jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۳۶۶۸۳ ۱۹ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۷:۴۹

محققان هندی از کشف هفت مولکول جدید برای درمان نوعی از سرطان خون موسوم به لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) خبر دادند. برخی از این مولکول‌ها قوی‌تر از هر داروی موجود برای درمان این نوع سرطان است.

درمان سرطان خون با کشف ۷ مولکول جدید

جام جم سرا به نقل از ایسنا: لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) منجر به رشد کنترل نشده گلبول‌های سفید خون در مغز استخوان می‌شود و عدم تعادل در تعداد کل سلول‌های خون در بدن را به دنبال دارد. برای درمان آن، اکنون محققان دانشگاه پوندیچری پس از مدت‌ها تحقیق راه جدیدی یافته‌اند: آن‌ها موفق به کشف هفت مولکول به نامهای DB۰۷۱۰۷، DB۰۶۹۷۷، ST۰۱۳۶۱۶، DB۰۴۲۰۰، ST۰۰۷۱۸۰، ST۰۱۹۳۴۲ و DB۰۱۱۷۲ شدند که می‌تواند برای درمان این نوع از سرطان خون مورد استفاده قرار گیرد.

محققان مذکور گفته‌اند که پنج مورد از این هفت مولکول جدید، قوی‌تر از داروهای موجود در بازار مانند پوناتینیب، ایماتینیب، داساتینیب و نیلوتینیب برای درمان سرطان خون هستند؛ این مولکول‌ها با اتصال به آنزیم‌ها در مغز استخوان، منجر به بیش‌تولید گلبول‌های سفید خون می‌شوند.

به گفته محققان، استفاده از این هفت مولکول جدید در داروهای تولید شده، اثربخشی آن‌ها را تا دو برابر افزایش داده و درعین حال هزینه‌های تولید دارو را کاهش می‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر