jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۷۶۹۶۰   ۱۴ اسفند ۱۳۹۳  |  ۰۱:۳۰

داستان پرواز پهپادهای ناشناس بر فراز شهر پاریس یا تاسیسات هسته ای فرانسه همچنان ادامه دارد. گرچه تاکنون این پروازها آسیبی را به دنبال نداشته است، اما نگرانی از وقوع حوادث احتمالی با توجه به هشدار برخی از گروه‌های تروریستی، بر هول و هراس مردم این شهر افزوده است.

پرواز پهپادهای مشکوک بر فراز پاریس ادامه دارد

هنوز روشن نیست این پرنده‌های ناشناس را چه فرد یا گروهی به هوا می‌فرستد و هدفش از این کار چیست. ناتوانی پلیس در دستگیری عاملان این حوادث نیز نگرانی‌ها را تشدید کرده است.در ادامه همین سریال پرواز پهپادهای ناشناس در فرانسه بود که روز گذشته پلیس این کشور از پرواز حدود ده فروند پهپاد ناشناس دیگر در آسمان پاریس طی سه‌شنبه شب خبر داد. این در حالی است که برنار کازنوف، وزیر کشور فرانسه نیز تائید کرد تاکنون پرواز 60 پهپاد ناشناس طی دو ماه گذشته بر فراز تاسیسات هسته‌ای فرانسه از جمله در پایتخت رصد شده است.به گزارش فارس به نقل از روزنامه فرانسوی فیگارو، بنابر اعلام یک منبع پلیس فرانسه، حدود ده پهپاد ناشناس در حال پرواز ساعت 10 شب روز سه‌شنبه در آسمان پاریس مشاهده شدند. یکی از این پهپادها بر فراز برج ایفل در حال پرواز بود و پهپادهای دیگر در مناطق مختلف آسمان پاریس از جمله بر فراز منطقه «ونسان» مشاهده شدند. پرواز پهپادهای ناشناس بر فراز آسمان پاریس در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته نیز دست‌کم پنج پهپاد ناشناس به مدت دو شب متوالی در آسمان مناطق استراتژیک پاریس مشاهده شدند.

تهدیدهای تروریستی

چندی پیش نیز در روز بیستم ژانویه گذشته، روابط عمومی کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) از پرواز چند ثانیه‌ای یک فروند پهپاد ناشناس بر فراز این کاخ یعنی مقر اصلی کار و اقامت رئیس‌جمهور این کشور خبر داد که بلافاصله از سوی پلیس از حوزه هوایی الیزه دور شد. پروازهای اخیر پهپادهای ناشناس بر فراز آسمان فرانسه پس از حملات ژانویه گذشته پاریس شروع شد که به نوعی ترس و نگرانی را در بین مقامات این کشور تشدید کرده است.

مقارن زادروز نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر مهربانی‌ها در حمله‌ مسلحانه به دفتر یک نشریه فکاهی در پاریس پایتخت فرانسه توسط افرادی مسلح ۱۲ نفر کشته و چند نفر نیز زخمی شدند. به دنبال این حادثه درگیری‌های خونینی بین افراد ناشناس با نیروهای پلیس فرانسه گزارش شد که در جریان آن دو نفر کشته شدند.گروه تروریستی القاعده در یمن که مسئولیت حمله به مجله هتاک شارلی ابدو را برعهده گرفته بود طی پیامی فرانسه را به حملات بیشتر تروریستی تهدید کرد.از سوی دیگر گروه الشباب سومالی نیز به دلیل دخالت نیروهای نظامی فرانسه تهدید کرد که به مراکز خرید در شهرهای اروپایی ازجمله پاریس حمله خواهد کرد.

در رابطه با پرواز پهپادهای ناشناس، برنار کازنوف وزیر کشور فرانسه می‌گوید: تاکنون پرواز 60 پهپاد ناشناس بر فراز تاسیسات هسته‌ای فرانسه از جمله در پایتخت رصد شده است.کازنوف با اشاره به این‌که پاریس با این تهدید مقابله خواهد کرد، گفت این برآوردها درباره پرواز پهپادهای ناشناس از پنجم اکتبر گذشته تاکنون را شامل می‌شود.وزیر کشور فرانسه که روز سه‌شنبه در پارلمان این کشور سخن می گفت، تصریح کرد اقدامات و تدابیر پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته او، دست‌کم پنج سال زندان و 75 هزار یورو جریمه برای عاملان این‌گونه پروازها در نظر گرفته شده است. به پرواز در آوردن پهپاد در فرانسه ممنوع است.

تشدید تدابیر امنیتی

تاکنون شاهدان و پلیس از این پهپاد‌ها فیلم گرفته‌اند. برخی از این فیلم‌ها به پلیس که در حال تحقیق در مورد عاملان پرواز این پهپادها بوده، تحویل داده شده است. گروهی از مردم پاریس پرواز این‌گونه پهپادهای مشکوک بر فراز آسمان پاریس را نشان از ضعف سیستم امنیتی فرانسه می‌دانند. برخی دیگر نیز آن را آزمایشی برای سیستم امنیتی فرانسه پس از آن عنوان کرده‌اند که دولت تدابیر امنیتی شدیدی را پس از حوادث مرتبط با حمله به نشریه موهن شارلی ابدو اتخاذ کرد.

هفته پیش یکی از این پهپادها در نزدیکی سفارت آمریکا مشاهده شد. در عین حال بیشترین موارد پرواز این پهپادها تاکنون برج ایفل، کاخ الیزه، میدان کنکورد و موزه انولید گزارش شده است.پلیس فرانسه می‌گوید تلاش‌های بسیاری را برای شناسایی منبع هدایت این پهپادها انجام داده، اما تاکنون موفق به شناسایی آنها نشده است. یک هفته پیش پلیس فرانسه سه خبرنگار شبکه الجزیره را به دلیل به پرواز درآوردن پهپاد در آسمان شهر پاریس، بازداشت کرد، اما بلافاصله یک روز بعد این خبرنگاران آزاد شدند. به گفته پلیس فرانسه، یکی از خبرنگاران که مسئول هدایت پهپاد معرفی شده، قرار است هفته آینده در دادگاهی در پاریس حاضر شود اما پرونده قضایی برای دو همکار وی گشوده نشده است.

دیروز سخنگوی دولت فرانسه در اظهاراتی ضمن ابراز نگرانی از پرواز پهپادهای ناشناس در آسمان مناطق حساس و استراتژیک فرانسه بویژه پاریس اطمینان‌خاطر داد که عوامل پرواز این پهپادها شناسایی و مجازات خواهند شد.

به گزارش فارس، استفان لوفول، سخنگوی دولت فرانسه در واکنش به تکرار سریال پرواز پهپادهای ناشناس در آسمان فرانسه در گفت‌وگو با رادیو «فرانس اینفو» اعلام کرد: «عاملان پرواز پهپادها بر فراز مناطق حساس بویژه در پاریس مجازات خواهند شد. این موضوع باید جدی گرفته شود و نباید نگران این مساله نبود بلکه باید بشدت مراقب بود و احتیاط کرد.»

وی افزود: «روزی که عاملان این پروارها را شناسایی و پیدا کنیم که قطعا نیز پیدا خواهیم کرد، آنها را مجازات می‌کنیم. علاوه بر این احتمال سقوط این پهپادها نیز وجود دارد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر