jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۹۹۶۰   ۲۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۹

جام جم سرا: مطالعات محققان دانشگاه مک گیل آمریکا نشان می‌دهد که غشای مغز افراد سیگاری با افزایش سن نازک می‌شود.

توتون سیگار غشای مغزتان را نازک می‌کند

به نقل از ساینس، سیگار کشیدن به مرور زمان باعث نازک شدن غشای خارجی مغز (کورتکس) می‌شود. این بخش از مغز مسئول حافظه و مهارت‌های زبانی است.

تحقیقات نشان می‌دهد که نازک شدن کورتکس در افراد سیگاری با مشکلات حافظه و گفتاری در این افراد مرتبط است. تحقیقاتی در سال ۲۰۰۴ انجام شد که نشان می‌داد سیگار باعث آسیب جدی به بخشی از مغز می‌شود که مسئول تعادل و هماهنگی بدن است. این تحقیقات با استفاده از عکسبرداری MRI و با کمک ۵۰۰ داوطلب سیگاری و غیر سیگاری انجام شد.

تحقیقات در مورد افراد سیگاری که سیگار را ترک کرده‌اند، نشان می‌دهد که غشای مغز این افراد نیز نسبت به افراد غیر سیگاری نازک‌تر است. مغز انسان هر روز در حال ترمیم بخش‌های آسیب دیده است؛ ولی با افزایش سن فرآیند ترمیم با سرعت کندی انجام می‌شود.

گفته شده که بهبود کامل غشای مغز افراد سیگاری به ۱۴۰ سال زمان نیاز دارد. نازک شدن غشای مغز به کاهش حافظه و اختلال تعادل در افراد سیگاری محدود نمی‌شود؛ بلکه با بیماری‌های اسکیزوفرنی و آلزایمر نیز مرتبط است.

پژوهشی انجام شده در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز، از ارتباط سیگار با پارکینسون خبر داد. در این تحقیقات آمده است که افراد سیگاری معمولا دارای صفات ضد اجتماعی هستند. نتایج این تحقیقات در نشریه Molecular Psychiatry منتشر شده است. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها