مواضع صریح هسته‌ای ایران به رئیس‌جمهور آمریکا یادآوری شد

شمخانی با اشاره به نامه اوباما به رهبر انقلاب:

علی شمخانی، نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست سیاسی هفتگی با مدیران و کارشناسان دبیرخانه شورای عالی درباره نامه اخیر اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: نامه‌نگاری رئیس‌جمهور آمریکا دارای سابقه چند ساله است و در برخی موارد نیز پاسخ‌هایی به این مکاتبات ارائه شده است.
کد خبر: ۷۳۷۸۴۲

اظهارات شمخانی در حالی است که چندی قبل روزنامه وال‌استریت ژورنال خبر داده بود که اوباما درباره مبارزه با داعش نامه‌ای به رهبر انقلاب نوشته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با انتقاد از رویکردهای دوگانه هیات حاکمه آمریکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامی دارای تناقض‌های آشکار است، این روش را صرفا اقدامی با هدف تاثیرگذاری بر فضای داخلی این کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای مجددا به رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی‌سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است. وی همچنین تصریح کرد ایران به طور قطع در جریان مذاکرات هسته‌ای، تعهداتی فراتر از ان.پی.تی را نخواهد پذیرفت.

ایران به تعهدات خود در توافق ژنو عمل کرده است

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به روند گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 ضمن تاکید بر ادامه پایبندی جمهوری اسلامی ایران به سیاست گفت‌وگوها و شفافیت کامل در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور خاطرنشان کرد: همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبتنی بر شفافیت عملکرد و در چارچوب ان.پی.تی و حتی در برخی موارد فراتر از آن بوده و بازرسی‌های بی‌شمار آژانس از تاسیسات هسته‌ای و حتی نظامی جمهوری اسلامی این موضوع را تائید کرده است. وی افزود: ایران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن نیت وارد گفت‌وگوها شده است و در صورتی که طرف مقابل رویکرد منطقی، غیرسیاسی و مبتنی بر واقعیت‌ها داشته باشد دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای بسرعت قابل حصول خواهد بود.

شمخانی با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به منظور تامین نیازهای واقعی اظهار کرد: درمسیر همکاری گسترده و پردامنه ایران و آژانس تمام تحریم‌های اعمال شده که غیرقانونی و ظالمانه است باید برداشته شود.

جلب رضایت صهیونیست‌ها دلیل طولانی شدن توافق هسته‌ای

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، مشکل اصلی هیات حاکمه آمریکا را هزینه کردن حیثیت، وجهه و منابع مالی این کشور برای حفظ منافع اسرائیل دانست و افزود: متاسفانه سیاست‌های آمریکا در منطقه توسط رژیم صهیونیستی مدیریت می‌شود و این رژیم نیز در مقابل از هیچ ابزاری برای تحقیر آمریکا فروگذار نکرده است

وی اظهار کرد: اگر فهرستی از هزینه‌هایی که رژیم صهیونیستی برای مردم آمریکا ایجاد کرده و منافع ملی این کشور را به مخاطره انداخته است برای افکار عمومی آمریکا ارائه شود، بعید به نظر می‌رسد که دولت این کشور بتواند همچنان به صورت افسار گسیخته از این رژیم حمایت کند. شمخانی یکی از دلایل اصلی کند بودن روند دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تعهد مطلق آمریکا به جلب رضایت رژیم صهیونیستی ذکر کرد و افزود: ادامه این سیاست ضمن ایجاد موانع جدی در مسیر دستیابی به توافق، اثرات بازدارنده خود را بر فضای مذاکرات تحمیل خواهد کرد.

انتقاد از سیاست‌های واشنگتن در قبال داعش

شمخانی در بخش دیگری از اظهارات خود، شکل‌گیری بحران فزاینده در منطقه و ظهور موج سوم تروریسم را ناشی از تلاش غرب و بویژه آمریکا برای شکل دهی هندسه سیاسی جدید در خاورمیانه، فارغ از واقعیت‌ها و ضرورت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ذکر و اظهار کرد: تنها رهاورد سیاست‌های اشتباه غرب برای مردم منطقه، بی ثباتی، ناامنی و نابودی سرمایه‌های اقتصادی و انسانی بوده است.

وی با بیان این‌که ناامنی‌های امروز در عراق، سوریه، فلسطین و لبنان به طور قطع با هدف تامین امنیت رژیم صهیونیستی و درگیر ساختن ظرفیت‌های عظیم جهان اسلام دنبال می‌شود، گفت: سیاست‌ها و رفتار آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن که زمینه‌ساز ایجاد داعش شد و همچنین پشتیبانی از آن برای تحقق اهداف منطقه‌ای نظام سلطه، موضوع پنهانی نیست.

نماینده رهبر معظم انقلاب ادامه اتخاذ رویکرد دوگانه در برابر تروریسم و بویژه حمایت از معارضان مسلح برای مداخله در امور داخلی سوریه را موجب توسعه بحران و بی‌نتیجه ماندن ائتلاف‌ها و کنفرانس‌ها دانست و افزود: تنها راه‌حل موضوع سوریه احترام به دموکراسی و اراده مردم این کشور در تعیین سرنوشت خود و کمک به تقویت امنیت به منظورفراهم شدن زمینه گفت‌وگوهای فراگیر میان طرف‌های سوری است. شمخانی افزود: اولین گام در این مسیر برقراری آرامش، جلوگیری از ورود تروریست‌های خارجی به سوریه و قطع کمک‌های مالی و تسلیحاتی به تروریست‌هاست. وی فشارهای آمریکا به مسئولان لبنانی برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران جهت مقابله با تروریسم را نمونه دیگری از تمایل این کشور به استمرار ناامنی در منطقه و در تناقض با ادعای مبارزه با تروریسم عنوان و اظهار کرد: بی‌شک اتخاذ این رویه نمی‌تواند خارج از چارچوب سیاست محوری حمایت از رژیم صهیونیستی و ضعیف نگاه داشتن ارتش لبنان ارزیابی شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها