یمن که به دنبال تعیین سرنوشت خود بودند امروز دچار چه مشکلاتی هستند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: از طرف دیگر مردم فلسطین نیز در دهه های اخیر دچار مشکلات بسیاری بودند که این موضوعات درباره ایران هم صدق می کند زیرا ملت ایران به دنبال صیانت از دستاوردهای بومی خود در حوزه انرژی هسته ای است، در این رابطه کشورهای غربی گاهی ما را نصیحت می کنند که انرژی هسته ای چه فایده ای برای کشور شما دارد. در این جا من باید در جواب بگویم که ما نیازمند نصایح آنها نیستیم زیرا راه خودمان را می توانیم تشخیص دهیم.

وی با اشاره به وضعیت آشفته منطقه نیز گفت: من تصور نمی کنم که در طول یک دهه اخیر هیچ زمانی وضعیت منطقه مانند امروز پر التهاب و بحرانی بوده باشد زیرا در شرایط کنونی تروریست ها شرایط منطقه را عصبی کرده و زندگی را بر ملت های مسلمان سخت کرده اند و به جای درگیری با دشمنان اسلام این تلاطم و بحران را به درون خانواده اسلام برده اند که نتیجه این قطعا کاهش قدرت امت اسلامی خواهد بود.

وی با اشاره به حمله اخیر عربستان به کشور یمن تصریح کرد: قطعا در این اتفاق هم کشوری که حمله کرده و هم کشوری که مورد حمله قرار گرفته، دچار مصرف انرژی و منابعش می شود که این در نهایت موجب تضعیف امت اسلامی خواهد شد، از طرفی دیگر این اقدامات با شرع و عقل سازگار نیست زیرا در شرایط کنونی منابع کشورهای اسلامی محدود است، حال به جای حمایت از کشورهای مسلمان نیازمند، انرژی خود را صرف کاهش و سایش آنها می کنیم.

تقدیر لاریجانی از پارلمان پاکستان برای نپذیرفتن مشارکت در حمله به یمن

لاریجانی با اشاره به وضعیت عراق، سوریه و لیبی گفت: همچنان شاهد هستیم که شرق ایران و کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان دچار بحران هایی است، از این رو همه این اتفاقات و حوادث موجب می شود که ما درک بهتری از مسایل داشته باشیم؛ البته در اینجا باید از تصمیم اخیر پارلمان کشور دوست و همسایه پاکستان درباره نپذیرفتن مشارکت در حمله به یمن تشکر کنم زیرا ورود به این جنگ حتما ضررش برای کل کشورهای اسلامی است، از این رو هم اکنون ملت ایران با توجه به مسایل مطروحه باید با بصیرت نسبت به شرایط منطقه توجه کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها