jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۴۷۸۹۵ ۱۹ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۸:۳۵

در بررسی اخیر متخصصان دپارتمان آموزش و مشاوره روان‌شناسی دانشگاه مک‌گیل که بر ۳۷۲ کودک چهار تا هشت ساله متمرکز شده بود، نتایجی به دست آمد که نشان داد تهدید کردن کودکان به تنبیه‌ شدن برای جلوگیری از دروغ گفتن آن‌ها، اثرات سوء و عکس خواهد گذاشت.

کودکان با تنبیه، راستگو نمی‌شوند

جام جم سرا: روان‌شناسان تاکید دارند که تنبیه کودکان به خاطر دروغگویی به ترک این عادت منفی در آن‌ها کمکی نمی‌کند.
در بررسی محققان، از کودکان درخواست شد مدت یک دقیقه و در حالی که با عروسکشان در اتاق تنها هستند از نگاه کردن به آن خودداری کنند. اگرچه این کودکان اجازه نگاه کردن به عروسکشان را نداشتند برخی از آنان این کار را انجام دادند. سپس از آنان پرسیده شد که آیا به عروسکشان نگاه کرده‌اند یا نه؟ در پایان معلوم شد کودکانِ بزرگ‌تر به مراتب کمتر از خردسالان به عروسکشان نگاه کرده بودند.
علاوه بر این، نتایج بررسی‌ها نشان داد ۶۶/۵ درصد از کودکانی که به عروسکشان نگاه کرده‌ بودند در مورد انجام ندادن این کار به والدینشان دروغ گفتند.

همچنین در این بررسی مشخص شد کودکانی که از تنبیه شدن واهمه داشته باشند بیشتر تمایل به دروغگویی دارند اما در صورتی که مطمئن باشند گفتن حقیقت موجب شادی و رضایت بزرگتر‌هایشان می‌شود، ترغیب به راستگویی می‌شوند.

به نقل از ساینس ورلد ریپورت، پرفسور «ویکتوریا تالوار» تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که تنبیه کردن موجب راستگویی در کودک نمی‌شود. در حقیقت تهدید به تنبیه شدن می‌تواند تاثیر عکس داشته باشد. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر