jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۵۳۵۹۹   ۰۷ دی ۱۳۹۳  |  ۲۲:۰۶

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به احتمال استقبال دولت و مخالفان سوری از طرح روسیه برای حل بحران در سوریه گفت: آمریکا قطعا با این طرح موافقت نخواهد کرد اگر این طرح موفق شود آمریکایی ها در مسائل سوریه دچار انفعال خواهند شد.

طرح روس ها در قبال سوریه، آمریکا را منفعل می کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی رادیو گفتگو، سیف الرضا شهابی، کارشناس مسائل خاورمیانه ضمن گفت و گوی تلفنی با برنامه «رویداد» رادیو گفتگو در خصوص تغییر راهبردهای سیاسی آمریکا و کشورهای اروپایی در مورد سوریه سخن گفت.

وی گفت: اروپا در گذشته روابط خوبی با سوریه داشته لذا ممکن است به واقعیت هایی پی برده باشد و بر اساس آن واقعیات ادامه روند سابق را به نفع خود نبیند؛ در عین حال آمریکایی ها شاید به این واقعیات پی برده باشند اما نمی توانند به این سرعت تغییر راهبردی کلان در مورد مسائل سوریه را بروز دهند.

شهابی با اشاره به احتمال استقبال دولت و مخالفان سوری از طرح روسیه برای حل بحران در سوریه، افزود: آمریکا قطعا با این طرح موافقت نخواهد کرد زیرا طرح روسیه ماورای موافقت آمریکا قرار دارد. روس ها هم از نمایندگان دولت سوریه و هم از مخالفان برای رفتن به مسکو و مذاکره دعوت کردند و اگر روسیه قصد داشت تحت تاثیر بازی های منطقه ای آمریکا قرار بگیرد، این طرح را پیشنهاد نمی کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: روس ها بیشتر مایل هستند که آمریکا روی خوش به این طرح نشان ندهد و در نتیجه اگر این طرح موفق شود، آمریکایی ها در مسائل سوریه دچار انفعال خواهند شد.

وی به وجوه تمایز طرح روسیه نسبت به بقیه طرح ها اشاره کرد و گفت: تمام طرح هایی که کشورهایی نظیر روسیه داده اند از نظر جوهره واحد هستند و سعی دارند که با دو طرف مذاکره کنند تا یک سری انعطاف هایی داشته باشند و از بعضی خواسته های خود عقب نشینی کنند و این موضوع در همه طرح ها یکسان است اما در زمان های مختلف با توجه به حوادثی که رخ می دهد این طرح ها می توانند مقداری بالندگی بیشتری داشته باشند.

شهابی در پایان این گفت و گوی تلفنی افزود: اروپاییان باید دولت سوریه را به رسمیت بشناسند تا گروه های مخالفی که میانه رو هستند؛ سعی کنند خودشان را با مسائل روز تطبیق دهند و بر اساس واقعیات سوریه، خواسته های خود را مطرح کنند و از دیگر سو نیز گروه های تکفیری و تندرو تعیین تکلیف شوند البته اگر بین مخالفان سوری و دولت، مذاکره و مصالحه ای صورت بگیرد؛ حتی گروه های تندرو و گروه های تروریستی هم ملاحظاتی را در آینده کاری خودشان خواهند داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها