jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۴۱۵۵۲   ۰۲ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۰

سرطان در حالی تبدیل به یکی از بیماری‌های عصر جدید شده که با وجود پیشرفت‌های شگرف در علم و دانش بازهم درمان و راه حل صد در صدی برای آن وجود ندارد.

سرطان خیزترین مناطق جهان را بشناسید

سرطان، یکی از بیماری های مهلکی است که هر ثانیه قربانیان بسیاری را در سراسر این کره خاکی به کام مرگ می کشاند و تنها راه حلی که علیه این بیماری وجود دارد، به تاخیر انداختن مرگ در مبتلایان است تا بتوان راهکار جدیدی علیه این بیماری یافت.

اما از سوی دیگر، تغییر شیوه غذایی، سبک زندگی و ترک رفتاری های پرخطر، ... می تواند سهم به سزایی را در کاهش ابتلا به سرطان داشته باشند.

سرطان چگونه به وجود می آید

یک سلول طبیعی بدن ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به سلول سرطانی تبدیل شود اما معمولا مواجه با مواد سرطانزایی مانند الکل و دخانیات می تواند دلیل این تغییر شکل باشد.

جهش یا تغییر در «DNA» سلول رخ می دهد. وقتی «DNA» یک سلول تغییر می کند، آن سلول با سلول های اطراف خود تفاوت پیدا می کند و عملکرد سلول های طبیعی بدن از حالت اولیه خود خارج می شود.

سرطان بیماری است که با تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن آغاز می شود. بدن انسان از میلیون ها سلولی ساخته شده که با یکدیگر گروه بندی شده تا بافت ها و اندام های مختلف را بسازند.

ژن های داخل هر سلول به آنها دستورهای لازم را صادر می‌کنند تا بدن بتواند به فعالیت نرمال خود ادامه دهد.

گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیر طبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول های غیر طبیعی می توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش کرده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطانی شوند.

در واقع، سلول های بدن در طی یک روند تنظیم یافته از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آنها می شوند و گاهی اوقات این روند طبیعی از تنظیم خارج شده و سلول های فرسوده از بین نمی روند و توده ای را تشکیل می دهند که می ‌تواند تبدیل به تومور بدخیم یا سرطان شود.

اقدامات سازمان بهداشت جهانی علیه سرطان

سازمان بهداشت جهانی نیز به نوبه خود اقدامات و تصمیمات مهمی را در مسیر مبارزه با سرطان اتخاذ کرده تا بتواند توجه کشورهای مختلف را به این مهم جلب کند.

از میان آنها می توان به نام گذاری روزی به عنوان «روز جهانی سرطان» اشاره کرد. چهارم فوریه برابر با 15 بهمن ماه به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری شده است.

سازمان بهداشت جهانی هر ساله شعاری را برای این روز بر می گزیند تا به توسعه تحقیقات، درمان یا پیشگیری در رابطه با این بیماری پرداخته شود.

این موضوع تا جایی حائز اهمیت است که شعاری بر مبنای مبارزه با خرافات و باورهای اشتباه در رابطه با سرطان انتخاب شد.

بنا به گزارشات منتشر شده در سازمان جهانی بهداشت، الگوهای غلط زندگی و تغذیه نامناسب، مصرف دائمی غذاهای چرب، فست فود، مصرف الکل، استعمال دخانیات و آلودگی هوا از مواردی هستند که آمار سرطان را در کشورهای پیشرفته به نسبت سایر کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه افزایش داده اند.

آمارهای ابتلا به سرطان در کانادا

هر ساله آمار سرطان در سراسر دنیا به دلیل تغییر در شیوه های سبک زندگی با رشد قابل توجهی مواجه شده است. رشد جمعیت و افزایش سن می توانند از عواملی باشند که شیوع سرطان در کشورهای مختلف را سبب شده اند.

بنا به گزارشات منتشر شده در سازمان بهداشت جهانی، سرطان به عنوان یکی از عمده علت های مرگ در کانادا محسوب می شود.

از دلایل شیوع بیش از پیش سرطان می توان به نبود سازمان حمایتگری از بیماران سرطانی اشاره کرد که هر ساله به مرگ محکوم می شوند.

مهمترین سرطان های سال 2014 میلادی را بشناسید

Lung & Bronchus - ریه و برونشیت
Prostate - پروستات
Breasr- سینه
Colorectal - روده بزرگ

کامرون و شیوع سرطان در میان نوجوانان و جوانان

آمارها نشان می دهد که کامرون، یکی از کشورهایی است که با شیوع عجیب ابتلا به سرطان در بین جوانان و نوجوانان دست و پنجه نرم می کند.

آمار ارائه شده از ابتلا به سرطان در سنین پایین در این کشور قابل توجه هستند و علت آن را می توان در مصرف مواد مخدر در بین قشر جوان افریقا دانست.

نوجوانان و جوانان کامرونی از سنین پایین مصرف مواد مخدر و سیگار کشیدن را آغاز می کنند که می تواند در ابتلای آنها به سرطان نقش قابل توجهی را داشته باشد.

ارتباط بین سرطان و استعمال دخانیات

افرادی که سیگار کشیدن را ترک کرده اند / بیش از 49 درصد
افرادی که سیگاری هستند / در حدود 40 درصد
افرادی که سیگار نمی کشند / در حدود 10- 15 درصد

پاکستان سردمدار کشورهای آسیایی

سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان از سرطان های شایعی هستند که هر ساله قربانیان بسیاری را به خود اختصاص می دهند.

از هر 8 زن امریکایی، یک نفر به سرطان سینه مبتلا بوده و آماری در حدود 12 درصد را نشان می دهد.

40 درصد از مردان و 20 درصد از زنان پاکستانی به سرطان مبتلا می شوند و علت عمده آن را می توان در مصرف مواد مخدر دانست.

همچنین بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی پاکستان یکی از سردمداران سرطان سینه در میان کشورهای آسیایی است.

نقشه جهانی از میزان ابتلا به سرطان سینه

سرطان سینه، رشد بدخیم سلول های سرطانی در بافت پستان است. در بیماری سرطان، سلول ها به صورت کنترل نشده ای رشد می کنند.

سرطان سینه یکی از سرطان های شایع در بین زنان می باشد، اما این سرطان در بین مردان نیز دیده می شود.

مناطق سرطان خیز را بشناسید

نیوزلند، آمریکای شمالی، اروپای غربی، اروپای شمالی، اروپای جنوبی، اروپای شرقی، جنوب آمریکا، آسیای شرقی، کارایب (بین آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی)، آفریقای جنوبی، آسیای غربی، مِلانِزی (ناحیه‌ای است که از کناره غربی اقیانوس آرام شرقی تا دریای آرافورا در شمال و شمال شرقی استرالیا ادامه دارد) آسیای جنوب شرقی، آسیای شرقی، آمریکای مرکزی، آفریقای شمالی، آفریقای شرقی، آسیای مرکزی جنوبی و غرب افریقا را به عنوان کشورهای سرطان خیز می شناسند.

همانطور که در نمودار بالا نیز ذکر شده است، آمریکا با وجود اینکه جزو کشورهای پیشرفته محسوب می شود اما آمار قابل توجهی از سرطان را به خود اختصاص داده و پیش بینی می شود این روند تا سال های آینده( سال 2020 میلادی) رشد صعودی به خود بگیرد.(مهر)

(رشد صعودی آمار سرطان تا سال 2020 در امریکا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اراكی بی گناه
Spain
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
بالاترین آمار جهانی كه به صورت محرمانه در یك مجله پزشكی به نام پشگل چاپ شده مربوط به استان مركزی و شهر اراك چون از طبق آمار جهت سلامت افراد جامعه چند عامل باید مورد توجه باشد 1- هوای سالم كه در شهر اراك وجود ندارد چون روزانه مقدار 40 تن گاز فلور و 20 تن اكسید آلومنیوم و دی اكسید كربن از شركت آلومینوم سازی وارد هوای اراك می شود
قرار گرفتن دریاچه نمك در سمت شمال اراك و برداشت بر رویه سولفات سدیم نه تنها اكو سیستم منطقه را بر هم زده بلكه باعث شده بادهایی كه از سمت شمال اراك با عث لطافت شهر اراك بود حالا به عنوان یك تخریب گر هوای اراك عمل كرده و چندین تن خاك آلوده را به همراه خود از طالاب میقان به داخل شهر اراك بیاورد.
2- آب اراك كه قرار بود از سد كمال صالح تامین شود از 5 حلقه چاه در بالای روستای امان آباد تامین می شود كه در حال حاضر 5 كیلومتر بالاتر از این چاهها منطقه دفع زباله های اراك وجود دارد كه تمام شیره این فاضلابها به این چاهها نشت می كند این هم از وضع آب اراك
3- با احداث پتروشیمی و پالایشگاه و نیروگاه شازند اراك در جنوب اراك عملا هرچه آلودگی از سمت این مجتمع ها با وزش اولین باد وارد اراك می شوند و بوی پتروشیمی و نفت در ابتدای صبح به وضوح به مشام می رسد و همچنین یك دود قهوه ای اول صبح از سمت شازند به سمت اراك می آید.
4- مصرف مواد مخدر در اراك نیز به شدت زیاد می باشد
حالا آیا به نظر شما اراك بیشترین احتمال وجود سرطان را ندارد اگر قبول ندارید بیمارستان آیت.. خوانساری و بیمارستان امیرالمومنین را نگاهی بكنید .
...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها