jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۲۳۹۳۲   ۱۱ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۱۵

درحالی که وزیر کشور موادمخدر را «ام‌المصائب» جرائم توصیف کرد، یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار داد که روانگردان‌های جدیدی تحت عنوان «ان‌پی‌اس‌ها» با اسامی آقای خوشحال، و صخره تولید شده‌اند.

«آقای خوشحال» و «صخره»: روانگردان‌های جدید

جام جم سرا: عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، در سی و یکمین جلسه کمیته مقابله با عرضه ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با موادمخدر خوب است اما مردم و افکار عمومی، توقع دارند اقدامات موثرتری را در این زمینه شاهد باشند چرا که مردم قدرت و توانایی دولت را در شرایط بحرانی دیده‌اند.


او افزود: طبق آمار رسمی قوه قضاییه، علت 36 درصد سرقت‌ها اعتیاد است، طلاق، همسرآزاری و کودک‌آزاری و خشونت از دیگر پیامدهای ویران‌کننده اعتیاد در جامعه است، به راستی که موادمخدر ام‌المصائب جرائم در کشور است.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در این جلسه دو بحث مهم مورد تاکید قرار گرفته یکی بررسی راهکارهای برخورد با خرده‌فروشان و دیگری معتادان متجاهر، با تلاش دستگاه‌های مقابله‌کننده تاکنون ضربات محکمی به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان وارد شده، شبکه‌های توزیع موادمخدر زیادی شناسایی و منهدم شده اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. بنابراین باید به این مسئله دینی و انسانی نگاه کنیم و تمام توانایی خود را در راه این مبارزه در طبق اخلاص بگذاریم.
رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل ما کمبود مکان برای نگهداری معتادان متجاهر است، افزود: ما ظرفیت‌های خوبی همچون مراکز درمان و کاهش آسیب و اردوگاه‌های محکومین موادمخدر داریم، مثلا کمپ فشافویه ظرفیت 10 هزار نفر را دارد که درصورت راه‌اندازی آن بخشی از مشکل کمبود مکان حل می‌شود.
او در ادامه جمع‌آوری معتادان متجاهر را وظیفه نیروی انتظامی دانست و گفت: امیدواریم با توجه به تعهد به عمل آمده مبنی بر راه‌اندازی 4 مرکز نگهداری و بازپروری معتادان در 4 نقطه تهران و با ظرفیت هر کدام 1500 نفر از سوی شهرداری تهران بخش اعظمی از مشکل کمبود جا برای این دسته از معتادان حل شود. 80 درصد خرده‌‌فروشان موادمخدر، مصرف‌کننده هم هستند که این خرده‌فروشان می‌بایست جمع‌ شوند دراین‌صورت رگ حیاتی چرخه اعتیاد قطع می‌شود و به بیان دیگر ارتباط معتاد با قاچاقچی قطع خواهد شد.


همه کشور باید احساس مسئولیت کنند

حجت‌الاسلام رئیسی، دادستان کل کشور نیز با بیان اینکه مجموع اقداماتی که در کل کشور در حوزه مبارزه با موادمخدر شده باید منجر به کاهش تهدید موادمخدر شود، گفت: به نظر می‌رسد تنها بخشی از کشور در این مبارزه احساس مسئولیت و ماموریت می‌کنند نه همه آن. اگر همه کشور احساس مسئولیت کنند موفق خواهیم شد.
او افزود: اسناد بالادستی و سیاست‌های حوزه مبارزه با موادمخدر کاملا روشن است لذا باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کرد، توانمندی‌های ما در نیروهای مختلف می‌تواند حجم بسیاری از این تهدید را کاهش دهد.


کمبود مکان برای نگهداری معتادان متجاهر

در این جلسه سردار حسین اشتری، جانشین فرمانده ناجا گفت: پلیس به دنبال آن است تا توان خود را معطوف به برخورد با شبکه‌ها و باندهای قاچاق کند و از ورود موادمخدر به کشور جلوگیری کند، در عین حال تمرکز پلیس برخورد با خرده‌فروشان نیز هست و در این بخش اقدامات خوبی انجام داده هر چند که تا نقطه مطلوب فاصله داریم لذا می‌طلبد تا تلاش بیشتری شود.
او وجود معتادان رهاشده در شهرها را نگران‌کننده توصیف کرد و افزود: پاتوق معتادان در زیر پل‌ها، بزرگراه‌ها و... چهره زشتی به شهر داده و در عین حال آسیبهای زیادی به جامعه وارد می‌کنند، همکاران ما در این بخش آمادگی دارند اما مشکل کمبود مکان دارند، 80 درصد مراحل ساخت 7 اردوگاه‌ مربوط به ماده 42 قانون مبارزه با موادمخدر انجام شده که در صورت راه‌اندازی آنها، بخشی از این مشکل رفع می‌شود.
همچنین سردار حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس پایتخت نیز گفت: تعداد معتادان متجاهر طی چند سال گذشته روند رو به رشدی داشته و از 5 هزار به بیش از 10 هزار رسیده است، از ابتدای سال نیز به‌طور میانگین، روزانه 130 نفر خرده‌فروش دستگیر شده‌اند که برای نگهداری آنان، مشکل کمبود مکان داریم.


پذیرش بیش از 12 هزار معتاد متجاهر

بابک دین‌پرست، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر نیز گفت: در طول 25 سال گذشته، موضوع مراکز درمان اعتیاد (کاردرمانی و حرفه‌آموزی و بازپروری) در 41 جلسه ستاد از کل 128 جلسه ستاد (33 درصد از کل جلسات) مطرح شده است.
او افزود: طبق قانون معتادانی که فاقد گواهی درمان و کاهش آسیب بوده و به اعتیاد تجاهر کنند مشمول ماده 16 قانون مبارزه با موادمخدر می‌شوند که باید با دستور مقام قضائی برای مدت یک تا سه ماه در مراکز درمان و کاهش آسیب نگهداری شوند. دین‌پرست تعداد کل افراد پذیرش شده در 6 ماهه اول امسال در این مراکز را، 12583 نفر اعلام کرد که از این تعداد 2916 نفر (23 درصد) در مراکز ماده 16 استان تهران پذیرش شده‌اند و همچنین طی دو سال گذشته، مبلغ 25 میلیارد تومان از سوی ستاد برای اجرای ماده 16 قانون در استان‌ها هزینه شده که از این رقم حدودا 7 میلیارد تومان (28 درصد) به استان تهران اختصاص یافته است.


رشد مرگ و میر معتادان

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن اعلام اینکه مرگ و میر ناشی از اعتیاد در پنج ماهه اول سال 93 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3/6 درصد رشد داشته است، گفت: طی پنج ماه اول امسال 1188 نفر جان خود را به‌دلیل اعتیاد و مصرف موادمخدر از دست دادند.
بابک دین‌پرست در نشست کمیته فرهنگی و پیشگیری و مبارزه با موادمخدر که در سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، به اعلام آخرین آمار پزشکی‌قانونی مبنی بر مرگ و میر ناشی از اعتیاد پرداخت و گفت: حدودا در 10 سال اخیر یعنی از سال 82 تا 92 روند کاهش، مرگ و میرها را داشتیم.
او همچنین هشدار نسبت به ورود روانگردان‌های جدیدی تحت عنوان «ان‌پی‌اس‌ها» با اسامی چون آقای خوشحال، صخره گفت: تاکنون گزارشی مبنی برتوزیع و مصرف این گروه از روانگردان‌ها در کشور به دست ما نرسیده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر