jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۷۹۱۴   ۲۴ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

رئیس‌جمهور‌ آمریکا از فرماندهان نظامی 22 کشور جهان خواست با واشنگتن برای شکست دادن داعش همکاری داشته باشند، هر چند گفته می‌شود این نشست هیچ نتیجه عملی دربرنداشته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با فرماندهان نظامی 22 کشور جهان از آنها خواست تا با واشنگتن در برنامه مقابله با داعش همکاری داشته باشند.

وی بشدت نگرانی خود را بابت پیشرفت‌های گروه تروریستی در شهر کوبانی واقع در شمال سوریه و همچنین غرب عراق ابراز کرد.

اوباما هیچ اشاره‌ای به تغییرات تازه در استراتژی بلندمدت آمریکا نکرد و تنها در این نشست که در پایگاه نیروی هوایی اندروز واقع در حومه واشنگتن برگزار شده بود، گفت: این یک عملیات بلندمدت خواهد بود.

وی ادامه داد: اکنون تمرکز ما بر نبردی است که در استان الانبار رخ می‌دهد. از طرف دیگر ما بشدت نگران اوضاع در کوبانی هستیم؛ زیرا نیروهای تروریستی داعش در این شهر پیشرفت‌هایی را به‌دست آورده‌اند.

اوباما در عین حال ماموریت ائتلاف تحت رهبری آمریکا را «جهانی عاری از داعش» خواند و گفت: این یک عملیات نظامی ساده نیست بلکه یک عملیات مهم است که ما باید آن را موفقیت‌آمیز به پایان برسانیم. آنچه ما با آن به مقابله می‌پردازیم یک زنجیره‌ ایدئولوژیک افراط‌گرایی است که در بسیاری از بخش‌های خاورمیانه ریشه دوانده است. ما با تقسیم سیاسی و قومیتی مواجه هستیم. همچنین ما در حال مقابله با نابسامانی اقتصادی و از میان برداشتن نارضایتی‌ها در منطقه هستیم که بسیاری از جوانان این منطقه با آن مواجه هستند.

نشست پشت درهای بسته اوباما با فرماندهان نظامی 22 کشور جهان از جمله نمایندگانی از ترکیه و عربستان تحت رهبری ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا صورت گرفت. آمریکا می‌گوید در ائتلاف تحت ‌رهبری خود 60 کشور را گرد آورده است، اما تحلیل‌های کارشناسان نشان می‌دهد تاکنون این ائتلاف کارایی لازم را نداشته و جز حملات محدود هوایی نتوانسته است اقدام مهمی برای مقابله با داعش در عراق و سوریه صورت دهد.

در همین حال پل بریمر، حاکم غیرنظامی آمریکا در عراق پس از سرنگونی صدام، در اظهاراتی خواستار اعزام بیشتر نیروهای آمریکایی به عراق برای مشارکت در جنگ علیه داعش شده است.

وی ضمن ابراز تاسف از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، اقدام آنان را تصمیمی اشتباه قلمداد کرد. اظهارات پل بریمر احتمال تمایل آمریکا برای اشغال دوباره عراق را تقویت می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر