jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۷۶۰۸۱۳   ۲۸ دی ۱۳۹۳  |  ۱۵:۴۶

مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان با افشای جزییات بیشتری از ابعاد دستگیری متخلفان در حوزه ورزش گفت:یک نفر از آنها از حوزه ستادی وزارتخانه بوده و دو نفر دیگر خارج از مجموعه مدیریتی ورزش ولی مرتبط با آن می باشند.

افشای جزییات بیشتری از بازداشت متخلفان در حوزه ورزش

«رضا حسنی خو » روز یکشنبه در مصاحبه با پایگاه خبری وزارت ورزش به تشریح ابعاد دستگیری و بازداشت تعدادی از متخلفان مرتبط با ورزش پرداخت که در زیر می اید:

سوال: چند متخلف در حوزه وزارت ورزش بازداشت شده اند؟

پاسخ: حسب دستور جناب آقای دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان، موضوع سالم سازی و مقابله با ناهنجاری ها در وزارت ورزش وجوانان به صورت جدّی دردستور کار مجموعه حراست و سایر دستگاه های نظارتی قرار گرفت. در همین رابطه، تحقیقات جامعی در بخش های مختلف صورت پذیرفت که هفته گذشته یکی از موارد، به نتیجه رسید و در نهایت با همکاری نهادهای نظارتی و همراهی بسیار خوب مقام محترم قضایی، سه نفر از متخلفان که یک نفر آنها در وزارت ورزش و جوانان دارای مسئولیت ستادی و دو نفر دیگر خارج از مجموعه مدیریتی ورزش ولی مرتبط با آن هستند، بازداشت شدند.

با عنایت به اینکه پرونده در مرحله تحقیقات است، لذا ارایه اطلاعات بیشتر در حوزه اختیارات دستگاه قضایی می باشد. همان طور که گفته شد این امر در راستای سیاست های وزیر ورزش و جوانان انجام و پیگیری شد و دستگاه های نظارتی و مدیران وزارتخانه حسب وظیفه قانونی و شرعی خود و در جهت تحقق منویات مقام عظمای ولایت و تاکیدات ریاست محترم جمهوری با هرگونه تخلف بدون کمترین ملاحظه ای به صورت جدّی برخورد خواهند کرد.

لازم به یادآوری است که در حال حاضر صرفاً برخی اتهامات نسبت به این افراد مطرح است؛ از این رو، رعایت حرمت و آبروی افراد امری ضروری و واجب است؛ چه بسا در خصوص برخی و یا تمامی اتهامات قرار منع تعقیب صادر شود. بنابر این، از همه عزیزان انتظار داریم تا صدور رأی قطعی از هرگونه گمانه زنی و پیش داوری پرهیز کنند.

سوال: با توجه به تاکیدات مسئولان نظام و قوانین موجود، جنابعالی به عنوان مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان که یکی از بخش های مهم در امر مبارزه با فساد در حوزه ورزش است، دلایل بروز فساد را چه می دانید؟

پاسخ: همان گونه که اطلاع دارید عرصه ورزش کشور به دلایل متعدد، مورد توجه جریانات مختلف سیاسی و اقتصادی بوده است. در گذشته، شخصیت های مختلف با توجیه تلاش برای جلب و جذب حمایت های مادی و معنوی وارد بدنه مدیریتی و تصمیم گیری ورزش شده اند؛ و از آنجا که این عرصه همواره قرین شهرت، محبوبیت و ... بوده و می باشد، جذابیت لازم و کافی را برای گروه ها و فعالین اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی داشته و دارد. فارغ از مطالعات گسترده و بررسی های کارشناسی که در مورد دلایل، عوامل و بسترهای بروز انواع فساد و ناهنجاری در جوامع مختلف و از جمله ایران انجام شده است؛ به طور کلی اهم دلایل بروز ناهنجاری ها و فساد در ورزش کشور را در موارد زیر می توان جست وجو کرد:

1. فقدان شفافیت لازم در سیستم های مالی و درآمدی فدراسیون های ورزشی

2. انتصاب افراد غیرمتخصص در حوزه ورزش

3. عدم رعایت شرایط احراز مسئولیت، صلاحیت های اخلاقی و فنی کارگزاران حوزه ورزش

4. حاشیه های امن ناشی از وابستگی فردی و اجتماعی

5. طولانی شدن روند رسیدگی به تخلفات در مراجع مختلف

سوال: با توجه به این توضیحات چه اقداماتی برای مقابله با فساد در ورزش کشور انجام شده است؟

پاسخ: به دنبال بخشنامه معاون اوّل محترم ریاست جمهوری در دی ماه 1392 مبنی بر شناسایی و پیگیری اشخاصی که با تبانی و کسب امتیازات خاص، زمینه سوءاستفاده ودرآمدهای غیرقانونی وغیرموجه داشته اند وبا تاکیدات و حمایت های جناب آقای دکتر گودرزی، مقام محترم وزارت ورزش و جوانان واهتمام جدّی ایشان برای سالم سازی عرصه ورزش ومقابله با هرگونه ناهنجاری، ویژه خواری و فساد در ورزش کشور، اقدامات و برنامه های ذیل توسط بخش های نظارتی و مدیریتی وزارت ورزش و جوانان اجرا شده است:

1. تشکیل ستاد مبارزه با فساد در وزارت ورزش و جوانان

2. پیگیری «شعبه تخصصی ورزش» برای رسیدگی به جرایم و تخلفات عرصه ورزش

3. تدوین نظام نامه ها و آیین نامه های لازم برای جلوگیری از حاکمیت و رفتارهای فردی و سلیقه ای

4. شفاف سازی و نظام مند کردن نحوه ورود حامیان مالی در عرصه ورزش؛ به عنوان مثال می توان به برگزاری مزایده واگذاری تبلیغات محیطی لیگ های فوتبال اشاره کرد.

5. تلاش برای نظارت هدفمند در مزایده ها و مناقصات حوزه وزارت ورزش و جوانان؛ در این زمینه با تلاش و دقت کارشناسان و مدیران حوزه ورزش، موفق شدیم از طریق مزایده و ایجاد رقابت سالم، فعالیت های مختلف را با قیمتی بسیار بالاتر از قبل به بخش خصوصی واگذار کنیم.

6. پی گیری تخلفات و تلاش برای احقاق حقوق عمومی و رسیدگی به شکایات از طریق تشکیل پرونده های قضایی و ارسال به محاکم ذی صلاح و اصلاح رویه ها و فرآیندها

7. اجرای طرح فروش آنلاین بلیط مسابقات فوتبال به عنوان اقدامی سیستمی در راستای شفاف سازی درآمدها

8. اجرای جدّی دولت الکترونیک با هدف کاهش دخالت های فردی و مشکلات ناشی از آن

در پایان ذکر این نکته را ضروری می دانم که در عرصه ورزش کشور شاهد حضور و فعالیت انسان های وارسته و شریفی هستیم که صادقانه و شبانه روزی در حال تلاش برای اعتلای نام کشور عزیزمان هستند، از این روی اگر سخن از فساد در این حوزه مطرح می شود، دقیقاً با هدف دفاع و صیانت از حقوق خیل عظیم ورزشکاران، مربیان و مدیران خدومی است که بی ادعا در حال پرورش جوانان کشورمان و افتخارآفرینی برای ایران اسلامی هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دشواری های ساخت فیلم ورزشی

دشواری های ساخت فیلم ورزشی

 سینما می‎تواند یک پل ارتباطی بین فرهنگ و ورزش باشد. وقتی که فیلم‎های ورزشی ساخته نمی‎شود از جهات گوناگونی به ورزش هم کمتر پرداخته می‎شود.

درسی که پرسپولیس به ما داد

درسی که پرسپولیس به ما داد

تا به‌حال توی چشم‌های شیر زل زده‌اید؟! اگر این مطلب را می‌خوانید نشان می‌دهد که هیچ‌گاه در چشمان هیچ شیر زنده و آزادی زل نزده‌اید، چرا که چشم‌های شیر درنده پیش از دندان‌های او طعمه را از پای در می‌آورد.

پرسپولیس؛ یک ذهن برنده

پرسپولیس؛ یک ذهن برنده

برای ریشه‌یابی موفقیت این روزهای پرسپولیس که بعد از چهار قهرمانی متوالی در لیگ‌ برتر باز هم یکی از شانس‌های قهرمانی در این فصل است، باید در ابتدا به یک مثال اشاره کنم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر