jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۱۴۹۲۴   ۱۸ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

با پایان مهلت قانونی نخست‌وزیر عراق برای معرفی کابینه، حیدر العبادی فهرست اعضای دولت خود را به پارلمان ارائه کرد. این در حالی است که به گزارش برخی رسانه‌ها، تکلیف برخی کرسی‌ها از جمله وزارتخانه‌های دفاع و کشور مشخص نشده است؛ البته اسامی سایر وزیران هم تا لحظه تنظیم این خبر رسانه‌ای نشده بود.

به گزارش مهر، یک منبع آگاه به شبکه خبری المسله گفته است برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که قرار است ابراهیم الجعفری رئیس ائتلاف ملی، معاون اول رئیس‌جمهور و حسین شهرستانی وزیر خارجه عراق شود. همچنین گفته می‌شود نوری مالکی نخست‌وزیر قبلی عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون نیز به عنوان معاون رئیس‌جمهور در نظر گرفته شده است. احتمالا رئیس‌جمهور عراق درآینده سه معاون خواهد داشت که نفر سوم آن ایاد علاوی رئیس ائتلاف العراقیه خواهد بود.

در مورد ترکیب دولت نیز برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که بهاء الاعرجی معاون اول نخست‌وزیر، جابر الجابری وزیر کشور، قاسم داوود (ائتلاف ملی) وزارت دفاع، عادل عبدالمهدی (ائتلاف ملی) وزارت نفت، روز نوری شاوس (ائتلاف کردستان) وزارت دارایی، محمد اقبال از اتحاد القوی الوطنیه وزیر آموزش و پرورش، سلمان الجمیلی (نیروهای ملی) وزارت برنامه‌ریزی، عدیله حمود وزارت بهداشت، جواد الشهیلی (ائتلاف ملی) وزارت منابع آبی، علی الادیب (ائتلاف ملی) وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی تعیین شده‌اند. در مجموع کابینه حیدر العبادی قرار است 31 عضو داشته باشد.

روزهای گذشته حیدر العبادی علت تاخیر در تشکیل کابینه جدید را مخالفت او با برخی نامزدهای پیشنهادی گروه‌ها برای احراز پست‌های وزارتی عنوان کرده بود. فواد معصوم رئیس‌جمهور عراق بیستم مرداد به دنبال معرفی حیدر العبادی از سوی پارلمان این کشور، وی را مامور تشکیل کابینه جدید عراق کرد. وی یک ماه برای معرفی اعضای دولت خود وقت دارد.

پیشروی‌های ارتش عراق

در حالی که هنوز اعضای کابینه عراق مشخص نشده‌اند، نیروهای ارتش عراق با پیشروی‌های خود توانسته‌اند پیروزی‌های جدیدی به دست آورند.

به گزارش بی‌بی‌سی، نیروهای ارتش عراق می‌گویند بخش‌های وسیعی از اطراف سد کلیدی حدیثه را با کمک حملات هوایی آمریکا از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) پس گرفته‌اند. سد حدیثه بر رود فرات در استان انبار در غرب عراق ساخته شده و در حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد. این سد دومین سد بزرگ عراق به شمار می‌رود. دراین درگیری‌ها بود که احمد الدلیمی استاندار الانبار کشته شد. در یک خبر دیگر منابع امنیتی و پزشکی عراق از کشته و زخمی شدن 77 نفر در حمله یک عامل انتحاری به شهرک الضلوعیه در شمال بغداد خبر دادند. این حمله یک گردهمایی سران قبایل عراق را هدف قرار داده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر رانت‌خواری در واردات واکسن

خطر رانت‌خواری در واردات واکسن

دکتر سیدعلیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه مهمی به دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند نکته مهم و اساسی در زمینه واکسن و ایمن‌سازی جامعه علیه ویروس کرونا متذکر شدند. در این نامه به موارد مهمی در خصوص خرید واکسن و فرآیند واکسیناسیون اشاره شده است که به نظر می‌رسد باید مورد توجه دولت و نظام سلامت قرار گیرد.

بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر