عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نگرانی رئیس جمهور ، دیپلمات ها و سیاسیون کشورمان از توافق دو مرحله ای گفت: دیپلماتها باید مانند سربازان دفاع مقدس به گونه ای عمل کنند که از یک وجب از خواسته های ملت عقب نشینی نکنند.
کد خبر: ۷۶۹۹۶۴
نگرانی دیپلمات ها و سیاسیون کشور از توافق دو مرحله ای

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمدحسین صفار هرندی در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب که از شبکه دو سیما پخش شد افزود:توافق دو مرحله ای از طرف آن ها اعلام شده به صورتی که توافق کلی را انجام دهیم و جزئیات را به آینده واگذار کنیم اما گروه های مختلف با مرام های گوناگون نسبت به این پیشنهاد بدبینی خود را نشان دادند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رئیس جمهور ، دیپلمات ها و سیاسیون کشورمان که منتظر انعقاد توافق هستند در مقابل چنین پیشنهادی نگران هستند.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد میان عرفات و رابین در زمان کلینتون افزود: در آن زمان آنها بر روی کلیات توافق کردند و جزئیاتی مانند سرنوشت آوارگان و قدس را به بعد موکول کردند اما پس از گذشت 22 سال تنها چند جنگ رخ داد.

صفارهرندی ادامه داد: اگر چه رژیم صهیونیستی از این جنگ ها ناکام برگشت اما عرفات در زمان انعقاد قرارداد تصور می کرد توافق خوبی منعقد کرده است اما امروزه فلسطینیان احساس می کنند چیزی از آن قرارداد به ثمر نرسیده است. نه سرنوشت آوارگان مشخص شد و نه تکلیف قدس و هر روزی که می گذرد وضعیت فلسطین بدتر می شود.

تکلیف توافق هسته ای در یک مرحله مشخص شود

وی گفت: بد بینی ما نسبت به دو مرحله ای شدن مذاکرات بنا بر این نیست که ما اهل توافق نیستیم از این رو رهبر معظم انقلاب فرموده اند که ما طرفدار توافقیم اما باید توافقی خوب صورت گیرد یعنی تکلیف توافق در یک مرحله مشخص شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید از طرف مقابل در مذاکرات و رفع یکباره همه تحریم ها مطمئن شویم زیرا این دو موضوع هم وزن هستند و نمی شود یکی را محقق کرد و دیگری را حواله به آینده داد.

صفار هرندی گفت: در کشور ما نظر سنجی هایی که در هفته های گذشته از مردم شده است نشان داده که 72 درصد مردم موافق با توافق و رفع تحریم ها هستند اما موافق برچیده شدن فناوری هسته ای نیستند.

وی ادامه داد: بر اساس این نظرسنجی حدود 60 تا 70 درصد مردم با این نوع توافق مخالف هستند زیرا معتقدند نباید برای رفع تحریم ها چنین بهای سنگینی پرداخت کرد.

صفار هرندی در ادامه به شهادت مظلومانه دانشمندان هسته ای اشاره و اضافه کرد: دستاوردهای به دست آمده چیز کمی نیست و با این دستاوردها کشورمان در جهان نامی شده است.

وی گفت: بسیاری از فناوری های به دست آمده ارتباط مستقیم با صنعت هسته ای ندارد اما وقتی علم سانتریفیوژ شروع می شود علم مکانیک خود به خود رشد می کند و هنگامی که بر روی یک فناوری تمرکز می شود درکنار آن ده ها فناوری رشد پیدا می کند.

ذلت پذیر نیستیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما اهل مذاکره هستیم اما اهل سازش و ذلت پذیری نیستیم.

صفارهرندی افزود: اهل بازی برد برد هستیم اما برخی معتقدند که با سنت های انقلابی بازی برد برد نمی توان داشت.

وی اضافه کرد: اگر منافع مان تامین شود و ضرری به منفعت دیگری نزند حرفی نداریم و ما همه این مسائل را در ذیل شعار من انقلابی هستم می دانیم.

صفارهرندی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه جوانان امروز با جوانان انقلاب فرقی ندارند گفت: اگر شرایطی برای جوانان پیش بیاید آن ها جانانه تر وارد صحنه خواهند شد.

راهپیمایی مردم در ۲۲ بهمن

وی با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن امسال افزود:راهپیمایی مردم در ۲۲ بهمن امسال آب پاکی را روی دست دشمنانمان ریخت. این راهپیمایی نشان داد که دست مردم پر و دست دشمن خالی است.

وی با بیان اینکه دور جدید تحریم ها از فردای 9 دی 88 آغاز شد گفت: دشمنان فکر می کردند با تحریم ها تردید و چندصدایی میان مسئولان و فاصله معناداری میان خواسته های مردم و خواسته های حکومت ایجاد می کنند.

صفار هرندی ادامه داد: آنها تصور می کردند با گسترش این فاصله ها دلبستگی های مردم به حکومت و نظامی که از آن حمایت می کنند به تدریج کم شود و مردم از این نظام دل خواهند کند.

وی افزود: حضور مردم در سال های گذشته جواب نه به خواسته های آن ها بود اما امسال آن ها بیشتر دل بسته بودند که این انقطاع را به طور معناتری شاهد باشند زیرا فشار بیشتر و فضای رسانه ای منفی ایجاد کرده بودند.

خواسته های زمین مانده مردم

صفار هرندی گفت: موضوع اول مردم حفظ انقلاب و نظام است اما در عین حال خواسته های زمین مانده ای دارند که البته بعضی از این مسائل مربوط به فشارهای بیرونی و سوء مدیریت بوده است و مربوط به یک دولت خاص نیست.

وی اضافه کرد: تامین اقتدار در جامعه بین المللی از مسائل بعدی مردم است.

صفار هرندی گفت: اصلی ترین خواسته ها این است که زمامداران و دولتمردان در مواجه بین المللی به خواسته های زیاده طلبانه طرف مقابل پاسخی ندهند زیرا مردم با حضور پرشورشان به آن ها نشان دادند که در مقابل هیچ فشاری زانو نخواهند زد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مشکلات زندگی مردم محصول دولت خاصی نیست گفت: دولتها در 36 سال گذشته به مردم خدمت های زیادی کردند و خط رو به پیشرفت است.

صفارهرندی ادامه داد: مردم کار خودشان را درست انجام می دهند.

آمریکا چشم خود را بر روی واقعیت ها می بندد

وی درباره تاثیر راهپیمایی 22 بهمن بر روی آمریکا گفت: آمریکا عادت دارد که چشم خود را بر روی واقعیت های بزرگ ببندد و رسانه های غربی موضوع راهپیمایی 22 بهمن را خفیف می کنند تا به خودشان دلداری دهند اما حماسه بزرگ ده ها میلیونی در خیابان ها آن ها را کوچک نشان داد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها