jamejamonline
سیاسی قوه قضائیه کد خبر: ۷۴۲۸۶۷   ۰۵ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۵۲

رییس قوه قضاییه نیاز واقعی کشور به انرژی هسته ای را برای دستیابی به یک زندگی بهتر و پرهیز از آلودگی نسبی محیط زیست حق طبیعی کشورها از جمله ایران دانست و گفت: متأسفانه کشورهای غربی و آمریکا در مذاکرات هسته ای مانع رسیدن به یک توافق جامع شدند.

آمریکا مانع رسیدن به توافق جامع هسته ای شد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، رییس قوه قضاییه در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تأکید براینکه ملت و مسئولان ایران با استقامت و صبوری مراحل مختلف مذاکرات هسته ای را پشت سر گذاشتند و همزمان غربی ها در هر گام رو به جلو زیاده خواهی جدیدی مطرح کردند، گفت: نگاه زورگویانه غرب بویژه آمریکا در تمام مراحل و مسیر مذاکرات وجود داشته است چنانکه در برخی مراحل می گفتند 500 سانتریفیوژ داشته باشید بعد می گفتند هزار یا دو هزار سانتریفیوژ داشته باشید و متأسفانه برخی ها در داخل نیز با این زورگویی غربی ها همراه می شدند که این اشتباه بزرگی است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه کشور ایران مانند تمام کشورهای در حال توسعه به انواع مختلف انرژی نیاز دارد و البته دستیابی به این انرژی زمان بر است، افزود: ایران در مسیر توسعه است و در این مسیر به طور فزاینده‌ای به انرژی برق نیاز دارد و از این رهگذر نیازمند بکارگیری همه امکانات از جمله انرژی هسته‌ای است و این نیاز واقعی را نباید انکار کرد و گول حرف های ساده اندیشان را خورد.

وی افزود: عقب نشینی از حقوق هسته ای ملت در واقع عقب نشینی از عزت و استقلال ملت ایران است و کاستن از تعداد سانتریفیوژها در واقع تنها یک عقب نشینی مادی نیست بلکه آثار معنوی زیادی دارد که مربوط به عزت، بزرگی، استقلال و خودباوری ملت ایران می‌شود.

رییس قوه قضاییه گفت: پذیرش زیاده‌خواهی غربی‌ها در واقع لگد مال کردن عزت یک ملت و زدودن خودباوری آنان است و مثل این می ماند که کشوری بیگانه بخواهند چند کیلومتر مربع از خاک یک کشور را اشغال کند و عده ای در داخل آن کشور بگویند که چندکیلومتر در مقابل میلیون ها کیلومتر مربع که مسئله ای نیست پس بهتر است آن چند کیلومتر را بدهیم تا بروند در حالی که طرح چنین مسئله ای به هم ریختن هویت و استقلال ملت و زدودن روح خودباوری او است و کمتر انسان آزاده‌ای آن را می پذیرد.

رییس دستگاه قضا با قدردانی از تیم مذاکره کننده که مذاکرات را تا این مرحله رسانده و رییس جمهور محترم که بر این مسائل نظارت می‌کند، افزود: ازاین پس نیز مراحل دشواری در مذاکرات در پیش است که این مراحل نیز ان‌شاءالله با ایستادگی ملت و مدیریت مسئولان طی خواهد شد و ملت ایران با عزت و اقتدار بیش از پیش به سمت استقلال و پیشرفت گام برخواهد داشت البته ایستادگی و مقاومت منافاتی با تعامل و گفتگوی منطقی و مدیریت صحنه مذاکرات و حتی انعطاف در برخی امور ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: تولید سوخت برای تأمین انرژی هسته ای مسئله مهمی است چرا که ما را از دیگران بی نیاز می‌کند و مانع از این می شود که قدرت های بزرگ هر زمان خواستند به ما سوخت بدهند و هر وقت اراده کرده اند سوخت راکتورهای ما را قطع کنند.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج به بسیجیان و مردم ایران با تأکید براینکه بسیج، صرفاً سازمانی به مانند سازمان های دیگر نیست، گفت: تأسیس بسیج که نهادی نوپا بود و اکنون شجره ای طیبه شده است در واقع بسط و گسترش تفکر اعتماد به مردم و به میدان آوردن آنان است که به خوبی از سوی حضرت امام (ره) مطرح شد.

رییس قوه قضاییه افزود: بسیج در واقع اعتماد به توده های مردم است که در هر زمان و مکان به خوبی جواب می دهد و این نگاه جهادی را می توان به خوبی در جهت رسیدن به اهداف نظام گسترش داد؛ کما اینکه اکنون نیز در کشور عراق به کمک همین توده های مردمی و به رهبری مرجعیت، جریان تکفیری و خشونت بار داعش که غربی ها مدعی بودند چند سال طول
می کشد بر آن غلبه کنند؛ رو به اضمحلال است.

نگاه بسیجی نگاهی اعتقادی و جهادی است

رییس دستگاه قضا گفت: نگاه بسیجی نگاهی اعتقادی و جهادی است و در دفاع مقدس به خوبی بروز یافت و در بحث اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم ها نیز می‌تواند به عنوان راهکاری مناسب عمل کند.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به برگزاری همایش «کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام» در قم از سوی روحانیت و مرجعیت، برگزاری این همایش را بسیار مناسب دانست و افزود: همچنان که در میدان جنگ و در عمل، با تفکر خشونت بار داعشی مقابله می شود باید به صورت نظری نیز با چنین جریان هایی مقابله تا ریشه چنین تفکراتی خشکانده شود.

آیت الله آملی لاریجانی اسلام را دین فطرت، عقلانیت و منطق توصیف کرد و با انتقاد از تلاش غربی ها در گسترش «اسلام هراسی» افزود: نگاه و تفکر تکفیری، نگاهی ساخته و پرورش یافته غرب است؛ تا چهره اسلام واقعی را که چهره ای متین و منطقی است با اعمال خشونت بار در مقابل دیدگاه جهانیان تخریب کنند.

رییس دستگاه قضا حمایت غرب از تروریست ها در سوریه را موجب تقویت این جریان و نمونه ای از حمایت های غربی از جریان اسلام هراسانه برشمرد و گفت: علمای جهان اسلام اعم از شیعه و سنی باید تلاش کنند که چهره واقعی اسلام را به جهانیان نشان دهند و اعلام کنند که عملکرد و اندیشه جریانهای تکفیری موجب وهن اسلام است واین قبیل خشونت ها ربطی به اسلام ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری تأکید کردند درحمایت از جریان مقاومت نگاه مذهبی ندارد و هدفش حمایت از اسلام واقعی و راستین و پیشبرد اهداف متعالی اسلام است و این تفکر باید در جوامع مسلمان تقویت شود که هرگاه دشمن مشترکی جهان اسلام را تهدید کرد همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی در مقابلش بایستند.

رییس قوه قضاییه «شیعه هراسی» را بخش دیگری از توطئه غرب برای تفرقه افکنی در جهان اسلام و مقابله با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: کشورهای شیعه و جمهوری اسلامی ایران به همان مقدار که پشتیبان و خواهان کمک به حزب الله است به حماس نیز کمک می کنند چرا که هدف سربلندی و اقتدار اسلام و دفاع از هویت اسلامی در مقابل دشمنان است.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش نویس سیاست های حقوقی ـ قضایی حاکم بر برنامه توسعه ششم کشور ادامه یافت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها