jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۷۸۲۶۵۱   ۰۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۳:۴۶

جام جم سرا- پزشکان بتازگی توانسته‌اند راه و روشی را به کار بگیرند که به وسیله لیزر فقط در ۲۰ ثانیه رنگ چشم را از قهوه‌ای به آبی تغییر دهند.

فعالیت پزشکان در حوزه زیبایی: تغییر رنگ چشم در ۲۰ ثانیه

بتازگی پزشکان قادر به تغییر رنگ چشم با لیزر شدند؛ این روش جدید در کالیفرنیا توسعه داده شده است و در حال حاضر در چندین کشور در دسترس است.
بر پایه این گزارش، تاکنون ۳۷ نفر در مکزیک و کاستاریکا این عمل را تجربه کرده، چشم خود را با عمل لیزر از قهوه‌ای به آبی برگردانده‌اند.
به گفته دست‌اندرکاران، این عمل اضافه کردن رنگ در چشم نیست؛ چشم‌های قهوه‌ای رنگ دارای رنگدانه‌ای هستند که می‌توان با لایه‌برداری توسط لیزر، رنگ آن را از قهوه‌ای به آبی تبدیل کرد. چشم‌های آبی این رنگدانه را ندارند و به دلیل پخش و عبور نور مرئی از عنبیه نمی‌توان رنگ چشم آن‌ها را تغییر داد. به عبارت دیگر نور رنگارنگی که توسط چشم درک می‌شود، سایه‌های آبی رنگ است که در چشم منعکس می‌شود به همین دلیل افرادی که دارای چشم آبی هستند نمی‌توانند این عمل را انجام دهند. بر عکس آنها، افرادی که چشم قهوه‌ای دارند، لایه‌ای به نام استروما در مقابل چشم آن‌ها قرار می‌گیرد که حاوی مقدار قابل توجهی ملانین است؛ این رنگدانه باعث تغییر رنگ مو و پوست نیز می‌شود. ملانین اجازه می‌دهد چشم بتواند بهتر نور را منعکس کند که این کار با چشم‌هایی با رنگ قهوه‌ای امکان پذیر است؛ برای تبدیل رنگ قهوه‌ای به آبی یک لایه نازک از رنگدانه باید برداشته شود.
دکتر «گرِگ هومر» رئیس مرکز پزشکی استروما به CNN گفت: در واقع در تمام چشم‌های قهوه‌ای رنگ، یک چشم آبی نهفته است. تنها تفاوت بین چشم قهوه‌ای و چشم آبی این است که لایه بسیار نازک رنگدانه در سطح چشم قهوه‌ای رنگ وجود دارد که اگر رنگدانه حذف شود نور می‌تواند در فیبرهای استروما وارد شود و چشم به رنگ آبی تبدیل شود.
در آمریکا در مطالعات اولیه این عمل را تضمین کرده‌اند و پزشکان گفته‌اند هیچ خطری در این عمل وجود ندارد اما آزمایش‌های بالینی آن در سال‌های آینده انجام خواهد شد. (فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۷
این عمل كی واردایران میشه
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر