jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۴۶۰۸   ۱۶ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۹:۴۶

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنر دیپلماسی اعضای تیم وزارت امورخارجه ایران این بود که ذهنیت غلط غربی‌ها را در خصوص جنگ‌طلبی ایران پاک کنند.

هنر دیپلماسی وزارت خارجه ذهنیت غلط غرب را پاک کرد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه ‌دیدارهای نوروزی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در چهار دیدار جداگانه کارکنان، مدیران و کارکنان حفاظت دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس، معاونان و هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، معاونان پارلمانی و اجرایی رئیس جمهور، جمعی از مدیران نهاد ریاست جمهوری، جمعی از مدیران مرکز تحقیقات استراتژیک، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران و رؤسای سازمان‌ها و نهادهای لشکری و کشوری، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و معاونان این وزارتخانه در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر شدند.

هاشمی رفسنجانی در این دیدارها با یادآوری پشتکار سیاسی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در 18 ماه گذشته، افزود: هنر دیپلماسی اعضای تیم وزارت امور خارجه ایران این بود که ذهنیت غلط غربی‌ها را در خصوص جنگ‌طلبی ایران پاک کنند و با اعتماد به شفافیت و حقانیت مواضع اصولی نظام جمهوری اسلامی، به پای میز مذاکره بنشینند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اصرار غربی‌ها بر تکرار القای دشمنان نظام جمهوری اسلامی مبنی بر حرکت ایران به سوی ساخت بمب هسته‌ای و استفاده‌های نظامی از این دانش و فناوری، گفت: وقتی رهبری نظام استفاده از بمب هسته‌ای را حرام می‌داند، ایران براساس فتوای دینی و همچنین اخلاق انسانی و اسلامی نمی‌پذیرد تحت هر شرایطی بمبی را بسازد که اگر در جایی استفاده شود، موجودات زنده آنجا تا نسل‌های متمادی از بین بروند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اخلاقیات اسلامی و سیره پیامبر اسلام (ص) در غزوات، افزود: ما پیروان دینی هستیم که پیامبرش به لشکریان خود در جنگ‌ها دستور می‌داد در هیچ سرزمینی، حتی چا‌ه‌های آب آنجا را آلوده و در جنگ فراری‌ها را تعقیب نکنید.

وی بیانیه لوزان سوئیس را ابتدای یک کار بزرگ برای جهان تشنه آرامش خواند و گفت: دو طرف این ماجرا باید از شعارهای تحریک‌آمیز دوری کنند تا مبادا تندروها بهانه‌ای به دست آورند و دوباره شرایط را برای ایران و کشورهای 1+5 مشکل کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز خشنودی از نتایج مذاکرات هسته‌ای در سه ماه آینده که به رسمیت شناختن ایران هسته‌ای ازجانب دنیا خواهد بود، اظهار داشت: در این مذاکرات، دنیا استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای در کشاورزی، سوخت، بهداشت و مصارف غیرنظامی دیگر را حق قانونی و مسلم ایران دانست که این نتیجه صبر و مقاومت مردم و اقدام شجاعانه مسئولان اجرایی است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تقدیر و سپاس از هدایت و حمایت‌های رهبری، اتخاذ سیاست‌های عاقلانه دولت تدبیر و امید و تلاش‌های مجدانه، خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: هرچند تا حصول به نتیجه نهایی و اجرای عملی بیانیه باید دوره حساس سه ماه آینده را با هوشیاری طی کنیم ولی تاکنون تاریخ ایران یکی از پیچیده‌ترین و فنی‌ترین مذاکرات بین‌المللی را که می‌توانست گردنه خطرناکی برای نظام باشد، پشت سر گذاشته است و امیدواریم نتیجه نهایی آن تعامل سازنده ایران با کشورهای جهان در جهت تقویت رفاه عمومی باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیر فعالیت‌های صلح‌جویانه هسته‌ای ایران و بهانه‌گیری غرب و امریکا افزود: از همان آغاز می‌خواستیم از مواهب علمی و موارد فراوان صلح‌آمیز دانش هسته‌ای در ابعاد مختلف زندگی مردم کشور استفاده کنیم.

وی با تشریح چرایی، چگونگی و نتیجه تحریم‌های بین‌المللی علیه افریقای جنوبی و مقایسه دامنه آن با تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: اگر چه تحریم ظالمانه بی‌نظیری علیه ایران اعمال کردند اما صبر ملی و پشتکار مردم، ایران را به قله اقتدار رساند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام لغو همه تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را گامی تاریخی در نظام جمهوری اسلامی توصیف کرد و افزود: ظالمانه‌ترین تحریم‌ها را که در دنیا بی‌نظیر است، علیه ایران تصویب کردند که جز عقب‌نشینی و اجبار به نشستن در پای میز مذاکره حاصل دیگری برای آنان نداشت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: حقیقتاً خواست ما این است که در استفاده صلح‌آمیز از مواهب دانش هسته‌ای محدودیت نداشته باشیم و امیدواریم آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به تعهدات خود عمل کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با تحلیل سخنان اوباما خطاب به نمایندگان کنگره امریکا مبنی بر اینکه راهی جز مذاکره نداریم، تصریح کرد: کار بسیار عاقلانه‌ای بود که دو طرف تمام حرف‌های خود را در میز مذاکرات گفتند و حالا عقلای سیاسی در جوامع دو طرف مذاکره باید دقت کنند که مبادا تندروها تریبون به دست بگیرند و با اشاعه دروغ‌های احساسی، مردم را فریب دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها