jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۶۳۲۸   ۱۹ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

محققان یک شرکت در آمریکا موفق به طراحی روباتی شده‌اند که در کمترین زمان ممکن، ویروس‌های کشنده ابولا را نابود می‌کند.

به گزارش ایرنا ، این روبات کوچک Little Moe نام دارد و با استفاده از اشعه‌ ماورای بنفش که 25 هزار مرتبه قوی‌تر از نور خوشید است، تمام پاتوژن‌های خطرناک از جمله ابولا را نابود می‌کند. قرار است از این روبات در بیمارستان‌ها استفاده شود. اکنون در 250 بیمارستان آمریکا روبات‌هایی نصب شده که در مدت 2 دقیقه، تمام میکروب‌ها از جمله میکروب ابولا را نابود می‌کنند.

به گزارش رویترز، روبات ساخته شده از سوی محققان تگزاسی، با چرخ در تمام فضای اتاق حرکت می‌کند و با استفاده از گاز غیرسمی به نام زنون، در هرثانیه حدود 1.5 پالس اشعه ماورای بنفش تولید می‌کند که برد آن حدود سه متر است. این روبات که هزینه آن حدود 104 هزار دلار آمریکاست اکنون در بیمارستان پرسبایتریان تگزاس ،همان بیمارستانی که محل بستری تنها قربانی آمریکایی ابولا بود، مورد استفاده قرار گرفته است. ماه گذشته یک مسافر مبتلا به ویروس ابولا از لیبریا وارد آمریکا شد. این مرد چهل و دو ساله پس از انجام اقدامات پزشکی لازم دو روز قبل در تگزاس درگذشت.

به گزارش مقامات آمریکایی، برای مقابله با بیماری ابولا، پنج فرودگاه این کشور اقدامات جدیدی برای غربالگری مسافران آغاز کرده‌اند.

این پنج فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی JFK نیویورک، نیوآرک، واشنگتن دالس، شیکاگو اهار و فرودگاه بین‌المللی آتلانتا هستند. 94 درصد مسافرت‌های انجام شده از کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون که مراکز ابولا محسوب می‌شوند از این فرودگاه‌ها انجام می‌شود.

کارمندان ویژه فرودگاه همه بیماران را از نظر تب و نشانه‌های ابولا مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند. به گزارش مقامات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، روزانه 150 مسافر از کشورهای مذکور وارد آمریکا می‌شوند. بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، از اوایل سال 2014 تاکنون بیش از 8000 نفر در گینه، لیبریا و سیرالئون به این ویروس مبتلا شده‌اند که از میان آنها بیش از 3800 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر