رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران:

بازیکنان و مربیان میلیاردی شناسایی شدند

نگاهی به نقش موثر مالیات بر انتخاب تیم فوتبال؛

فوتبالیست‌ها در لیگ‌های معتبر اروپایی چقدر مالیات می‌پردازند؟

جام جم ورزشی: همیشه در اخبار صحبت از دستمزد بالای فوتبالیست‌ها در لیگ‌های معتبر اروپایی است، اما کمتر کسی به مالیات سنگینی که آنها مجبور به پرداختش هستند؛می‌پردازد.
کد خبر: ۷۷۶۴۴۰
فوتبالیست‌ها در لیگ‌های معتبر اروپایی چقدر مالیات می‌پردازند؟

تصور اینکه یک فوتبالیست می‌تواند از تمام مبلغ قرار داد خود بطور کامل بهره برد کاملا اشتباه است.

کشورهای مختلف دارای قوانین گوناگونی بر درآمدها هستند که فوتبالیست‌ها از آن مستثنی نبوده و باید برای اجتناب از محکوم شدن به تخلف‌های مالیاتی،هر سهمی که دولت جهت اخذ مالیات بر در آمد تعیین کرده را بپردازند.

تام بروکس یک مدیر برنامه و مربی بین‌المللی فوتبال است و در مورد نقش تاثیرگذار مالیات بر انتخاب لیگ فوتبال توسط یک فوتبالیست،می‌گوید: هرچه به سمت کشورهای توسعه یافته نزدیک تر شوید باید بپذیرید سهم بالاتری مالیات پرداخت کنید، این موضوع همیشه مد نظر فوتبالیست‌ها قرار دارد. اغلب آنها ترجیح می‌دهند در سالهای پایانی فعالیت حرفه‌ای خود به لیگ فوتبال کشوری ملحق شوند که مالیات کمتری از درآمدهای آنها دریافت می‌کند.

به عنوان مثال زلاتان ابراهیمویچ ملی پوش سوئدی هرگز در سال‌های جوانی و دهه سنی 20 سال مایل نبود پاریسن ژرمن را به عنوان تیم خود برگزیند اما او حالا 34 ساله شده و باید فکری برای معیشت خود در دوران بازنشستگی کند به همین دلیل فوتبال بازی کردن در لیگ فرانسه را انتخاب کرد که مالیات کمتری نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته دارد.

این موضوع برای همه فوتبالیست‌ها صدق می‌کند، لیگ‌های فوتبال روسیه، اوکراین، ترکیه، چین و... هم به دلیل پایین بودن مالیات بر درآمد گزینه خوبی برای سالهای پایانی عمر یک ورزشکار محسوب می‌شوند.

در روسیه نرخ مالیات بردرآمد 13 درصد و در اوکراین 17 درصد است.

پیت هاکلتون کارشناس مالیاتی هم معتقد است چنین کشورهایی با نرخ پایین مالیات بر درآمد برای بازیکنان خیلی جوان و یا پا به سن گذاشته ایده آل است، هر یک از آنها دلایل منطقی برای فرار از مالیات دارند. به همین دلیل است که همیشه در پشت پرده انتخاب یک تیم توسط فوتبالیست، حتما دلایل مالیاتی هم پنهان شده است.

ورود به لیگ‌های معتبر اروپایی از قبیل انگلیس، اسپانیا، آلمان و... مستلزم صرف بهایی سنگین است که از طریق مالیات پرداخت می‌شود.

حضور بازیکنان پا به سن گذاشته در لیگ‌های مربی و یا حتی MLS آمریکا نباید شما را متعجب کند زیرا آنها هم دارای خانواده و مخارج زندگی هستند و حق دارند به آینده خود و فرزندانشان فکر کنند.

بالاترین نرخ مالیات بر درآمد فوتبالیست‌ها متعلق به این کشورها است:

** لیگ برتر انگلیس؛ حداکثر نرخ مالیات: 45 درصد

تصور کنید فوتبالیستی طبق قرارداد رسمی، دستمزد هفتگی 200 هزار پوند داشته باشد، اما پس از کسر مالیات فقط 106 هزار و 206 پوند به او پرداخت می‌شود.

درآمد فوتبالیست‌هایی که مشغول به بازی در لیگ برتر انگلیس بودند، 50 ردصد بود و همین موضوع فوتبالیست‌های بزرگی مانند کریس رونالدو پرتغالی را از این کشور فراری داد.

وین رونی کاپیتان منچستریونایتد که دارای دستمزد 200 هزار پوندی در هفته است باید 5.5 میلیون پوند در سال بابت مالیات از مجموع دستمزدش کم کند.

** لالیگا اسپانیا؛ بالاترین نرخ مالیات: 52 درصد

کریس رونالدو هم اکنون دستمزد هفتگی 280 هزار پوند از باشگاه رئال مادرید دریافت می‌کند که پس از کم کردن مالیات از آن محاسبه شده است. به این ترتیب معلوم می‌شود ستاره پرتغالی قبل از کم کردن مالیات دستمزدی 600 هزار پوندی در هفته داشته است. حالا اگر بازیکنی در لیگ فوتبال اسپانیا دستمزد هفتگی 200 هزار پوند داشته باشد، در نهایت فقط 96 هزار پوند در هفته به او پرداخت می شود.

** موناکو؛ بالاترین نرخ مالیات: صفر درصد + 13 درصد کمک به کارکنان امور اجتماعی

کشور کوچک موناکو در جنوب فرانسه واقع شده و در لیگ دسته یک این کشور فعالیت می کند. در موناکو مالیاتی بر دستمزد فوتبالیست‌ها اعمال نمی‌شود، اما 13 درصد بابت کمک به تامین مخارج کارکنان امور اجتماعی کسر خواهد شد.

اگر دستمزد هفتگی فوتبالیستی در موناکو 200 هزار پوند باشد پس از کسر 13 درصد به او 174 هزار پوند در هفته پرداخت می‌شود.

**لیگ دسته یک فرانسه؛ بالاترین نرخ مالیات: 45 درصد

بحث مالیات در فرانسه به یکی از چالش برانگیزترین موضوعات داخلی این کشور طی یک سال اخیر تبدیل شده است. فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه تلاش کرد نرخ مالیات را به 75 درصد برساند، اما پارلمان فرانسه در دسامبر گذشته با این طرح مخالفت کرد.

اگر فوتبالیستی در لیگ فرانسه دستمزد 200 هزار پوندی در هفته داشته باشد پس از کسر مالیات 110 هزار پوند به او پرداخت می‌شود.

** بوندس لیگا آلمان؛ بالاترین نرخ مالیات:47.47 درصد

در آلمان هم نرخ مالیات بر درآمد بسیار بالا است، اما کیفیت و سطح عالی بازی فوتبال در این کشور موجب شده بازیکنان فوتبال به چنین مالیات سنگینی تن بدهند و حاضر به چشم پوشی از آن باشند.

فوتبالیستی که در بوندس لیگا دارای دستمزد هفتگی 200 هزار پوند است، پس از کسر مالیات فقط 105 هزار پوند را دریافت خواهد کرد.

** لیگ فوتبال روسیه؛ بالاترین نرخ مالیات: 13 درصد

سطح فوتبال در روسیه و اوکراین طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است و حتی فوتبالیست‌های با استعدادی به لیگ‌های معتبر اروپایی معرفی کردند.

در روسیه این امکان وجود دارد که بازیکنان گمنام از سراسر جهان به ویژه آمریکای لاتین خریداری شود و پس از گذشت چند فصل آنها را به قیمتی گزاف راهی لالیگا، لیگ برتر انگلیس و دیگر نقاط اروپا کنند. بازیکنی که 200 هزار پوند دستمزد هفتگی در لیگ فوتبال روسیه دریافت می‌کند پس از کسر مالیات مالک 174 هزار پوند آن است که بهترین میزان دریافتی در میان دیگر لیگ‌های اروپایی به حساب می‌آید.

(باشگاه خبرنگاران)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها