jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۷۱۴۰۰۴   ۱۵ شهريور ۱۳۹۳  |  ۲۱:۳۴

جام جم ورزشی: تیم ملی والیبال ایران در چهارمین گام از مرحله مقدماتی مسابقات قهرمانی جهان با نتیجه 3 بر یک بلژیک را شکست داد و صعودش را به دور بعد قطعی کرد

صعود مقتدرانه شاگردان کواچ به دور دوم جام جهانی

تیم ملی والیبال ایران در چهارمین مسابقه خود از دور مقدماتی رقابت‌های قهرمانی جهان والیبال برابر بلژیک به میدان رفت. والیبالیست‌های ایران موفق شدند حریف خود را 3 بر صفر و با امتیازهای 25 بر 23، 25 بر 15 و 21- 25 و 25- 20 شکست دهند.

با این پیروزی تیم ملی والیبال ایران 8 امتیازی شد و صعود خود را به دور بعدی مسابقات قطعی کرد. والیبالیست‌های ایران پیش از این نیز تیم‌های آمریکا و ایتالیا را شکست داده بودند اما مقابل فرانسه مغلوب شده بودند.

بلژیک اما قبل از این بازی یک برد مقابل پورتوریکو داشت و برابر تیم های آمریکا و ایتالیا نیز شکست خورده بود. تیم والیبال بلژیک بعد از 32 سال در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می‌کرد. آن‌ها بعد از سال ها ناکامی در سال 2013 قهرمان مسابقات والیبال مردان اروپا شده بودند و به نوعی بازیکنان فعلی این تیم نسل طلایی والیبال این کشور را تشکیل می‌دادند.

بلژیک با ترکیب وندن دریز، تورلینگز سام درو، فرانک دپستر، پیتر ورهیس، سیمون دورده، ورهن نمان و لیبرو درکونیگ بازی را آغاز کرد.

در مقابل سفیدپوشان ایران با ترکیب سعید معروف، فرهاد قائمی، موسوی عراقی، عادل غلامی،‌امیر غفور و مجتبی میرزاجانپور و لیبرو فرهاد ظریف به میدان رفتند.

ست نخست 25-23 ایران

تیم ملی والیبال ایران که به هر سه امتیاز این مسابقه نیاز داشت در آغاز یک نمایش ریسکی را به نمایش گذاشت اما بازیکنان بلژیک نشان دادند که به راحتی سر تسلیم شدن ندارند. بازی خوب پاسور این تیم و حمله از منطقه 2 به زمین ایران موجب شد تا خیلی زود بلژیکی‌ها 2 امتیاز جلو بیفتند. آن‌ها بعد از وقت استراحت فنی نخست فاصله امتیازهای خود را بیشتر می‌کردند. در مقابل امیر غفور از ایران به عنوان مهاجم اول سعی می‌کرد تا اسپک‌هایش را در قلب دفاع زمین حریف بنشاند.

ایران بعد از وقت استراحت فنی دوم توانست تا سرانجام از حریف خود پیش بیفتد . بازی با اختلاف یکی دو امتیاز برای دو تیم پیش می‌رفت. در نهایت شاگردان اسلوبودان کواچ موفق شدند در یک نمایش تماشایی 25 بر 23 حریف خود را شکست دهند.

ست دوم 25-15 ایران

والیبالیست‌های ایران در آغاز ست دوم اصلا سر شوخی با بلژیک نداشتند. چند دفاع عالی از سعید معروف کاملا تیم ایران را از نظر روحی بالا برد. همچنین سرویس‌های کوبنده مجتبی میرزا جانپور دریافت‌کننده های حریف را ناکام می‌گذاشت. ایران هر ثانیه بیشتر امتیاز می‌گرفت. حریف حرفی برای گفتن نداشت. محمد موسوی که تا اینجا به عنوان بهترین مدافع روی تور مسابقات شناخته می‌شد بارها به تنهایی برابر اسپکرهای بلژیک قدعلم می‌کرد و اجازه نمی‌داد توپ وارد زمین ایران شود. کارهای ترکیبی سعید معروف با مجتبی میرزاجانپور نیز برای ایران امتیاز به ارمغان داشت. ایران با اختلاف 10 امتیاز از بلژیک جلو افتاده بود. بازیکنان بلژیک سعی داشتند تا از منطقه 2 و 4 حمله کنند اما تک دفاع زیبای سعید معروف اجازه کار را به آن‌ها نمی‌داد. در نهایت تیم ایران با اقتدار ست دوم را با نتیجه 25 بر 15 به سود خود تمام کرد.

ست سوم: 25 -21 بلژیک

تیم ملی والیبال بلژیک چیزی برای از دست دادن نداشت آن‌ها تمام تلاش خود را به کار بستند تا در توپ گیری موفق باشند. پاسور باهوش بلژیکی ها خیلی خوب توپ را دور از دست دفاع ایران به دست اسپکرهایش می‌سپرد. در مقابل هم بازیکنان ایران نمایش فوق‌العاده ای در سرویس و حمله داشتند. ایران تا اینجا سه امتیاز سرویس مستقیم داشت. سرویس‌های موجی ملی پوشان ایران به سختی دریافت می‌شد. کواچ برای استفاده از همین برتری آرمین تشکری را در این ست به میدان آورد تا به کمک سرویس‌هایش دریافت‌کننده های حریف را به زانو در آورد. تا امتیاز 10 دو تیم پایاپای پیش رفتند اما در نهایت جنگندگی بلژیکی‌ها باعث شد آن‌ها دو امتیاز دیگر پیش بیفتند. محمد موسوی که یک روز فوق العاده را پشت سر می‌گذاشت تقریبا از تمام پاس‌های معروف امتیاز می‌ساخت. امیر غفور هم همچنان از پشت خط زمین بلژیک را زیر آماج حملات خود گرفته بود. بازی با یک امتیاز اختلاف به سود بلژیک پیش می‌رفت. که چند اشتباه فردی از بازیکنان ایران موجب شد تا اختلاف امتیازها زیاد شود. اگر چه کواچ در امتیازهای پایانی شهرام محمودی را هم به میدان فرستاد اما بلژیکی ها که روی دور امتیازآوری افتاده بودند، سرانجام 25 بر 21 ست سوم را به سود خود تمام کردند.

ست چهارم: 25- 20 ایران

تیم ملی والیبال ایران در ست چهارم این مسابقه کار را طوفانی آغاز کرد. از همان ابتدا نبض بازی را در دست گرفت. کواچ برای تقویت دریافت های ایران عبادی پور را به میدان فرستاده بود. همچنان تمرکز تیم ایران روی بازی سرعتی و دفاع روی تور سه نفره بود. ایران دو، سه امتیاز از حریف جلو افتاده بود، با همین حاشیه امنیت بازی می کرد. به دستور کواچ شهرام محمودی هم به جای امیر غفور به میدان رفت. ایران 19 بر 15 از حریف جلو افتاده بود. سرمربی تیم بلژیک به شدت به رای داور اعتراض داشت و تقاضای بازبینی تصاویر ویدیویی داد. با این حال داور به سود ایران رای داد. ایران نبض بازی را در دست داشت. بازیکنان ایران خیلی خوب و مسلط کار می کردند. ایران در نهایت با امتیاز 25 - 20 ست چهارم را هم برد.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت 19 فردا در آخرین بازی از دور مقدماتی به مصاف پورتوریکو می‌رود که تمام بازی‌هایش را واگذار کرده است.

ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها