آمار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده:

۱۹ میلیون مادر ایرانی در نقش پدر

معاون رئیس جمهور در امور زنان با بیان برنامه‌های حمایتی که در امور زنان دنبال می‌شود از ۱۹ میلیون مادری که نقش پدران را ایفا می‌کنند، سخن گفت و افزود: این وظیفه آن‌ها را سخت می‌کند و به نظر من پدر و مادر در کنار هم می‌توانند تربیت خوبی بر فرزندانشان داشته باشند.
کد خبر: ۷۰۹۰۳۹
۱۹ میلیون مادر ایرانی در نقش پدر

جام جم سرا: شهیندخت مولاوردی در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه ایجاد تعادل و توازن در زندگی زنان خانه دار بسیار سخت است و اگر شرایط آن پیش نیاید، رو به رو شدن با آن کار آسانی نخواهد بود، افزود: فشار مضاعفی را زنان شاغل ما تحمل می‌کنند، و قطعاً اگر تسهیلات دولت و دستگاههای مربوطه نباشد، نخواهند توانست به راحتی به کار خود ادامه دهند.

وی درباره زنان سرپرست خانوار گفت: حمایت از زنان سرپرست خانوار بویژه در ۵ سال اخیر رشد خوبی داشته است. در گذشته الگوی واحدی داشتیم ولی اکنونی به الگوی جدیدی به نام زنان خودسرپرست نیز رسیده‌ایم، زنانی که به دلیل بالا رفتن سن آن‌ها خود سرپرست شده‌اند که در کشور این آمار ۲/۵ تا ۳ میلیون نفری متعلق به زنان سرپرست خانوار است.

مولاوردی در پاسخ به اینکه به نقش مادری خود چه نمره‌ای می‌دهید، گفت: من از نقش مادری خود راضی هستم

مولاوردی اضافه کرد: این برای جامعه ما نگران کننده است، ما زنانه شدن فقر را در این خانواده‌ها شاهد هستیم و باید در دستور کار دولت قرار می‌گرفت و لذا از‌‌ همان ابتدا وارد کار شدیم. و به عنوان یک نهاد که وظیفه سیاست گذاری داشتیم، با دستگاههای دیگر وارد کار می‌شود که دفتر خاصی را با هدف کاهش فقر تشکیل دادیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنین طرح ساماندهی معیشت با همکاری دستگاههای ذی ربط انجام شد و در حال یکپارچه سازی اطلاعات و با مدیریت مدل حمایتی موثر این گروه هستیم، که اکنون در حال تدوین محورهایی هستیم که بتوانیم در برنامه ششم بگنجانیم.

وی افزود: وظیفه مادری در کنار وظیفه پدری است که معنا پیدا می‌کند، ۱۹ میلیون نفر از مادران نقش پدران را انجام می‌دهند و وظیفه آن‌ها را سخت می‌کند، به نظر من پدر و مادر در کنار هم می‌توانند تربیت خوبی داشته باشند.

مولاوردی در پاسخ به اینکه به نقش مادری خود چه نمره‌ای می‌دهید، گفت: من از نقش مادری خود راضی هستم.

وی همچنین عنوان کرد: اکنون در مراحل نهایی پروژه پایانی یک خانواده سالم هستیم که هدف آن تقویت کارکرد یک خانواده و ارتباط آنهاست. از آن سو یکی از مشکلاتی که مانند پروژه‌های دیگر با آن در نهاد‌ها روبه رو هستیم، پراکنده کاری و دوباره کاری می‌باشد، که امیدوار هستیم حل شود.

در حال حاضر، پایین‌‌ترین درآمد را در بین زنان کشورهای منطقه داریم، این برای کشور ما که نیمی از آن خانم هستند و ۷۰ درصد وروردیهای دانشگاه‌ها نیز دختران هستند، اصلاً متناسب نیست

مولاوردی با اشاره به لایحه کاهش ساعت کاری زنان گفت: این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال پیگیری است، که شامل زنانی می‌شود که فرزند معلول یا همسر معلول دارند و تلاش داریم این موضوع به همه کارکنان زن تعمیم داده شود.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به وضعیت اشتغال زنان گفت: در حال حاضر، پایین‌‌ترین درآمد را در بین زنان کشورهای منطقه داریم، این برای کشور ما که نیمی از آن خانم هستند و ۷۰ درصد وروردیهای دانشگاه‌ها نیز دختران هستند، اصلاً متناسب نیست.

مولاوردی تصریح کرد: البته ما اشتغال زنان را مساوی با استخدام آن‌ها نمی‌دانیم، ما در این مقوله، به سمت اشکال جدید اشتغال زنان از جمله مشاغل خانگی، خوداشتغالی، مشاغل مبتنی بر آی‌تی می‌رویم و دیگر مسئله حضور تمام وقت زنان در ادارت را نه دنبال می‌کنیم و نه درست می‌دانیم که با توجه به شرایط جدید جامعه دنبال شود، در این میان دورکاری هم می‌تواند مطرح باشد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مسائلی مثل «ساعت کاری شناور و منعطف برای خانم‌ها» و «مهدهای کودک‌ در محیط کار» نیز برای ما بسیار مهم است؛ در سالهای اخیر مهدهای کودک‌ به بخش خصوصی واگذار شده و این برای خانواده‌ها هزینه دارد، اما بودن مهد‌ها در جوار ادارات برای مادران آرامش دارد و امکان اجرای قوانینی مثل ساعات شیردهی را نیز فراهم می‌کند.

وی همچنین از پیگیری بیمه زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: در رابطه با زنان خانه‌دار، بیمه آن‌ها سالهاست که مطرح شده، اما باید قبل از آن ارزشگذاری کار خانگی را جا بیندازیم که مقام معظم رهبری هم در این سال‌ها به آن اشاره کرده‌اند.

مولاوردی تأکید کرد: اگر این کار بشود و نقش این زنان در اقتصاد خانواده و جامعه دیده شود، این می‌تواند بسیاری از مناسبات و قوانین را تغییر دهد؛ اینجاست که بیمه زنان خانه‌دار معنی پیدا می‌کند و بازنشستگی آن‌ها نیز اهمیت می‌یابد که باید پیگیری شود. (مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
حمید كلباسی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
۰
۰
هرچند ایثار و فداكاری این مادران زحمتكش و محترم قابل همه گونه قدردانی و ستایش می باشد اما نقش پدر در تربیت فرزندان ، تعیین
كننده و غیر قابل انكار است . پدر ، چون شمع میسوزد و به خانواده روشنایی و حیات می بخشد .

نیازمندی ها