jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۴۴۴۴۱   ۱۰ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۸:۰۲

افرادی که اهل فیلم و سینما هستند مطمئنا فیلم پاپیون با بازی درخشان استیو مک‌کوئین و داستین هافمن را به یاد دارند. زندگی در آن جزیره دورافتاده و غیرقابل دسترس از بخش‌های مهم آن فیلم بود. آن جزیره که با نام «جزیره شیطان» شناخته می‌شود در گویان فرانسه قرار دارد.

پیشنهاد فرستادن فرانسوی‌های داعش به «جزیره شیطان»

گویان در واقع یکی از ناحیه‌های ماوراءبحار فرانسه در شمال آمریکای جنوبی است که در همسایگی کشورهای سورینام، گویان و برزیل و در جنوب دریای کارائیب قرار دارد.

از این جزیره تا سال 1953 به عنوان یک زندان استفاده می‌شد. این روزها این جزیره به مرکز مطالعات ملی فضایی فرانسه تبدیل شده است اما بیشتر زمان سال خالی است و فردی در آنجا زندگی نمی‌کند.

جالب این است که نام این جزیره روز گذشته از سوی یکی از سیاستمداران راستگرای فرانسه به نام دوپونت آیگان بار دیگر در رسانه‌ها آورده شد.

در واقع با داغ شدن بحث نیروهای خارجی در میان اعضای داعش، کشورهای اروپایی نگران بازگشت این افراد به کشورهایشان هستند.

در این زمینه پیشنهادهای فراوانی برای مقابله با این داعشی‌های از جنگ برگشته مطرح شده است. در این میان آیگان پیشنهاد داده برای آن‌که این افراد از جامعه دور باشند و تفکرات افراطی از سر آنها بیرون برود، به مدت چند سال در جزیره شیطان زندانی شوند.

طبق آمار رسمی از آغاز درگیری‌ها در سوریه، بین هزار تا 4000 فرانسوی برای پیوستن به داعش، عازم عراق و سوریه شده‌اند.

در حالی که برخی سیاستمداران راستگرای افراطی فرانسه همچون ماری لوپن از این پیشنهاد استقبال کرده، اما افرادی همچون جان واکر، رئیس سابق اطلاعات دفاعی انگلیس عقیده دارد باز کردن دوباره زندان جزیره شیطان به‌مراتب خطرات بیشتری به همراه دارد.

حسین خلیلی - گروه بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر