jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۱۸۰۸۸   ۲۶ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۱

رئیس جمهور عراق در پاسخ به اتهام برخی کشورهای عربی خلیج فارس که کشورش را به تبعیت از ایران متهم می‌کنند تاکید کرد که عراق کشوری دارای حاکمیت مستقل است و این اتهام که تابع جمهوری اسلامی ایران است، حرف درستی نیست.

پاسخ رئیس جمهور عراق به اتهامات اعراب خلیج فارس

«فواد معصوم» در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات» در حاشیه کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم ضمن تکرار اعتقادش به ضرورت حضور ایران در نشست پاریس گفت که عراق تابع ایران نیست بلکه کشوری مستقل و دارای حاکمیت است که حق دارد توافقات مختلفی با کشورهای متعدد در راستای منافع ملی خود انجام دهد.

معصوم در خصوص کمک‌خواهی برای مبارزه با گروهک‌های تکفیری از جمله داعش گفت: ما از کشورهایی که می‌توانند به ما کمک نظامی کنند، درخواست کمک می‌کنیم. برخی از این کشورها دارای جنگنده‌هایی هستند که می‌توانند مواضع تروریستها را پس از شناسایی با هماهنگی بغداد بمباران کنند. برخی از آنها می‌توانند کمک‌های انسانی در اختیار ما بگذارند و برخی می‌توانند در پناه دادن به آوارگان و اسکان آنها به ما یاری رسانند. عراق کشوری دارای حاکمیت مستقل است و این حق را دارد که در برخی عرصه‌ها با بعضی کشورها توافقاتی انجام دهد.

وی درباره تشکیل دولت جدید عراق و اینکه گفته می‌شود این دولت مانع از سرگیری روابط عراق با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس می‌شود گفت: این اتهام که عراق تابع ایران است صحیح نیست. دولت جدید عراق دولت وحدت ملی است که نماینده تمام طیف‌های ملت عراق است. این دولت منسجم است و این انسجام به ویژه با ظهور داعش ادامه خواهد یافت. زیرا داعش تنها خطری برای مسیحی‌ها و ایزدی‌ها نیست بلکه تهدید برای برای همه است. ما در این‌باره یعنی خطر داعش و ضرورت رفع آن در نشست پاریس به درک مشترکی از سوی کشورهای حاضر رسیدیم.

معصوم درباره تردد عناصر داعش در سوریه و عراق و تاثیر آن بر روابط بغداد و دمشق اظهار داشت: غلبه بر داعش در عراق بر وضعیت این سازمان [تروریستی] به طور کلی تاثیر خواهد گذاشت. اوضاع در سوریه فرق می‌کند. برخی کشورها نمی‌خواهند به نفع حاکمیت موجود در سوریه وارد عمل شوند و این امر مسئله اصلی مورد اختلاف است.

معصوم درباره دیدارهایش با «اولاند» و «جان کری» تصریح کرد: در این دیدارها تاکید شد که ما به طور مشترک فعالیت و سازوکاری فنی برای اجرای تصمیم سیاسی اتخاذی درباره داعش تدوین کنیم.

رئیس جمهور عراق درباره اوضاع کردها و اختلافات میان اربیل و بغداد گفت که درباره مسئله مورد اختلاف بر سر نفت، دو طرف توافقاتی انجام داده‌اند و باید برای نفت قانون خاصی وضع شود تا اختلافات به پایان رسد. طی یک یا دو هفته آینده گفت‌وگوها میان اربیل و بغداد برای حل و فصل اختلافات موجود از سر گرفته خواهد شد و طی چند روز آینده وزرای دفاع و کشور نیز انتخاب خواهند شد.

وی درباره کنفرانس مبارزه با داعش که در پاریس برگزار شد گفت: ضروری بود که ایران نیز در کنفرانس پاریس حضور یابد. زیرا تهران بخشی از منطقه است و عراق و ایران مرزهای مشترکی به طول هزار کیلومتر دارندو من به فرانسه نیز ضرورت حضور تهران را که از روز اول بحران داعش در عراق سلاح در اختیار ما گذاشته بود، گوشزد کردم.

فواد معصوم در باره روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تصریح کرد: وزیر خارجه به جده سفر کرد و با «سعود فیصل» وزیر خارجه عربستان طی کنفرانس پاریس دیدار و گفت‌وگو کرد و لذا امیدواریم که روابط به مجرای طبیعی خود باز‌گردد.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مهر باطل بر گفتمان سازش

مهر باطل بر گفتمان سازش

آنچه امروز در نوار غزه رخ می‌دهد تکان‌ دهنده است. شهادت ده‌ها انسان بیگناه، از جمله تعدادی از کودکان در حملات وحشیانه رژیم‌ اشغالگر قدس، بار دیگر ماهیت این رژیم منحوس و نامشروع را مقابل همگان افشا کرده است.

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر