jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۲۴۹۵   ۱۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۵

محققان در زمان «ام.آر.آی» مغزی به تفاوت فعالیت بین قسمت حافظه و قدرت تخیل پی بردند.

بخش رویاپردازی انسان‌ها در مغز مشاهده شد

اشخاص بسیاری خود را رویاپرداز نامیده و معتقدند هیچ شخصی مثل آنها در تخیلات خود غوطه ور نیست اما باید گفت بخش تخیل در تمامی انسان ها فعال است. محققان در مطالعات اخیر خود موفق به مشاهده فعالیت و اسکن بخش رویاپردازی و تخیل انسان ها شدند.

محققان دانشگاه بریگام یانگ در ایالات یوتا امریکا با استفاده از تکنولوژی بخصوص به کار رفته در ام.آر.آی مغزی توانستند به بررسی فرایند تخیل پرداخته و فعالیت های این بخش را مشاهده کنند.

«استفانیا آشبی»، سرپرست این تیم تحقیقاتی در رابطه با چگونگی شروع این مطالعه می گوید:«من همیشه بیش از حد معمول و حتی بیش از دوستانم به آینده ام فکر می کنم و در کمال تعجب شاهد بودم که تخیل و واقعیت در درون ذهنم بیش از پیش با هم درگیر شده اند و با هم پیش می روند. اما تعجب آور بود که این دو بخش جدای از یکدیگر فعالیت داشتند و این گونه نبود که حافظه تنها به گذشته بپردازد و تخیل به آینده. حافظه و تخیل دو بخش مجزا از یکدیگر هستند در عین اینکه هر دو با هم پیش می روند و باید فعالیت و عملکرد هر یک از بخش ها را به طور جداگانه مورد بررسی و مطالعه قرار داد».

در این تحقیق فعالیت و عملکرد بخش مغزی حدودا 60 نفر مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. تفاوت ها از فعالیت های بسیار کوچک و در نقاط مختلفی از هیپوکامپ (کنترل کننده حافظه و خاطرات) ناشی می شدند. (هیپوکامپ قسمتی از دستگاه کناره ای مغز (سیستم لیمبیک) است.)

اما تحقیقات تکمیلی در این رابطه ادامه داشته و تصویربرداری عصبی و مطالعه بخش های مختلف مغزی نیاز است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو