آدم ربایی، اخاذی، زورگیری و تهدید به جنایت، شیوه و شگرد اعضای گروه سارقان به عنف بود که در پوشش مسافرکشی دهها فقره زورگیری و اقدام به آدم ربایی کرده‌اند.
کد خبر: ۷۶۳۳۲۳
ربودن مسافران برای اخاذی از خانواده‌هایشان + عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پلیس آگاهی تهران بزرگ، در مورخه20 مهرماه 93، وقوع یک فقره « زورگیری منجر به ربایش -آدم ربایی- در پوشش مسافرکشی» به کلانتری 154 چیتگر اعلام شد که شاکی در اظهاراتش عنوان داشت که توسط چهار سرنشین یک دستگاه خودروی پیکان آبی رنگ مورد زورگیری، ربایش و اخاذی قرار گرفته است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت به عنف و به دستور شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه 34 تهران پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات شاکی

شاکی پس از حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ به کارآگاهان گفت: در ساعت 19 مورخه 19 مهر 93 قصد بازگشت به منزل را داشتم؛ به همین علت در کیلومتر 9 جاده قدیم به مقصد میدان آزادی سوار یک دستگاه خودرو پیکان آبی رنگ با چهار سرنشین شدم.

زمان سوار شدن یکی از سرنشینان صندلی عقب به بهانه اینکه کمی جلوتر پیاده می شود از ماشین پیاده شده و به این شیوه مرا در بین دو سرنشین صندلی عقب قرار دادند. به محض حرکت ماشین ناگهان تیزی چاقو را از سوی هر دو سرنشین عقب ماشین در پهلوهای خود احساس کردم که با تهدید چاقو و قمه مرا مجبور کردند که تمامی وجوه نقد، گوشی تلفن همراه و کارت عابر بانک خودم را تحویل دهم. سارقان پس از سرقت عابربانک، مرا مجبور کردند تا با خانواده ام تماس گرفته و از آنها بابت آزادی خودم درخواست پول نمایم و خانواده ام نیز با اطلاع از این موضوع مبلغ مورد درخواست سارقان را پرداخت کردند.

وی در خصوص نحوه آزادی‌اش گفت: تا زمان واریز پول به حساب عابر بانک، سارقان مرا در داخل ماشین نگهداشته و در خیابان می چرخیدند؛ پس از آنکه خانواده ام با شماره تلفن همراهم تماس گرفته و واریز پول را اعلام کردند یکی از سارقان به عابربانک مراجعه کرد و از اطمینان از وصول پول، مرا در در تاریکی شب و در بیابان های اطراف جاده کرج رها کردند؛ اما پیش از آن به چشمانم افشانه اشک آور زدند و پس از آن از محل دور شدند.

شناسایی و دستگیری اولین متهم پرونده

با توجه به اظهارات شاکی پرونده و همزمان با انجام چهره نگاری، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران به بررسی تراکنش مالی حساب عابربانک مالباخته پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وجوه داخل حساب، در شعبه بانکی منطقه قلعه حسن خان برداشت شده است؛ با بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته بانکی، کارآگاهان موفق به شناسایی تصویر برداشت کننده وجه نقد از حساب مالباخته شدند.

مالباخته با مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته بانکی یکی از سرنشینان صندلی عقب خودرو پیکان آبی رنگ را مورد شناسایی قرار داد و گفت: صاحب تصویر همان شخصی است که با تهدید قمه مرا مجبور کرد تا با خانواده ام تماس گرفته و از آنها درخواست پول کنم.

با شناسایی تصویر یکی از سارقان و با بهره گیری از بانک اطلاعاتی پلیس، مجرم سابقه دار «نادر . الف» (22 ساله) که پیش از این سابقه سرقت موتورسیکلت در سوابقش ثبت شده بود، شناسایی و تصویر وی نیز توسط مالباخته مورد شناسایی کامل قرار گرفت. با شناسایی «نادر . الف» به عنوان یکی از متهمان پرونده، مخفیگاه وی در منطقه قلعه حسن خان شناسایی شد و در مورخه8 دی ماه 93 وی دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش چندین قبضه سلاح سرد - چاقو و قمه-، افشانه اشک آور و همچنین عابربانک مالباخته کشف شد.

شناسایی سه عضو دیگر گروه

با دستگیری «نادر» و شناسایی وی از سوی مالباخته، متهم که چاره‌ای جز اعتراف نداشت سه همدست خود به نام های «مرتضی» -27 ساله-، «آرش» - 23 ساله- و «ساسان» - 21 ساله- را معرفی کرد.

متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: هر چهار نفرمان بچه‌های منطقه قلعه حسن خان هستیم که در یک باشگاه ورزشی با همدیگر دوست شده بودیم تا اینکه تصمیم به سرقت به شیوه زورگیری گرفتیم.

در ادامه تحقیقات، کارآگاهان اقدام به شناسایی مخفیگاه سه متهم تحت تعقیب پرونده در دو منطقه صفادشت شهریار و شهر کرج کرده و با اخذ نیابت قضایی اقدام به دستگیری هر سه متهم در مورخه 15 دی ماه 93کردند.

سه متهم پس از دستگیری و انتقال به اداره پنجم و اطلاع از اعترافات صریح همدست خود اظهارات نادر را به صورت کامل تأیید کرده و در اعترافات خود به دهها فقره زورگیری های مشابه اعتراف کردند.

شناسایی شکات جدید

با بررسی اعترافات و اموال مسروقه بدست آمده از متهمان و همچنین شناسایی پرونده های مشابه که مالباختگان و شکات آنها در مناطق غربی تهران به ویژه در محدوده میدان آزادی بدین شیوه و شگرد مورد سرقت، زورگیری و اخاذی قرار گرفته بودند کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که توسط متهمان مورد زورگیری و سرقت قرار گرفته بودند.

شناسایی اعضای گروه زورگیر و آدم ربایی جدید

در بررسی یکی از سرقت های به عنف همراه با آدم ربایی، پرونده ای از اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اختیار اداره پنجم قرار گرفت که طی آن آدم ربایان قصد اخاذی 10 میلیون تومانی از خانواده یکی از شکات را داشته اند که به واسطه اطلاع یکی از بستگان نزدیک شاکی که در نیروی انتظامی مشغول به خدمت بود این خانواده از پرداخت پول به سارقان خودداری کرده و موضوع را بلافاصله به پلیس اطلاع داده بودند.

شاکی این پرونده پس از حضور در اداره پنجم و شناسایی یکی از متهمان- ساسان- به کارآگاهان گفت: این شخص- ساسان- به همراه سه نفر دیگر اقدام به سرقت وجوه نقد همراه و ربایش بنده کرده است. با توجه به شناسایی ساسان توسط شاکی جدید پرونده، تحقیقات پلیسی جهت شناسایی اعضای گروه جدید سارقان به عنف در دستور کار کارآگاهان اداره پنجم قرار گرفت. ساسان نیز که چاره ای جز بیان حقیقت نداشت به ناچار لب به اعتراف گشود و به عضویت در گروه دیگری از سارقان به عنف اعتراف و سه همدست خود بنام های «احد . ق» (20 ساله)، «مهران . ع» (20 ساله)، «سجاد . ع» (20 ساله) را معرفی کرد.

اظهارات شاکی جدید پرونده

شاکی پرونده که هنوز آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم توسط سارقان بر روی بدنش به وضوح دیده می شد پس از شناسایی ساسان به کارآگاهان گفت:14 دی ماه 93 از میدان آزادی به مقصد خیابان خلیج سوار یک دستگاه خودرو پراید سفید رنگ با چهار سرنشین شدم که در طی مسیر ناگهان دو سرنشین صندلی عقب با تهدید چاقو اقدام به سرقت تمامی وجوه نقد همراهم کردند. آنها پس از سرقت عابر بانک مرا مجبور کردند تا با خانواده ام تماس بگیرم و یکی از آنها به پدرم عنوان داشت که اگر مبلغ 10 میلیون تومان پرداخت نکند آنها مرا خواهند کشت؛ مدتی از تماس آدم ربایان با خانواده ام گذشت و نهایتا پدرم به آنها عنوان داشت که در آن مدت کوتاه قادر به تهیه مبلغ مورد درخواست آنها نیست.

شاکی در خصوص آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم بر روی بدنش نیز گفت:سارقان زمانی که از دریافت پول و اخاذی از خانواده ام ناامید شدند مرا به باغ های منطقه شهریار برده و در تاریکی شب شروع به ضرب و شتم شدید من کرده و پس از آن از محل دور شدند.»

دستگیری اعضای دومین گروه سارقان به عنف

با بهره گیری از اعترافات بدست آمده از ساسان و شناسایی هویت سه عضو گروه جدید سارقان به عنف که به شیوه آدم ربایی اقدام به اخاذی از مالباختگان خود کرده بودند مخفیگاه آنها در منطقه قلعه حسن خان شناسایی و هر سه نفر آنها در مورخه 28 دی ماه 93 دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

این سه متهم در اظهارات خود ضمن اعتراف صریح به دهها فقره زورگیری و ربایش افراد به شیوه مسافرکشی، آخرین عضو گروه به نام «محسن . س» (21 ساله) را نیز معرفی کردند که بلافاصله این متهم در مورخه30 دی ماه 93 در منطقه رباط کریم شناسایی، دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شـد.

متهمان این گروه از سارقان به عنف در خصوص نحوه سوار کردن شکات به خودرو عنوان داشتند که در برخی از سرقت های خود و جهت ایجاد اعتماد و راضی کردن مالباختگان جهت نشستن مابین دو سرنشین صندلی عقب یکی از متهمان اقدام به پوشیدن لباس سربازی می کرده تا شکات به تصور سرباز بودن وی به اظهاراتش مشکوک نشده، به راحتی سوار ماشین شده و در بین دو سرنشین صندلی عقب قرار بگیرند.

سرهنگ کارآگاه داوود فـرد، معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود:با توجه به اعتراف صریح هر هشت متهم دستگیر شده در خصوص ارتکاب دهها فقره زورگیری و اقدام به آدم ربایی جهت اخاذی، از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت، تهدید، ضرب و شتم و اخاذی قرار گرفته اند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهمان و پیگیری شکایات خود به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها