jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۶۳۴۹۱   ۰۶ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۳:۳۰

مردم یونان روز گذشته برای شرکت در انتخابات پیش از موعد، به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات سرنوشت‌ساز یونان برگزار شد

به گزارش واحد مرکزی خبر، مردم این کشور با امید به بهبود وضع اقتصادی کشورشان در انتخابات پیش از موعد شرکت کردند و انتظار می‌رود حزب افراطی «سیریزا» به رهبری «الکسیس سیپراس» بتواند بخش عمده‌ای از آرا را در این دور از انتخابات کسب کند؛ البته بعید به‌نظر می‌رسد که بتواند اکثریت مورد نیاز را برای تشکیل دولت جدید یونان کسب کند.

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که حزب سیریزا به عنوان ائتلاف چپ‌های رادیکال از محافظه کاران حامی نخست‌وزیر کنونی پیشی گرفته بود. چپ‌های رادیکال می‌گویند در صورت پیروزی در این انتخابات توافق کمک مالی بین‌المللی را مورد بازبینی قرار می‌دهند. محافظه‌کاران نیز تخفیف‌های مالیاتی و کاهش نرخ بیکاری را به واجدان شرایط رای‌دهی وعده داده بودند.

شعار تبلیغاتی الکسیس سیپراس، مذاکره مجدد درباره دریافت وام 240 میلیون یورویی این کشور از جامعه جهانی بود. وی قول داد در صورتی که در انتخابات کنونی یونان برنده شود بسیاری از اصلاحات دولت‌های این کشور را که در طول چهار سال گذشته به تشدید بحران اقتصادی در آن منجر شده‌اند، متوقف خواهد کرد. آنتونیوس سامراس، نخست‌وزیر کنونی یونان هم در تبلیغات انتخاباتی خود بر بهبود تدریجی اقتصاد این کشور تاکید و اعلام کرد که اقتصاد این کشور برای اولین بار در طول شش سال گذشته شاهد رشد بوده است. وی قول داده است در صورتی که در انتخابات امروز برنده شود برخی از مالیات‌ها را کاهش خواهد داد.

محافظه‌کاران در حزب دموکراسی نوین شنبه شب آخرین گردهمایی انتخاباتی‌شان را برای تغییر نظر مردم برگزار کردند. نخست‌وزیر یونان با گفتن این که سیاست‌های اردوگاه رقیب، اروپا را در برابر یونان قرار می‌دهد، از این سیاست‌ها انتقاد کرد. اما به عقیده تحلیلگران معلوم نیست در کشوری که در آن نرخ بیکاری از 25 درصد فراتر رفته است، طرح چنین انتقادهایی برای جلب نظر رای‌دهندگان کافی باشد. در صورت پیروزی سیریزا، اولین حزب مخالف سیاست‌های ریاضتی، در راس یک کشور اروپایی قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر