jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۳۷۷۸ ۰۴ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۹

یک رسانه غربی با اشاره به مذاکرات در حال انجام ژنو از اقدام ایران و آمریکا در ترسیم چارچوب توافق هسته ای خبر داد.

ایران و آمریکا در حال ترسیم چارچوب توافق هسته ای

آسوشیتدپرس در خبری کوتاه به نقل از منابع رسمی اعلام کرد که ایران و آمریکا در حال ترسیم خطوط توافق هسته ای هستند.

این خبرگزاری اشاره ای به نام منابع خود نکرده، اما اعلام کرده که بر اساس این توافق تعداد سانتریفیوژهای ایران به 10 هزار و یا حتی بیشتر می رسد.

این رسانه غربی توضیح چندانی در مورد ادعای خود نداده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که وزیران امور خارجه ایران و آمریکا امروز دوشنبه در ژنو مذاکرات خود را در حضور مذاکره کنندگان ارشد گره ۱+۵ ادامه می دهند. «محمد جواد ظریف» و «جان کری» روز گذشته به مدت دو ساعت در ژنو با یکدیگر گفتگو کردند. در این دیدار علاوه بر ظریف و کری، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز حضور داشتند.

حضور علی اکبر صالحی و ارنست مونیز در مذاکرات هسته ای در ژنو واکنش هایی درپی داشته است. برای مثال «المانیتور»‌ به نقل از یک دیپلمات ایرانی گفته است، حضور علی اکبر صالحی دراین مذاکرات به درخواست ایران بوده است.

در ادامه این مذاکرات نیکلاس دوریویر از فرانسه، سرگئی ریابکوف از روسیه، سایمون گس از انگلیس، وندی شرمن از آمریکا، هانس دیتر لوکاس از آلمان، وانگ از چین و هلگا اشمید از اتحادیه اروپا به این مذاکرات پیوستند.

این در حالی است که جان کری روز گذشته در لندن و پیش از سفر به ژنو گفته بود که همچنان اختلافات جدی بر سر برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده بود، اگر ایران پیشنهادهای موجود را نپذیرد، آمریکا اماده است میز مذاکرات را ترک کند.

جان کری همچنین گفته بود:باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، تمایلی ندارد مذاکرات موجود پس از مهلت تعیین شده ادامه یابد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر