وزیر بهداشت که به عنوان نماینده رئیس جمهور به خوزستان سفر کرده تا از نزدیک در جریان مشکلات گرد و غبار و ریزگردها در این استان قرار بگیرد، در جلسات متعدد مسئولان استانی، شرکت کرد.
کد خبر: ۷۶۹۷۹۶
جزئیات سفر نماینده رئیس جمهور به خوزستان

دکتر سید حسن هاشمی پس از بازدید از سوسنگرد، هویزه، منطقه طلاییه و نقطه صفر مرزی در تالاب های هورالعظیم در بازگشت به استانداری در جمع خبرنگاران گفت: اظهارنظر در خصوص علت اصلی ریز گردها و ارائه راهکار برای رفع مشکل نیازمند تحقیقات وسیع در مراکز تحقیقاتی است و صرفا با بازدید یک روزه نمی توان علت یابی کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه، آنچه به عنوان نماینده ویژه هیات دولت به بنده سپرده شده بود، بررسی منطقه و ارائه گزارشی به رییس جمهوری و هیات وزیران است که البته بنده به عنوان مسئول سلامت کشور، ضرورت دارد که با اقدامات به موقع و موثر در خصوص کاهش عوارض ریزگردها در سلامت مردم تمهیدات لازم را فراهم کنیم.

هاشمی بخش عمده مشکلات پیش آمده را کمبود آب ناشی از کاهش بارندگی اعلام کرد و گفت: دولت باید از مسیرهای علمی این موضوع را آسیب شناسی کند تا تجربه دریاچه ارومیه مجددا تکرار نشود.

وی تاکید کرد: باید اجازه دهیم محققان این حوزه نظر بدهند ، دانشگاه جندی شاپور اهواز ظرفیت خوبی در این حوزه دارد و از تجارب بین المللی مشابه نیز کمک بگیریم تا بتوانیم راه کار اساسی و علمی را ارائه دهیم.

هاشمی در پاسخ به یکی از خبرنگاران، مبنی بر اینکه به مردم خوزستان چه قولی می دهید، گفت: مردم ما توقع قول ندارند، توقع عمل دارند و تحقق این امر مستلزم داشتن عزم جدی در همه مسئولین کشور برای رفع مشکلات است.

وی افزود: ما هم بدون منت و برحسب وظیفه قبول کردیم که در حوزه مرتبط با خود با جدیت پیگیر موضوع باشیم. سایر وزرای هیات دولت نیز به این منطقه خواهند آمد تا برای رفع مشکلات استان خوزستان با ایجاد هم افزایی بیشتر اقدامات موثرتری صورت پذیرد.

در ادامه وزیر بهداشت، در جلسه با مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس که در محل استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به جلسات تشکیل شده در خصوص ریزگردها در هیات دولت و تاکید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری به موضوعات استان خوزستان، گفت: در این جلسات وزرا و مسئولین مرتبط نظیر سازمان محیط زیست، وزارت نفت، وزارت نیرو، هلال احمر، وزارت بهداشت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سایر نهادهای مرتبط حضور داشتند و در خصوص ریزگردها بحث و تبادل نظر شد.

هاشمی با تاکید بر ضرورت همفکری و بهرگیری از صاحبنظران در رفع مشکل ریزگردها، افزود: بخشی از مشکل ریزگردها مربوط به کشور عراق و بخش دیگر مربوط به کاهش بارش و خشک شدن تالاب های هورالعظیم و مناطق جنوب شرقی استان است و معتقدم که به جای اینکه به دنبال مقصر در وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط بگردیم، باید با کار علمی و جمع بندی مشخص بتوانیم راهکار مناسبی برای رفع این معضل پیدا کنیم و به شرایط مناسب برگردیم.

وزیر بهداشت، کاهش نزولات آسمانی، خشکسالی و کاهش ورودی آب سدها را بخشی از عوامل ایجاد ریز گردها نام برد و گفت: متاسفانه گردو غبار در این منطقه به سرعت ایجاد شد و به اعتقاد بنده باید با استفاده از مطالعات بین المللی و محققینی که به اکوسیستم کشورمان تسلط کافی دارند، بتوانیم در رفع این مشکل قدمی برداریم.

وی در حوزه برنامه های کوتاه مدت با تاکید بر ضرورت تجهیز سازمان هواشناسی به دستگاه های هشداردهنده سریع، افزود: باید اعتبارات تجهیز آنها تامین شود تا مردم زودتر مطلع شوند که منجر به گرفتاری و مختل شدن زندگی آنها نشود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه متاسفانه خشکسالی بخشی از زندگی ما شده است، در ادامه گفت: در بازدیدی که از حمیدیه، سوسنگرد، هویزه، طلاییه، جفیر کوشک و تالاب های هورالعظیم در نقطه صفر مرزی داشتیم مشخص شد که بخش عمده ای از گردو خاک مربوط به این منطقه بود و بادی که از سمت کشور عراق می وزد این مسئله را ثابت می کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: تلاش کنیم که با اطلاع رسانی صحیح و به هنگام، مردم را نسبت به مسئولین بی اعتماد نکنیم و امیددادن به مردم برای حل مشکلات را جایگزین نگرانی و تشویش های بیهوده نماییم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مردم، قوای کشور را از هم جدا نمی دانند، گفت: در اقداماتی که انجام می شود اگر اشکالی وجود داشته باشد متوجه کل نظام است. وی اظهار امیدواری کرد که با همفکری و هم افزایی همه قوا مشکلات استان به طور ریشه ای مرتفع شود.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی که به عنوان نماینده رئیس جمهور برای بررسی وضعیت ریزگردها به خوزستان سفر کرده است از بیمارستان شهید چمران دشت آزادگان و نیز تالاب هورالعظیم در نزدیکی مرز عراق بازدید کرد.

به گزارش مهر، هاشمی بعد از حضور در بین راهپیمانان 22 بهمن در شهر اهواز و ایراد سخنرانی در مصلی نماز جمعه عازم شهرستان دشت آزدگان شد و با حضور در بیمارستان شهید چمران این شهر از بخش های نوسازی شده این بیمارستان که در قالب بسته خدمتی ارتقا کیفیت هتلینگ مورد بازسازی قرار گرفته بودند بازدید کرد و زحمات مسئولین را در این بخش قابل تحسین دانست.

وزیر بهداشت بعد از بازدید از بیمارستان دشت آزادگان در بیایان های اطراف این شهرستان و شهر هویزه و همچنین در منطقه ای در نزدیکی مرز کشور عراق که به شدت از غلظت بالای ریزگردها همراه بود و گفته می شود یکی از کانون های اصلی برخاستن گرد و غبار است حضور یافت و به همراه کارشناسان به بررسی وضعیت خاک این منطقه پرداخت.

وی از قسمت های مختلف تالاب هورالعظیم که بخش هایی از آن بدلیل کاهش نزولات آسمانی خشک شده بود بازدید کرد و گفت: در بازدیدهای انجام شده مشخص گردید که بخشی از ریزگردهای استان خوزستان مربوط به بیایان های کشور عراق است که بدلیل وزش بادهای شدید به سمت کشور ما و علی الخصوص استان خوزستان حرکت میکنند و در هفته آینده که معاون اول رییس جمهوری و بنده در راس هیاتی عازم عراق هستیم فرصت مناسبی است تا با مسئولین این کشور در خصوص ریزگردها گفتگو و چاره اندیشی شود.

همچنین وزیر بهداشت در این سفر با حضور در منطقه یادمان شهدای هویزه با مقام شامخ شهدای جنگ تحمیلی ادای احترام کرد. ( مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
خوزستانی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۳
۰
۰
خوزستان نیاز به راه حل جدی داره، نفس كشیدن واقعا سخته و اینكه چشمها و گلو می سوزن، مسئولین به خاطر مسن ترها و بچه ها یه كاری بكنن

نیازمندی ها