برترین کتاب های کودک و نوجوان ایران معرفی شدند

هفدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان برترین های خود را اعلام و از نویسندگان و پدیدآورندگان این آثار در مراسمی در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیر کرد.
کد خبر: ۷۶۹۳۵۹
برترین کتاب های کودک و نوجوان ایران معرفی شدند

هیات داوران در 9 بخش شعر، داستان تالیف و ترجمه، علمی آموزشی، نمایش نامه نویسی، تصویرسازی و گرافیک، آثار دینی و... برترین های یک سال گذشته در حوزه کتاب کودک و نوجوان را معرفی کرد.

در بخش شعر، گروه داوران شامل بابک نیک طلب، هادی خورشاهیان و آتوسا صالحی از میان نامزدهای نهایی، لوح زرین، دیپلم افتخار و هدیه 30میلیون ریالی را در بخش کودک و خردسال به کتاب «هم روزنامه هم کلوچه» سروده مریم هاشم پور از انتشارات امیرکبیر به دلیل نوع نگاه متفاوت و جذاب کودکانه اهدا کرد.

در حوزه شعر نوجوان نیز هیات داوران لوح تقدیر و هدیه 20 میلیون ریالی را به کتاب «کیف پول من گرسنه است» سروده فاضل ترکمن از انتشارات پیدایش، به دلیل انتخاب گونه ادبی طنز در شعر نوجوان و پرداختن به دغدغه های نوجوان امروز تقدیم کرد.

در بخش داستان تالیف کودک و خردسال، گروه داوران شامل مجید راستی، سوسن طاقدیس و افسانه شعبان نژاد، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب «داستان های موموشی» نوشته کلر ژوبرت از انتشارات دانش نگار، به دلیل بیان مسایل تربیتی خردسالان با زبانی ساده و شیرین، خلاقیت در ساده کردن مفاهیم به گونه ای قابل درک برای مخاطب خردسال و استفاده از طنزی خردسالانه اهدا کرد.

همچنین این گروه داوری، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را مشترکا به کتاب های «خرگوش دهمی» نوشته زهره پریرخ از انتشارات امیرکبیر، به دلیل توجه به ویژگی های روحی و روانی کودک در دنیای قصه و انسجام قابل توجه داستان و زبان نگارش همراه با سادگی و روانی و استفاده از تصویرسازی های مخاطب پسند، و کتاب «من سبز می شوم» نوشته ناصر یوسفی از انتشارات پیدایش به دلیل استفاده از قالب رمان برای کودکان و نیز تلفیق تخیل و واقعیت به گونه ای باورپذیر و توجه به مساله ای که نیازمند توجه و تحول است، هدیه کرد.

در همین گروه و در بخش داستان تالیف نوجوان، داوران شامل حسین فتاحی، جواد جزینی و معصومه انصاریان از میان نامزدهای نهایی، ضمن دعوت از ناشران و نویسندگان برای توجه به مضامین بومی و هویت ملی و استفاده از ویرایش فنی و ساختاری در آثارشان، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب «هیچ کس جرئتش را ندارد» نوشته حمیدرضا شاه آبادی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهدا کرد.

این گروه داوری، به دلیل استفاده از ظرفیت روایی متفاوت، روایت غیرخطی با روش قصه گویی، طرح منسجم، زبان روان و خوش خوان و برخورداری از جوهره داستانی، جایزه خود را به کتاب شاه آبادی اختصاص داده است.

در همین حال، در بخش مجموعه های داستانی نیز گروه داوران شامل معصومه انصاریان، افسانه شعبان نژاد و آتوسا صالحی، با رای خود، لوح تقدیر و کارت هدیه 20 میلیون ریالی را به مجموعه سه جلدی «قصه های بز زنگوله پا» نوشته علی اصغر سیدآبادی از انتشارات منظومه خرد، به دلیل استفاده خلاقانه از یک قصه قدیمی برای خلق آثار جدید، پرورش تفکر نقادانه در مخاطب و نگاه طنزآمیز به موضوع اختصاص داد.

در این بخش، دبیرخانه جشنواره اعلام کرده که مجموعه های منتشرشده در سال 91 نیز که به دلیل محدودیت تعداد در جشنواره آن سال دیده نشده بود، در کنار آثار سال 92 داوری شده است.

در گروه داستان ترجمه، داوری به عهده شهرام اقبال زاده، مجید عمیق و علی خاکبازان بود. این گروه، از میان نامزدهای برتر، در زمینه آثار کودک و خردسال هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ندانست، اما در بخش آثار ترجمه برای نوجوانان، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب «اسب جنگی» با ترجمه پروین علی پور از انتشارات افق اهدا کرد.

بر اساس این گزارش، محمود سالک، مجید جلالی نیا و امیر صالحی طالقانی داوران بخش علمی و آموزشی، در زمینه تالیف، و در بخش کودک و خردسال ضمن تشکر از کتاب «سرزمین سازها» تالیف هومن بابک و نگار پدرام از انتشارات امیرکبیر، هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ندانست.

این گروه داوری در بخش نوجوان نیز ضمن تشکر از کتاب «سرگذشت نجوم در ایران» تالیف شکوه حاجی نصرالله از انتشارات افق به دلیل نثر زیبا و روان، وجود اطلاعات علمی و محتوایی صحیح و معرفی اشخاص، مکان ها و منابع مهم، بهره مندی از مراجع متعدد و ارزشمند و اطلاعات حاشیه ای بسیار مفید و واژه نامه قوی، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب «فرهنگ نامه طلایی ورزش» تالیف مهدی زارعی از انتشارات طلایی، به دلیل پرداختن به موضوعی مورد نیاز و علاقه نوجوانان، تقسیم بندی و تدوین مناسب ورزش ها و فصل ها، متن جامع و روان و برخورداری از ویراستاری ادبی و محتوایی کافی، پرداختن به پیشکسوت های ورزش کشور و ورزش های بومی، تصویرگری جذاب و متناسب با متن، کیفیت چاپ و صحافی مناسب تقدیم کرد.

داوران این بخش در حوزه ترجمه آثار علمی و آموزشی، عموم آثار را ضعیف، تکراری و با ترجمه هایی شتابزده و پر اشکال تشخیص داده و هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ندانستند.

در بخش آثار دینی نیز، سید علی محمد رفیعی، محسن هجری و شهرام شفیعی در حوزه ی کودک و خردسال، لوح تقدیر و کارت هدیه 20 میلیون ریالی را به مجموعه پنج جلدی «پیامبر و قصه هایش» اثر غلامرضا حیدری ابهری از انتشارات جمال، به دلیل پرداختن به حکایاتی از زندگی پیامبر با رویکرد اخلاقی، توجه به مهارت های زندگی در بازنویسی و شیوه تدوین مجموعه اختصاص داد.

این گروه داوری در بخش آثار دینی برای نوجوانان، هیچ کتابی را شایسته دریافت جایز ندانسته است.

محمد جعفری قنواتی، حسن ذوالفقاری و مریم جلالی نیز کتاب های بازنویسی را داوری کردند که از میان نامزدهای نهایی، جایزه لوح تقدیر و کارت هدیه 20 میلیون ریالی را به کتاب «رویای شور دریا» اثر محمد کاظم مزینانی از انتشارات موسسه فرهنگی منادی تربیت هدیه کردند.

این جایزه به دلیل بازآفرینی متن متناسب با سن مخاطب، استفاده از زاویه دید واحد همراه با تکنیک ادبی و سادگی و زیبایی زبان روایت به این اثر اهدا شده است.

همچنین لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی نیز به کتاب «سیاوش» اثر آتوسا صالحی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به دلیل استفاده از عناصر اربعه در روایتی خلاق، استفاده از زاویه دید چرخشی، مناسب سازی سوژه مکرر استفاده شده برای مخاطب و باورپذیری، شیوایی و ادبیت متن اهدا شد.

داوری بخش زندگی نامه نویسی را مهدی کاموس، حسین بکایی و حبیب یوسف زاده بر عهده داشتند که در بیانیه نهایی خود، پیشنهادهایی را برای پدیدآورندگان و ناشران این حوزه مطرح کرده اند؛ سیاست گذاری مدیران و ناشران در حوزه تولید زندگی نامه برای کودکان و نوجوانان، تقویت حوزه نقد و بررسی زندگی نامه ها، تولید آثار نظری در زمینه زندگی نامه نویسی برای کودکان و نوجوانان و برگزاری جلسات علمی پژوهشی درباره ضرورت زندگی نامه نویسی برای کودکان و نوجوانان از پیشنهادهای این گروه داوری برای تقویت آثار این حوزه بوده است.

در همین حال، هیات داوران بخش زندگی نامه نویسی، لوح تقدیر و کارت هدیه 20 میلیون ریالی را به کتاب «امیرحسین فردی» اثر علیرضا متولی از انتشارات مدرسه، به دلیل روایت شیرین از زندگی یکی از پیشکسوتان عرصه ادبیات کودک و نوجوان ایران از انتشارات مدرسه تقدیم کرد.

نمایش نامه های منتشرشده برای کودک و خردسال نیز با داوری حسن دادشکر، عباس جهانگیریان و احمد شهدادی بررسی شدند که از میان آن ها، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30میلیون ریالی به نمایش نامه های جیک جیک، کی منو می خوره؟، من آیدا را نمی فروشم و قول می دم بزرگ نشم، اثر علی اکبر پوررسول از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهدا شد.

این جایزه به دلیل نگاه صادقانه به مسایل روز کودکان، صمیمیت در شیوه روایت، توجه به عنصر کشف و شناخت، طرح مضامین آموزشی به صورت غیرمستقیم به این آثار اختصاص داده شده است.

در بخش نمایش نامه های نوجوان اما دبیرخانه جشنواره اعلام کرده کتاب های منتشر شده در سال 91 هم که به دلیل محدودیت تعداد در جشنواره دوره قبل دیده نشد، همراه آثار سال 92 داوری شدند.

در این بخش، هیات داوران، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به نمایش نامه «پیرمرد و ببر»، اثر علی خاکبازان از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به دلیل نگاه خردگرایانه نویسنده به موضوع، حل منطقی مسایل از طریق اندیشه، شخصیت پردازی مناسب، معاصرسازی حکایت های عامیانه، برخورداری از تعلیق مناسب و زبان طنز تقدیم کرد.

بخش تصوگری، گرافیک و طراحی جلد نیز آخرین بخش این جشنواره بود که داوری آن را کوروش پارسانژاد، کاظم طلایی و کیانوش غریب پور به عهده داشتند.

این داوران در گروه کودک و خردسال، در زمینه کتاب سازی، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب «تو لک لکی یا دارکوب؟» اثر علی خدایی از انتشارات کانون پرورش فکری، به دلیل ارایه نمونه ای ساده و موفق از یک کتاب سازی فعال و خلاق و فراهم آوردن فرصت دیدار هیجان انگیز برای مخاطب اهدا کرد.

در بخش طراحی گرافیک، هیچ اثری شایستگی دریافت جایزه را نداشت، اما در بخش طراحی جلد، جایزه لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی به مجموعه «نمایش نامه کودک امروز» کار پیمان پورحسین از انتشارات کانون پرورش فکری به دلیل طراحی موفق یونیفرم غیر ثابت و استفاده از جذابیت های فرمیک، انتخاب مناسب نقره کوب و پرداختن درست به پشت جلد و هماهنگی با طراحی درون کتاب اهدا شد.

در حوزه تصویرگری کتاب نیز هیات داوران، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب های «یه خونه قد غربیل»، «قول می دم بزرگ نشم» و «لولوی آوازه خوان»، اثر حدیثه قربان از انتشارات کانون پرورش فکری به دلیل تلاش موفق برای خلق تصاویر شیرین و دیدنی برای گروه سنی مخاطب و ورود به حیطه های مغفول مانده تصویرگری اهدا کردند.

در این بخش ها و در زمینه کتاب سازی برای نوجوانان، گروه داوری، لوح تقدیر و کارت هدیه 20 میلیون ریالی را مشترکا به کتاب «سنگ سلام» به مدیریت هنری مجید زارع و طراحی امیر مفتون از انتشارات عصر داستان، به دلیل رعایت استانداردهای طراحی داخل کتاب و احترام به مخاطب به عنوان خواننده و طراحی جلدی جذاب اهدا کرده است.

در گروه سنی آثار نوجوان و در بخش طراحی گرافیک (صفحه آرایی) هیات داوران، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30میلیون ریالی را به کتاب «عصر طلایی دایناسورها» از انتشارات طلایی، اثر آرش جهانگیری به دلیل رعایت اصول صفحه آرایی برای کتاب های غیر داستانی و ایجاد ارتباط مناسب با تصاویر کتاب داد.

در زمینه طراحی جلد برای نوجوانان نیز گروه داوری لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به طور مشترک به مجموعه «نمایش نامه نوجوان امروز» با طراحی گرافیک پیمان پورحسین و تصویرسازهای سید میثم موسوی از انتشارات کانون اهدا و دلیل این جایزه را طراحی یونیفرمی سیال و متناسب با تصویرسازی ها و هماهنگی مناسب با گروه سنی و محتوای کتاب عنوان کرد.

در حوزه تصویرگری برای نوجوانان نیز داوران جشنواره لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را مشترکا به کتاب های «رستم و اسفندیار» اثر پژمان رحیمی زاده به دلیل ساختاری حماسی، منطبق با شاهنامه و «زال و رودابه» اثر عاطفه ملکی جو هردو از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل ترکیب بندی های حساب شده و استفاده درست از رنگ برای درک مفهوم اهدا کردند.

همچنین هیات داوران در بخش غیر داستانی، لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه 30 میلیون ریالی را به کتاب «عصر طلایی دایناسورها» اثر محمدرسول حقانی از انتشارات طلایی به دلیل تکنیک قوی، ساختاری محکم و رعایت جذابیت های لازم این نوع کتاب ها اختصاص داد.

این گروه داوری در این بخش «مداد پرنده» بالاترین جایزه این جشنواره، به همراه دیپلم افتخار و کارت هدیه 50 میلیون ریالی را به اکبر نیکان پور تصویرگر پیشکوست به دلیل سال ها تلاش در عرصه تصویرگری کودک و نوجوان تقدیم کرد.

دبیرخانه جشنواره همچنین اعلام کرد که مجموعه «خودم می خوانم» کار کیانوش غریب پور از انتشارات افق و کتاب «یاد یار و دیار» کاری از کورش پارسانژاد از دفتر نشر و فرهنگ اسلامی به مرحله نهایی راه یافته بود اما به دلیل حضور نامبردگان در ترکیب هیات داوران، از این فرآیند کنار گذاشته شد.

بر اساس این گزارش، هیات داوران جشنواره، همچنین لوح تقدیر را برای تولید کتاب های «هم روزنامه، هم کلوچه» و «خرگوش دهمی» به مصطفی رحماندوست، مدیر گروه کودک و نوجوان انتشارات امیرکبیر اهدا کرد.

همچنین لوح تقدیر برای تولید کتاب های «کیف پول من گرسنه است» و «من سبز می شوم» به محسن طائب مدیر انتشارات پیدایش تقدیم کرد.

همچنین لوح تقدیر برای تولید کتاب «داستان های موموشی» هم به محمدرضا حاتمی مدیر انتشارات دانش نگار تقدیم شد.

لوح تقدیر برای تولید مجموعه «قصه های بز زنگوله پا» نیز به خیریه بیگم حائری زاده مدیر انتشارات منظومه خرد تقدیم شد.

لوح تقدیر برای تولید کتاب های «هیچ کس جرئتش را ندارد»، «رستم و اسفندیار»، «زال و رودابه»، «سیاوش»، مجموعه «نمایش نامه کودک امروز»، مجموعه «نمایش نامه نوجوان امروز» و «تو لک لکی یا دارکوب؟» هم به نورا حق پرست مدیر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهدا شد.

رضا هاشمی مدیر افق به خاطر تولید کتاب «اسب جنگی»، کاظم طلایی مدیر نشر طلایی به خاطر کتاب های «فرهنگ نامه طلایی»، علیرضا سبحانی نسب مدیر نشر جمال برای تولید مجموعه «پیامبر و قصه هایش» نیز لوح تقدیر داوران را گرفتند.

لوح تقدیر برای تولید کتاب «رویای شور دریا» به محمود سمیاری مدیر موسسه فرهنگی منادی تربیت، لوح تقدیر برای تولید کتاب «سنگ سلام» به مهدی قزلی مدیر انتشارات عصر داستان و لوح تقدیر برای تولید کتاب «امیرحسین فردی» به سید احمد حسینی مدیر انتشارات مدرسه از دیگر جوایز این جشنواره بود.

هفدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان، درحالی برگزیدگان خود را معرفی کرد که بخش نمایشگاه آن با حضور 47 ناشر تخصصی از 18 تا 24 بهمن همه روزه از 9 صبح تا 7 بعدازظهر پذیرای خانواده ها و دانش آموزان است.(ایرنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها