jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۸۱۵۸۹   ۲۷ اسفند ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

رئیس‌جمهور آمریکا نامه اخیر سناتورها به مقامات ایران را انحراف بی‌سابقه در وضع سیاسی آمریکا دانست

اوباما: داعش نتیجه حمله آمریکا به عراق است

رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کرد، حضور القاعده و داعش در عراق نتیجه اشغال این کشور به دست آمریکا بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، باراک اوباما در گفت‌وگو با شبکه وایس نیوز در پاسخ به این سوال که داعش چگونه توانست پیکارجویان غربی را جذب کند، گفت: داعش، نتیجه مستقیم رشد القاعده در عراق است که به دلیل حمله به عراق (در سال 2003) رشد پیدا کرد.

وی افزود: این یکی از نمونه‌های تبعات ناخواسته جنگ است و به همین‌دلیل است که ما باید به طور کلی قبل از شلیک کردن، ابتدا نشانه بگیریم.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین نامه جمهوریخواهان به ایران را نشانه انحراف بی‌سابقه در وضع سیاسی آمریکا دانست و گفت من از کار آنها شرمنده‌ام زیرا این نحوه‌ای نیست که آمریکا عمل می‌کند.

اوباما با تکرار این ادعا که متعهد هستم تضمین کنم که ایران سلاح هسته‌ای ندارد، ادامه داد: اعلام آمادگی کرده‌ام از همه گزینه‌ها در این باره استفاده کنم اما قطعا بهترین گزینه راه‌حل دیپلماتیک است.

وی گفت: اما این‌که آنها نامه‌ای را به رهبر معظم ایران که آنها ادعا می‌کنند دشمن ماست بنویسند و حرف اصلی آنها هم این باشد که با رئیس‌جمهور ما معامله نکنید چون نمی‌توانید به او در برقرار ماندن این توافق، اطمینان کنید، اقدامی کاملا بی‌سابقه است.

رئیس‌جمهور آمریکا البته گفت این کاملا قانونی است که نمایندگان امضاکننده آن نامه در سنا سخت‌ترین پرسش‌ها را درباره نحوه تضمین عدم دستیابی ایران به بمب بپرسند یا درباره روش‌های مذاکره با ایران یا تحریم‌ها بپرسند.وی افزود او برای هر یک از این پرسش‌ها پاسخ دارد چون متعهد شده که ایران سلاح هســتــه‌ای نخواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها