شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۷۲۹۰۰۹
ازدواج تروریست داعشی با سه خواهر سه قلو

درخواست های جدید کشورهای آسیانه میانه از مدیران اقتصادی دولت

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس درخواست هایی که اخیرا از سوی تعدادی از مدیران دولتی و بخش های خصوصی برخی کشورهای آسیای میانه برای مسئولان اقتصادی دولت ارسال شده است، از آنها خواسته شده با توجه به مذاکرات جدید کشورمان با روسیه برای تامین نیازهای کشاورزی و سایر اقلام مورد نیاز این کشور از سوی ایران، فهرست، میزان و قیمت این اقلام برای آنها نیز ارسال شود تا در صورت امکان، شرکای جدید تجاری کشورمان در این حوزه ها باشند.

هشدار درباره تداوم انتصاب مدیران پروازی

خراسان آورده:بر اساس بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی با اشاره به وجود تعدادی مدیر پروازی در برخی دستگاههای اجرایی و مراکز وابسته به دولت، تاکید شده است که کارنامه این گونه مدیران نشان داده است که کارایی و تمرکز لازم را بر حوزه فعالیت خود نداشته و هزینه های مادی این انتصابات نیز برای دولت زیاد خواهد بود.در این گزارش همچنین از وجود برخی مدیران که هم در تهران و هم در شهرهای جنوب کشور مسئولیت همزمان دارند به عنوان نمونه هایی از این معضل یاد شده است.

یک نامه و یک سؤال به آدرس آیت‌الله جنتی

روزنامه ایران نوشت:اظهارات آیت الله احمد جنتی در برنامه شناسنامه واکنش های متعددی را به دنبال داشت.علاوه بر نامه سرگشاده علی مطهری به وی، روز گذشته حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی با باز نشر بخشی از سخنان جنتی در تلویزیون در صفحه گوگل پلاس خود از دبیر شورای نگهبان پرسید:« کدام بخش از تجربیات‌سال 88 در سال 92 مورد استفاده قرار گرفت؟ نتایج بهره‌گیری از آن تجربیات چه بود؟» دبیر شورای نگهبان روز جمعه در برنامه تلویزیونی گفته بود «در انتخابات 92 از تجربه 88 استفاده شد». همچنین علی مطهری، نماینده مجلس هم با انتشار نامه‌ای مفصل به سخنان آیت الله جنتی درباره مسائل سال 88 پاسخ داد.

احراز تخلف از سوی دانشگاه ایرانیان

ایران نوشت:اسناد تخلف دانشگاه غیر قانونی ایرانیان (متعلق به محمود احمدی نژاد) در اختیار سازمان بازرسی و دیوان محاسبات قرار گرفت.به گزارش جهان «مصطفی افضلی‌فرد» نماینده اردبیل با اعلام این خبر گفت: طبق اعلام دادستان دیوان محاسبات تخلف دانشگاه ایرانیان محرز و مسجل است. نامه‌نگاری‌های حمید بقایی در ارتباط با اتهامات وارده به این دانشگاه بدون پشتوانه است و تنها ادعاهایی در این نامه‌نگاری‌ها مطرح شده بود.

اتهام جاسوسی به خبرنگار پرس تی وی

روزنامه ایران آورده:خبرنگار شبکه پرس تی وی در ترکیه اعلام کرد از سوی این کشور به «جاسوسی» متهم شده است.به گزارش آریا «سرنا شیم» این ادعا را رد کرده و می گوید دلیل این اتهام پوشش اخبار مربوط به موضع ترکیه در قبال تروریست‌های داعش در کوبانی و مناطق اطراف آن بوده است.

توضیح قالیباف در مورد غیبت‌اش در همایش اصولگرایان

ایران نوشت:محمدباقر قالیباف غیبت‌اش در همایش اصولگرایان را موجه کرد. به گزارش ایسنا شهردار تهران در حاشیه افتتاح دوازدهمین نمایشگاه عطر سیب در مورد غیبت‌اش در همایش اصولگرایان گفت: «من مسئولیت اجرایی دارم و مردم از من توقع دارند شهری بهتر برای آنها مدیریت کنم.» همایش اصولگرایان هفته گذشته با سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی و پیگیری‌های «سیدرضا تقوی» رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور برگزار شد که عمده مهمانانش شماری از نمایندگان مجلس، اعضا یا افراد جبهه پایداری، حامیان دولت قبل،شاگردان آیت‌الله مصباح، آیت الله یزدی و وزرای دولت سابق بودند.

اهدای پیراهن استقلال به سید حسن خمینی

روزنامه ایران نوشت:پیراهن تیم استقلال به سید حسن خمینی اهدا شد.به گزارش جماران این هدیه در حاشیه دیدار رئیس و اعضای کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال و نوه بنیانگذار انقلاب اهدا شد.

محکومیت مدیرمسئول «هفت صبح»

ایران نوشت:هیأت منصفه مطبوعات روزنامه «هفت صبح» را به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دلیل انتشار قسمتی از نامه دوم صادق زیباکلام درباره پرونده امیر منصور آریا مجرم تشخیص داد، اما مستحق تخفیف دانست. به گزارش ایسنا، علی مزینانی مدیرمسئول این روزنامه گفت: «به استناد حکم صادره دادگاه در خصوص اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به شش ماه حبس تعزیری و درباره جرم توهین به 91 روز حبس تعزیری محکوم شدم که بر اساس همان رأی، محکومیت 91 روز حبس به پرداخت 50 میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت و محکومیت شش ماه حبس به یک سال محرومیت از مسئولیت‌های مطبوعاتی تبدیل شده است. البته پس از ابلاغ رأی،‌ نسبت به رأی صادره اعتراض کردیم، اما طبق نظر شعبه 16 دیوان عالی کشور رأی بدوی تأیید و اعتراض ما رد شد.»

ازدواج تروریست داعشی با سه خواهر سه قلو

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: یک تروریست داعشی عربستانی در یک مراسم هم زمان با سه خواهر عراقی ازدواج کرده است. به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران، علیرغم حرام بودن ازدواج هم زمان با دو خواهر در دین مبین اسلام، یک تروریست داعشی عربستانی طی یک مراسم، هم زمان با سه خواهر عراقی ازدواج کرده است. خبرگزاری "نون" عراق در این باره گزارش داد؛ حاج ابوکرار رئیس مجمع مردمی عراق، ازدواج هم زمان یک داعشی با 3 خواهر عراقی در منطقه شاخات در جنوب بغداد پرده برداشت؛ اما از ذکر نام این فرمانده تروریستی خودداری کرد. ابوکرار همچنین از کشف گورهای دسته‌جمعی در این منطقه خبر داد. این گورها شامل اجساد زائران ایرانی و عراقی است که با پای پیاده به زیارت آمده بودند. تجاوز یک فرمانده داعشی سودانی به چندین زن، خبر تکان دهنده دیگری بود که ابوکرار از آن پرده برداشت.

پاکستان به جای عذر خواهی طلبکار هم شد

جمهوری اسلامی آورده: مقامات پاکستانی به جای آنکه از ایران به خاطر عدم کنترلشان بر مرزهای مشترک و تجاوز تروریست‌ها به خاک ایران عذرخواهی کنند، طلبکار هم شده‌اند! روزنامه "داون" چاپ پاکستان نوشت: سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، ایران را به بیرون سازی مشکلات خود متهم کرده و گفته این روش ایران کمکی به حل مشکل نمی‌کند و تلاش ما باید این باشد که ریشه‌های تروریسم را در داخل خاک خود از بین ببریم. خانم "تسنیم اسلام" این را هم گفته که اگر ایران شواهدی مبنی بر فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان دارد، به دولت اسلام آباد یا کمیته مشترک مرزی دو کشور ارائه دهد. این مطلب را این سخنگو درحالی می‌گوید که بارها گزارش‌های مستند ورود تروریست‌ها از پاکستان به داخل خاک ایران و انجام اقدامات جنایتکارانه به دولت پاکستان ارائه شده است. متن کامل این خبر را در صفحه 2 روزنامه امروز بخوانید.

شایعه ممنوع‌التصویری دو مجری خانم

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که یک سایت خبری مدعی شد که گزارش‌های رسیده از صداوسیما حاکی است مژده لواسانی و آزاده نامداری از مجریان تلویزیون به‌تازگی ممنوع‌التصویر شده‌اند. «اعتدال» نوشت؛ «مژده لواسانی و آزاده نامداری بدون اعلام مورد خاصی از طرف مدیران سازمان صداوسیما در لیست ممنوع‌التصویران این سازمان قرار گرفته‌اند. گرچه هنوز هیچ مقام مسئولی از این سازمان، این خبر را رد یا تائید نکرده است اما گفته می‌شود که علاوه بر نام مژده لواسانی و آزاده نامداری، در لیست جدید، برخی چهره‌های دیگر تلویزیونی نیز یافت می‌شود.

زندان برای توهین به پادشاه 400 سال پیش!

آرمان آورده:شنیده شد که یکی از روشنفکران تایلند به‌دلیل اظهارنظر درباره پادشاه این کشور که بیش از 400 سال از مرگش می‌گذرد، مورد پیگرد قرار گرفت. آسوشیتدپرس گزارش داد؛ سولاک سیوارکسای 82 ساله توسط دو نظامی بازنشسته ارتش به توهین به سلطنت متهم شده است. اتهامی که اگر ثابت شود او باید بیش از 15 سال را در زندان بگذراند. در همین حال، یکی از مقامات پلیس گفت، از سولاک، روشنفکری که در انگلیس درباره تاریخ تایلند و بوداییسم تحصیل کرده، به‌دلیل اظهاراتش در جریان یک سمینار آموزشی شکایت شده است. به گفته این مقام پلیس توهین به پادشاه، خانواده‌اش یا ولیعهد او طبق قانون بیش از 15 سال زندان دارد، البته شاهی که در سال 1605 مرده است.

روایت دعایی از دوران احمدی‌نژاد

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که سرپرست موسسه اطلاعات گفت که سخت‌ترین دوران این موسسه مطبوعاتی در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بوده است. نامه‌نیوز نوشت؛ سیدمحمود دعایی که از سال‌های اولیه پس ازانقلاب سرپرستی موسسه اطلاعات رابرعهده دارد در گفت‌وگو با شماره اخیر نشریه اندیشه پویا افزود که می‌خواستند به‌دلیل همراهی‌ام در سال 88 با کاندیدای رقیب آقای احمدی‌نژاد از من و موسسه‌ام انتقام بگیرند. وی گفت: آن زمان سالن همایش‌های موسسه اطلاعات را به یکی از کاندیداهای انتخاباتی دادیم که البته ستاد ایشان آن سالن را کرایه کردند. زمان ریاست محمدعلی رامین بر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد سهمیه یارانه اطلاعات را به حداقل رساندند و اطلاعات را از پذیرش آگهی‌های دولتی تحریم کردند. دعایی افزود: درسه سال مسئولیت رامین نزدیک چهار میلیارد تومان به اطلاعات خسارت وارد شد.

لغو بخشنامه دولت سابق درباره استخدام کارمندان

آرمان آورده:شنیده شد که معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، دستورالعمل جدید نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه‌های اجرایی را به همه دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد. صبحانه نوشت؛ یکی از طرح‌های مهم دولت سابق که در آخرین ماه‌های فعالیتش درحال اجرا بود، طرح مهرآفرین بود که بر اساس آن قرار بود صدها هزار نفر نیروی تازه نفس جایگزین افراد بازنشسته یا صندلی‌های خالی ادارات شوند. اما این طرح به علت مغایرت‌های قانونی و شائبه‌هایی که درمورد این استخدام‌های گسترده وجود داشت، معلق شد. دولت جدید نیز پس از کش‌وقوس‌های فراوان، تاکید کرد که اگر استخدام‌های دولت قبل بر اساس اصول قانونی و ضوابط اداری انجام شده باشد، مورد تائید است و پس از آن، اصلاحیه‌هایی را بر برخی بندها و بخش‌های مصوبه کابینه سابق اعمال کرد.

تعطیلی 4 خوابگا‌ه در خرم آباد

آرمان نوشت:شنیده شد که دبیر کمیته نظارت بر خوابگاههای خودگردان خرمآباد گفت: 70 درصد دانشجویان اسکان یافته در این خوابگاهها دختر هستند. تدبیر24 نوشت مسعود سعادتمهر افزود: با درجهبندی کیفی خوابگاههای شهر خرمآباد 10 خوابگاه درجه دو و دو خوابگاه درجه سه تعیین شدند. وی با اشاره به اینکه 12 خوابگاه خودگردان در خرمآباد فعالیت دارند، بیان کرد: ظرفیت کل این خوابگاهها 2000 نفر بوده و تاکنون 1500 دانشجو در این خوابگاهها اسکان یافتهاند.

تعویق دو ماه حقوق ۱۸۰ کارگر یک کارخانه

آرمان آورده:شنیده شد که پرداخت حقوق ۱۸۰ کارگر پیمانی کارخانه «قطعات بتنی گیلان» دو ماه به تاخیر افتاده است. ایلنانوشت؛ این کارگران تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «گیلان آفتاب یکتا» به کارهای تخصصی آرماتوربندی، قالب‌گیری، بتن‌ریزی و... مشغول‌اند حقوق مرداد و شهریورماه سال جاری را دریافت نکرده‌‌اند. تعویق حقوق کارگران در این کارخانه دارای سابقه است بطوری که سال گذشته در پی تاخیر 4 ماهه در پرداخت حقوق، کارگران با برپایی تجمعی ۵ روزه در محوطه کارخانه اعتراض خود را به آنچه «بی‌تفاوتی مسئولان به مشکلات مالی‌شان» می‌خواندند اعلام کردند و پیمانکار در واکنش به اعتراض کارگران ۱۲ نفر از آنان را اخراج کرد اما در ‌‌نهایت ۲ نفر از کارگران اخراجی به کار خود بازگشتند. ۱۳۰ نفر از مجموع ۱۸۰ کارگر این واحد تولیدی بیش از ۱۶ سال است که با عنوان شغلی «خدماتی» در شرکت پیمانکاری «گیلان آفتاب یکتا» با دریافت حداقل حقوق مشغول به کار هستند.

زمین1000میلیاردی که سند خورد!

روزنامه قدس به نقل از دانا نوشت: خبرها حاکی است که اعضای باند بزرگ زمین خواران که طی سالهای اخیر کلاهبرداری های بسیاری را در شمال کشور انجام داده بود، بازداشت شدند. این باند زمین خوار از طریق ارتباطاتی که با سازمانهای ثبت و دفترخانه ها داشتند، کارهای خود را پیش برده و مراحل ثبت سند را بدین صورت انجام می دادند. یکی از نمونه های بارز کلاهبرداری این باند، زمینی به ارزش بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود که آن را به اسم خود سند زده بودند.

دوران خوئینی‌ها و محتشمی‌پورها سپری شده علی مطهری را عشق است!

روزنامه کیهان نوشت:سوگلی جدید بی‌بی‌سی و افراطیون و سلطنت‌طلبان ضمن انتشار نامه به آیت‌الله جنتی، از سران فتنه حمایت کرد.«ع-م» که طی ماه‌های اخیر علاقه زاید‌الوصفی به خودنمایی نشان می‌دهد مدعی شده حمایت آمریکا و اسرائیل از فتنه‌گران «دلیل این نمی‌شود» که آن حرکت از ابتدا با حمایت و پشتیبانی آنها انجام شده است. جنابعالی هم اگر به رویه‌ای در جمهوری اسلامی اعتراض کنید آنها پشت سر شما قرار می‌گیرند». وی همچنین ادعا کرد آشوبگری سال 88، اعتراض به انتخابات بود و «اگر مردمی بعد از یک انتخابات به نتیجه آن اعتراض داشتند و احساس کردند که مسئولان با برگزاری جشن ملی برای پیروز انتخابات مسئله را تمام شده تلقی کرده‌اند، چگونه باید رفتار کنند که متهم به براندازی نشوند؟»

وی همچنین نوشت: چرا بنا بر محاکمه اینها [موسوی و کروبی] نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟آقای «م» توضیح نمی‌دهد که فتنه‌گران اگر مدعی بودند در انتخابات برنده شده‌اند و رای آنها خوانده نشده یا به نام دیگری خوانده شده- آن هم در حد 11 میلیون رای- چرا به بازشماری رندومی برخی صندوق‌ها تن ندادند؟ و اگر آن ماجرا برای اعتراض به انتخابات با یک رویه در جمهوری اسلامی بود، چرا کارش به هتاکی علیه امام حسین(ع)، شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»، حذف اسلام از شعار جمهوری اسلامی، اهانت به امام و رهبری، روزه‌خواری علنی در روز قدس و شعار به نفع اسرائیل و آمریکا و... رسید؟! همچنین جای سؤال است محافل فتنه‌گری که پروژه نیابتی القای تقلب و آشوب با غرب بسته بودند و به هیچ روال قانونی تن ندادند آیا به محاکمه و لوازم آن تن می‌دهند؟

یادآور می‌شود شبکه دولتی انگلیس که از سوی وزارت خارجه و سرویس جاسوسی این رژیم مدیریت می‌شود، دی ماه سال 91 علناً از این فرد به خاطر حمله به شورای نگهبان به عنوان اصلاح‌طلب جدید یاد کرد. متعاقب آن، عطاءالله مهاجرانی ضمن مصاحبه با بی‌بی‌سی (تیرماه 92) از نامزدی نامبرده برای وزارت ارشاد دولت جدید حمایت کرد.همچنین دی‌ماه سال 91، مهرانگیزکار سلطنت‌طلب فراری ضمن مقاله‌ای در روزنت به سوگلی جدید بی‌بی‌سی خوشامد گفت و نوشت: معلوم نیست تا کی شما را در موضع اپوزیسیون درون ساختار تحمل کنند. به یقین شما پشت کرده‌اید. این جان کلام شماست و فرقی نمی‌کند که چرا؟ با همین رویکرد، خشت اول رویکرد جدید را گذاشته‌اید و چرا برای شما کف نزنیم! اینک شما در صف ما ایستاده‌اید هر چند انکار کنید. هر کس درون ساختار که خود حلقه‌ای از آن است، شکاف بیندازد گامی است که راه را هموار می‌کند.

همان ایام وب‌سایت رادیو فردا ارگان رسمی سازمان سیا به قلم علی افشاری از آشوبگران فراری درباره ع-م نوشت «او گزینه مطلوبی برای جریان‌های دموکراسی‌خواه(!؟) نیست اما در دوره گذار فایده‌مندی‌های خودش را در چالش با استبداد دینی دارد». و دقیقا به همین دلیل صادق زیباکلام در مصاحبه با آریا 92/12/4 می‌گوید: «زمان موسوی خوئینی‌ها و محتشمی‌پور سپری شده و اکنون امثال علی مطهری برای اصلاح‌طلبان مهم‌تر از موسوی خوئینی‌ها هستند» و محسن هاشمی تصریح می‌کند « در انتخابات مجلس نهم با وی و برخی اصولگرایان معتدل و اصلاح‌طلبان معتدل هماهنگ بودیم»!

نامبرده که مدتی است رفتار مذبذبانه‌ای از خود نشان می‌دهد، با وجود حمایت از فتنه‌گران سالروز راهپیمایی 9 دی 88 را گرامی داشت و آن را خودجوش و نشانه رشد اجتماعی و سیاسی ملت ایران دانست حال آن که همان ملت رشید در روز 9 دی شعار می‌دادند «لعن علی عدوک یا حسین- خاتمی و کروبی و میرحسین» و به همین اعتبار دفاع از سران فتنه نشانه رشدنیافتگی آقای ع-م است. او همچنین نهی رهبر انقلاب از نماز جمعه 29 خرداد 88 از تجمع را یک حکم حکومتی می‌داند و می‌گوید که نباید تجمعی برگزار می‌شد حال آن که سران فتنه تا 25 بهمن 89 به خیانت‌های‌ خود ادامه دادند که سرانجام آن حصر موسوی و کروبی بود.یادآوری این نکته نیز ضروری است ع-م پیش از این ریزش‌های انقلاب را به زنان و سازمان منافقین محدود کرده و از حذف نهضت آزادی و منتظری ابراز ناخرسندی کرد، حال آن که این طیف‌ها- نهضت آزادی و باند مهدی هاشمی- خیانت در حق کشور و نظام را به نهایت رسانده بودند و حضرت امام پس از دوره‌ای از تحمل و مدارا و قطعی شدن لجاجت این افراد در مسیر خیانت به کشور، ادامه این مسیر را سد کردند.

آیا روحانی می‌داند مراکز دولتی چه آماری را منتشر می‌کنند

کیهان آورده:«دولت و رئیس‌جمهور باید نقایص نظام آماری را برطرف کنند.»فرشاد مؤمنی اقتصاددان ضمن بیان این مطلب درباره آمارهای منتشره در زمینه رشد اقتصادی و اشتغال می‌گوید: اگر بخواهیم حرف دقیق‌تر و قابل اعتنایی بزنیم، باید اندکی صبر کنیم تا گزارش فصلی مرکز آمار ایران منتشر شود؛ اما اینکه چرا بانک مرکزی چنین ادعایی کرده و چرا برخی از دولتمردان به ویژه سخنگوی محترم دولت از آن دفاع کردند، به نظرم موضوع قابل اعتنایی است که باید از همه آنها درس بگیریم. من، دولت به ویژه شخص رئیس‌جمهور محترم را دعوت می‌کنم که به کاستی‌ها و نقایص جدی موجود در نظام آمار و اطلاعات کشور توجه ویژه داشته باشند. آقای رئیس‌جمهور می‌داند که چه بانک مرکزی، چه مرکز آمار داده‌‌ای را منتشر کنند، ویژگی مشترک همه اینها- صرف‌نظر از مجوز قانونی و اعتبار قانونی بحث‌هایی که مرکز آمار مطرح می‌کند- در این است که عرضه آمار و اطلاعات به حکم علی‌الاطلاق در انحصار دولت است و این انحصار مطلقه به حکم علی‌الاطلاق فاقد نظارت‌های تخصصی مدنی هم هست.

وی با انتقاد از عملی نشدن وعده احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به روزنامه آرمان گفت: «همانطور که به کرات از سوی کارشناسان مطرح شده مشکل اصلی اقتصاد ایران مسئله تحریم نیست بلکه مشکلات بوجود آمده ناشی از برخی سیاست‌های غیرکارشناسی و غیربرنامه‌ای است که در دولت گذشته در دستور کار قرار گرفته بود. این دولت نیز نباید گمان کند که بدون برنامه می‌تواند اقتصاد کشور را به سمت سامان ببرد. البته در این زمینه نقدهایی به دولت وارد است. آقای نوبخت بارها و بارها از احیای سازمان برنامه سخن گفته و مشخصا دولت در این زمینه برنامه دارد اما هر بار به دلیلی این اتفاق صورت نمی‌گیرد. مومنی گفت: دولت باید از این زاویه توجه کند که مسائل اقتصادی را مردم با گوشت و پوست خود احساس می‌کنند و لذا باید از اشتباهات دولت قبل حتی با شیب کمتر اجتناب کند.این اقتصاددان اصلاح طلب درباره بانک مرکزی نیز معتقد است: به دلیل موضع‌گیری‌های غیرکارشناسانه شخص رئیس بانک مرکزی طی 15 ماه اخیر و ضعف توان نظارتی این بانک و به واسطه آثار و عوارض ناشی از آن، عامه مردم و تولیدکنندگان در سال‌های اخیر، فشارهای غیرمتعارفی را تحمل کردند.

همچنین باید گفت نوعی اتفاق‌نظر کارشناسی در سطح کل اقتصاددانان کشور وجود دارد که ریشه بخش بزرگی از نارسایی‌ها و ناهنجاری‌های موجود در اقتصاد ایران را در ضعف نظارتی بانک مرکزی و سوءکارکردها و کژکارکردهای سیستم بانکی می‌دانند. بر این اساس، شاید بتوان درک کرد که چرا بانک مرکزی به ارائه مطالب حرف و حدیث‌دار می‌پردازد. در این میان، توجه رئیس‌جمهور محترم را به این نکته جلب می‌کنم که از یکسو رئیس بانک مرکزی و از سوی دیگر سخنگوی محترم دولت، مکرر ادعا کردند که به خاطر افزایش دقت‌های انقباض‌گرایانه در تخصیص منابع ریالی، بخش مهمی از آنچه دولت دستاورد خود حساب می‌کند حاصل شده است. اما واقعیت این است که بانک مرکزی اعلام می‌کند نرخ رشد نقدینگی 30 درصد است، این رشد نقدینگی با آن ادعا هیچ رابطه‌ای ندارد. بنابراین این شرایط ابهام‌ها را افزایش می‌دهد.مؤمنی تصریح کرد: مشکل اقتصاد ما تحریم نیست و اقتصاد ایران ‌آن‌قدر ظرفیت دارد که به راحتی می‌تواند از بحران‌ها عبور کند.

توافق به هر قیمت هرگز گزینه ایران نیست

کیهان نوشت:محافل آمریکایی در ارزیابی آخرین دور مذاکرات هسته‌ای معتقدند ایرانی‌ها نمی‌خواهند مذاکرات شکست بخورد اما توافق به هر قیمت هم نمی‌خواهند.جنیفر روبین در روزنامه واشنگتن پست می‌نویسد، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته اذعان کرد که هنوز درک مشترکی بر سر اختلافات اساسی بین ایران و آمریکا در رابطه با مناقشه هسته‌ای به وجود نیامده و منتظر هستیم تا ایران تصمیم ضروری برای رسیدن به توافق نهایی را بگیرد.وی می‌نویسد: مقامات متوجه نیستند که ایران در مقابل آنها کوتاه نمی‌آید.همزمان سایت لوبلاگ در یادداشتی خاطرنشان کرد: شکست مذاکرات چیزی است که ایرانی‌ها به وضوح خواستار آن نیستند، اما نه به هر قیمتی. اگر دولت ایران ببیند که در توافق شرایطی تحقیرآمیز وجود دارد، ترجیح می‌دهد تا اصلاً توافقی صورت نگیرد.

علاوه بر این ایرانی‌ها اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی ممکن نیست که آنها دانش و قابلیت‌های فنی خودشان را از بین ببرند. در این سناریو، ایران به احتمال زیاد سانتریفیوژهای جدیدی برای تولید اورانیوم خواهد ساخت.لوبلاگ نوشت: اروپا شریک بی‌میل ایالات متحده در زمینه تحریم‌ها است. در این وضعیت اگر مذاکرات به خاطر سخت‌گیری‌های ایالات متحده شکست بخورد، نارضایتی زیادی در اروپا درباره تحریم‌ها شکل خواهد گرفت، به ویژه این که بسیاری از شرکت‌های اروپایی خواهان استفاده از پتانسیل بازار ایران هستند. در واقع اگر کنگره ایالات متحده بخواهد تحریم‌های جدید وضع کند، بعید است که اتحادیه اروپا از آن تبعیت کند، مگر این که ایران تعهدات خودش را در ان.پی.تی را به صورت گسترده‌ای نقض کند. در همین حال روزنامه صهیونیستی اسرائیل نشنال‌نیوز به نقل از منابع خود نوشت احتمالاً مذاکرات با انعطاف‌هایی تمدید خواهد شد. ایرانی‌ها حاضر به انعقاد توافقی که در تضاد با خطوط قرمز آنهاست نیستند.

حضور سلیمانی در کنار پیشمرگ‌های کرد پیام روشن به آمریکاست

روزنامه کیهان نوشت:یک پایگاه خبری آمریکایی تاکید کرد فرمانده سپاه قدس ایران با حضور در کنار پیشمرگ‌های کرد عراق پیامی برای دنیا ارسال کرد. بلومبرگ نوشت: پیام تصاویر منتشر شده از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در کنار پیشمرگ‌های کرد این است که جهان برای جنگ با افراطیون تروریست به ایران نیاز دارد. پیام ایران از تبدیل مرد در سایه‌ای تحت عنوان فرمانده عملیات سری خارجی سپاه پاسداران به قهرمان همگانی این است که اگر می‌خواهید با تندروهای افراطی بجنگید، به کمک این کشور و فرمانده ارشد نظامی‌اش نیاز دارید.«آنتونی کوردزمن» تحلیلگر اندیشکده مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی در این رابطه گفت: «سلیمانی درباره نفوذ خود به آمریکا پیام می‌فرستد. این، به عرب‌ها نیز این پیام را مخابره می‌کند که باید با ایران تعامل کنند.»

بلومبرگ با بیان این نکته که سلیمانی به طور مستقیم به آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر عالی ایران گزارش می‌دهد و مسئول عملیات سری ایران در افغانستان، عراق، لبنان و سوریه است، افزود: وی با حفظ حکومت «بشار اسد» در سوریه در برابر ائتلاف شورشیان که از مارس 2011 در تلاشند وی را از قدرت برکنار کنند، مورد تمجید رسانه‌ها در داخل ایران قرار گرفته است.به گفته «پیام محسنی» مدیر پروژه ایران در دانشگاه هاروارد، وجهه‌ای که اخیرا از سلیمانی دیده شد، وی را به عنوان فردی کاریزماتیک نشان می‌د‌هد که از رفتن به میادین نبرد و فرماندهی عملیات جنگی واهمه ندارد.

آلودگی برخی مطبوعات زنجیره‌ای به بذل و بخشش‌های مهدی هاشمی

روزنامه کیهان نوشت:همکار سابق مهدی هاشمی در سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌گوید آلودگی برخی مطبوعات اصلاح‌طلب به بذل و بخشش‌های مهدی هاشمی غیرقابل ‌انکار است.نیک آهنگ ‌کوثر که از سوی مهدی هاشمی برای مدیریت سایت سازمان یاد شده انتخاب شده بود، در سایت خودنویس نوشت: وقتی خبر محکومیت مهدی هاشمی رفسنجانی در کانادا منتشر شد، مدت زمان طی شده تا تهیه گزارش در بی‌بی‌سی فارسی، آن هم گزارشی که به نظر من، برای کاهش خسارت به مهدی هاشمی تهیه شده بود به نزدیک به دو یا سه هفته رسید. یا سبز شدن سر و کله خبرنگار این رسانه که باید در نقطه‌ای دیگر از خلیج‌فارس می‌بود، در دوبی، برای ثبت بازگشت مهدی هاشمی به تهران، جای بحث زیادی داشت. همان خبرنگاری که بعدا سردبیر صدای آمریکا شد و تصادفا وقتی درباره پرونده کرسنت و مهدی هاشمی و عباس یزدان‌پناه حرف می‌زدم، سوال از من در استودیو ناگهان قطع شد و ...

وی می‌افزاید: اگر اسناد همراه کیفرخواست سوال‌برانگیز باشد، اما حمایت مهدی هاشمی از روزنامه شرق و آن مجموعه غیرقابل انکار است.کمک‌های انجام شده به شرق نیز، احتمالا غیرقابل انکار است. اما کمک‌ها فقط به رسانه‌های داخل کشور نبوده است. گروهی از مهمانان کنفرانس سال 2010 دانشگاه تورنتو، سخنان یکی از دست‌اندرکاران سابق یکی از سایت‌های سبز را فراموش نکرده‌اند.

وی تصریح کرد رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی ترجیح می‌دهند تخلفات مهدی هاشمی را درز بگیرند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
امیر
Spain
۱۲:۴۸ - ۲۷ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
نظر روزنامه كیهان شاید برای شما نویسنده محترم ارزش داشته باشد ولی باور بفر مایید برای ملت ایران كه نان بازوی خود را می خورند و وابستگی به كسی یا باندی ندارند هیچ ارزشی ندارد سرمان را مثل كبك زیر برف نكنیم برای ندیدن واقعیات روزگار ... باور بفرمایید ذره ای انصاف و واقع بینی در مطالب كیهان دیده نمی شود......؟ پذیرفتن واقعیات جامعه مقدمه اصلاح و پیشرفت هر جامعه ای است كه متاسفانه ما از آن كم بهره ایم
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۴ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
یاصاحب الزمان ادركنی

نیازمندی ها