jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۶۸۹۸ ۱۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۷:۴۲

مشاور کاخ سفید در امور ایران و خلیج‌فارس تصریح کرد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی خود واقعیاتی را نادیده گرفت تا بتواند پیام خود را القا کند و تئاتر سیاسی او توهینی به تمامی آنهایی بود که از بحث هسته‌ای آگاه بودند.

نتانیاهو به افراد آگاه به بحث هسته‌ای توهین کرد


«گری سیک» مشاور کاخ سفید در امور ایران و خلیج‌فارس در واکنش به سخنرانی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا تصریح کرد که سخنرانی نتانیاهو در واقع یک کمپین انتخاباتی و کمپین علیه برنامه هسته‌ای ایران بود.

وی ادامه داد که نتانیاهو علاوه بر آنکه برای یک دور دیگر از نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی مبارزه می‌کند، علیه هرگونه توافق هسته‌ای که آمریکا و ایران را به یکدیگر نزدیک کند نیز مبارزه می‌کند.

سیک تصریح کرد در هرگونه سخنرانی که جنبه کمپین دارد یا در یک تئاتر سیاسی، علاوه بر بیان چیزهایی که گفته می‌شود، چیزهایی وجود دارد که ناگفته می‌ماند و ناگفته‌ها نیز حائز اهمیت است.

مشاور کاخ سفید در امور ایران تصریح کرد که نتانیاهو در سخنرانی خود بخش‌هایی را ناگفته گذاشت تا از هدف اصلی خود دور نشود که این ناگفته‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

1)ایران به طرز چشمگیری ذخایر اورانیوم خود را کاهش داده است. بمب کارتونی نتانیاهو را که قرار بود تابستان گذشته منفجر شود را به یاد آورید.

2) برخلاف ادعای نتانیاهو، بعد از پایان بازه 10 ساله اجرای توافق، بازرسی‌ها ادامه خواهد داشت که نتانیاهو هیچ اشاره‌ای به آن نکرد.

3) رأکتور آب سنگین اراک به طور دائم اصلاح می‌شود و پلوتونیوم ناچیزی تولید می‌کند. نتانیاهو نه تنها به این موضوع اشاره نکرد بلکه این رأکتور و پلوتونیوم را بعنوان یکی از تهدیدات نام برد.

4)اظهارات مکرر او مبنی بر اینکه ایران فعالانه به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، با اعتماد به نفس بالا، گزارش سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل را نادیده می‌گیرد که هر دو آنها گفته بودند که ایران تصمیم به ساخت تسلیحات هسته‌ای نگرفته است. اظهارات وی همچنین در تناقض با یافته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که تأکید کرده بود هیچ ماده‌ای برای اهداف نظامی منحرف نشده است.

5)تمام کشورهای بزرگ جهان به همراه آمریکا در حال مذاکره هستند و بنابراین مداخله کنگره آمریکا که توافق هسته‌ای با ایران را از بین می‌برد، نه تنها بر ما تأثیر می‌گذارد بلکه بر همپیمانان اصلی ما نیز تأثیر می‌گذارد. اگر ما به آنها سخت بگیریم، دیگر دلیلی وجود ندارد که بخواهیم انتظار داشته باشیم تحریم‌های بین‌المللی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. نتانیاهو اشاره‌ای به این مطلب نکرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر