jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۱۷۶۴۵   ۲۵ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۷:۱۹

حیدر العبادی، نخست‌ وزیر عراق وعده داد ظرف یک هفته آینده وزیران دفاع و کشور را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

اختلاف نظر بر سر وزرای کشور و دفاع عراق

العبادی در جلسه رای اعتماد به کابینه جدید عراق، 23 وزیر را معرفی کرد و سرپرستی اداره وزارتخانه‌های دفاع، کشور، امور مهاجرین، آب‌رسانی، امور زنان و بازرگانی را نخست‌وزیر عهده‌دار شد.

نخست‌وزیر به نمایندگان وعده داد با هماهنگی با طرف‌های سیاسی ظرف یک هفته باقیمانده، وزیران را معرفی کند تا کابینه تکمیل شود.

باوجود این‌که زمان اندکی به پایان این مدت باقی مانده، اما العبادی هنوز بر سر معرفی وزیران کشور و دفاع با گروه‌های سیاسی به توافق نرسیده است.

به نظر می‌رسد اختلاف بر سر وزیران دفاع و کشور فراتر از رای و نظر گروه‌های عراقی است و برخی کشورها بویژه آمریکا در این موضوع با اعمال فشارخود، در به تاخیر افتادن معرفی این وزرا نقش داشته‌اند.

براساس توافقات سیاسی، قرار است پست وزارت کشور به اتحاد ملی شیعیان و پست وزارت دفاع به اتحاد قوای اهل سنت واگذار شود.

سازمان بدر از بزرگ‌ترین جناح‌های سیاسی اتحاد ملی، پست وزارت کشور را براساس تقسیم‌های وزارتی خواستار است و هادی عامری، دبیرکل این سازمان را برای وزارت کشور نامزد کرده است.

گروه های اهل سنت نیز احمد الجبوری و جابر الجابری را برای پست وزارت دفاع نامزد کرده‌اند.

براساس گفته منابع آگاه، آمریکا با واگذاری پست وزارت کشور یا هر پست امنیتی دیگر به هادی العامری مخالف است و در عین حال سعی دارد جابر الجابری، نامزد اهل سنت برای پست وزارت دفاع را بر دیگر گروه‌ها تحمیل کند.

فهرست دولت قانون، برادر جابر الجابری را متهم به همکاری با داعش می‌داند و بنابراین با الجابری به عنوان نامزد پست وزارت دفاع موافق نیست؛ هرچند نخست‌وزیر عراق هنوز برای معرفی این دو وزیر تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده، اما گفته‌ها و شنیده‌ها حاکی است گروه‌های شیعه، افزون بر هادی العامری، قاسم الاعرجی و احمد الچلبی را برای پست وزارت کشور نامزد کرده‌اند و اهل سنت نیز افزون بر جابر الجابری و احمد الجبوری، خالد العبیدی را گزینه دیگری برای پست وزارت دفاع ذکر کرده‌اند.

در همین حال نوری مالکی، معاون اول رئیس‌جمهور نیز روز یکشنبه در نخستین اظهارنظر خود بعد از حضور در این پست اعلام کرد: هنوز توافقی بر سر وزیران کشور و دفاع صورت نگرفته است. وی علت اصلی این تاخیر را مخالفت با واگذاری این دو پست به شخصیت‌های حزبی دانست. مالکی پیش‌بینی کرد وزیران کشور و دفاع از شخصیت‌های مستقل معرفی شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا نخست‌وزیر عراق می‌تواند تا امروز نامزدهای دو پست کشور و دفاع را معرفی کند یا نه؟ پیش‌بینی می‌شود چنانچه نخست‌وزیر درخصوص معرفی نامزد این دو وزارتخانه آمادگی داشته باشد، جلسه روزسه‌شنبه (امروز) پارلمان برگزار شود، در غیر این صورت احتمال به تعویق افتادن نشست نمایندگان دور از انتظار نخواهد بود.

علی ظریفی خامنه - رییس دفتر نمایندگی صدا و سیما در عراق

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر