jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۴۴۶۱۵   ۱۰ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۶:۰۵

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قاطعیت و سرکوب برای مقابله با پدیده تروریست را ضروری و در عین حال ناکافی دانست و گفت: راه‌های خلق تروریست‌ها را به دور از سیاسی کاری و رفتار متناقض باید مسدود کرد.

چگونگی مبارزه با تروریسم به روایت هاشمی رفسنجانی

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار «ملادینوف»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق با اشاره به نا امنی‌ها و عدم ثبات عراق و تأثیر آن در منطقه، گفت: ایران تجربیات ارزشمندی در مقابله با تروریست‌ها دارد که اوایل پیروزی انقلاب با اقدامات مسلحانه به شورش‌های کور، ترور شخصیت‌ها و تجزیه طلبی روی آورده بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش استبداد و استعمار در خلق، پرورش و تقویت تروریست‌ها، گفت: تا زمانی که این دو عامل باشند، تروریست‌ها هستند و اصلاً در این فضا بیشتر رشد می‌کنند.

وی اوضاع امروز کشورهای لیبی، تونس، سوریه، افغانستان و عراق را مصداق روشن برخورد ناقص و متناقض با تروریست‌ها برشمرد و گفت: با شیوه‌های کنونی مقابله دروغین با این پدیده زشت، جهان باید هر روز شاهد جنایات تروریست‌ها در قالب سلفی‌ها، طالبان، بوکوحرام، الشباب سومالی، القاعده و داعش باشد، چون به واقعیت کشورها و ترکیب جمعیتی آنها توجه نمی‌شود و سردمداران مدعی مبارزه با تروریسم از گروه‌هایی کمک می‌گرفتند که بقایای دوران استبداد هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تبعیض‌های سیاسی و مذهبی را موجب ایجاد ناعدالتی‌های اجتماعی و به تبع آن نارضایتی مردم خواند و گفت: به خاطر فعالیت‌های تبلیغاتی جهانی تروریست‌ها، معمولاً ناراضیان مدنی و سیاسی در دنیا جذب این گروه‌های خشن می‌شوند که برخلاف گذشته به هر نوع سلاح خطرناک مسلح شده‌اند و نگرانی مهمتر اینکه ممکن است در آینده به سلاح‌های کشتار جمعی شیمیایی و میکروبی نیز دست یابند.

هاشمی رفسنجانی با بیان مصادیقی از ناتوانی تروریست‌ها در اداره جامعه، گفت: حاکمیت این گروه‌ها نقطه آغاز ناامنی‌های پایدار است که نمونه آنها را در افغانستان زمان طالبان دیده‌ایم.

وی «ناراضی تراشی» را برنامه شوم تروریست‌ها در میان ملت‌ها دانست و گفت: متأسفانه استبداد،استعمار و ترورریسم با استفاده از اختلافات قومی و مذهبی، مردم را به ایجاد نا امنی تحریک می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان برنامه‌ها، اقدامات و فعالیت‌های سازمان ملل در عراق گفت: مهم است که مردم فکر نکنند خارجی‌ها برای استثمار منابع عراق آمده‌اند که در آن صورت به تروریست پروری روی می‌آورند.

وی مبارزه با ویروس تروریسم را مستلزم یک برنامه جامع و توجه به همه سلایق سیاسی و اجتماعی دانست و گفت: حضور داعش در عراق همیشگی نیست، اما باید برای جلوگیری از نفوذ این اندیشه و سایر اندیشه‌های انحرافی مشابه در جامعه، برنامه‌ریزی کرد که برای هر دوره‌ای خطرناکند و حتی بعد از گرفتن مراکز تحت اشغال تروریست‌ها، بقایای آنها در نقاط مختلف کشورها باقی و مزاحم هستند.

وی برخورد ریشه‌ای با پدیده تروریسم را وظیفه ذاتی سازمان ملل خواند و گفت: تحقق این مهم و راز موفقیت در این راه، احترام واقعی و عملی به حقوق بشر در همه شئون و در همه کشورها، بدون تبعیض و سیاسی کاری است.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به ادعاهای ائتلاف ضد داعش و اوضاع نابسامان شهر کوبانی در سوریه، گفت: افکار عمومی نمی‌تواند بپذیرد که ائتلاف ارتش 40 کشور اروپایی و عربی دو ماه در مبارزه با یک گروه کوچک تروریستی در یک شهر ناتوان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر ناکامی‌های ائتلاف‌های جهانی برای دستیابی به اهداف اعلام شده آنان جهت حضور در منطقه، گفت: اشغالگران ادعا می‌کردند مبارزه با مواد مخدر یکی از برنامه‌های آنان برای حضور در افغانستان است، ولی اکنون خودشان اعتراف می‌کنند که کشت مواد مخدر در این کشور 8 برابر شده است.

ملادینوف نیز در این دیدار با بیان اهداف و برنامه‌های سفر خود و هیأت همراه به جمهوری اسلامی ایران گفت: اوضاع عراق برای ایران، همسایگان، منطقه و جهان بسیار مهم است.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق با یادآوری مشکلات حدود 2 میلیون آواره عراقی، گفت: به عنوان سازمان ملل به دولت عراق و مردم آواره کمک می‌کنیم تا زندگی خود را دوباره بسازند.

وی اهداف و برنامه‌های داعش را نفرت‌انگیز خواند و گفت: برخلاف ادعاها، به راحتی می‌توان داعش را از نظر نظامی شکست داد و از اذهان مردم زدود، چون جایی بین مردم در جوامع ندارد.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر