jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۰۸۰۴۸ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۱:۱۵

انتشار گزارش آژانس انرژی اتمی در مورد ایران

ایران در حال اجرای تعهدات خود بر اساس تمدید توافق ژنو است

آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب گزارش تازه خود در مورد برنامه هسته ای ایران را منتشر کرد. دیده​بان هسته ای سازمان ملل تائید کرده است که ایران اجرای گام های لازم برای عمل به تعهدات خود بر اساس تمدید برنامه مشترک اقدام را آغاز کرده است.

ایران در حال اجرای تعهدات خود بر اساس تمدید توافق ژنو است

آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب تازه ترین گزارش خود در مورد برنامه هسته ای ایران و روند اجرای برنامه مشترک اقدام را منتشر کرد.

در این گزارش که در اختیار اعضای آژانس قرار گرفته و متن آن به رویت خبرگزاری رویترز رسیده، دیده​بان هسته ای سازمان ملل تائید کرده است که ایران اجرای گام های لازم برای عمل به تعهدات خود بر اساس تمدید برنامه مشترک اقدام را آغاز کرده است.

همانطور که انتظار می رفت، آژانس در این گزارش همچنین بر پایبندی ایران به توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو میان ایران و گروه موسوم به 1+5 منعقد شد، صحه گذاشته است. توافق موقت ژنو پایان تیر ماه امسال به مدت 4 ماه تا سوم آذر تمدید شد.

آژانس که از سوی طرفین به عنوان ناظر اجرای تعهدات هسته ای ایران در نظر گرفته شده، ماهانه گزارشی را در مورد روند پیاده سازی گام های توافقی، منتشر می کند.

در گزارشی که چهارشنبه شب منتشر شد، اعلام شده است که ایران در طول یک ماه گذشته، حدود 3.5 کیلوگرم از ذخایر اکسید اورانیوم با غنای 20درصد خود را برای تولید سوخت، مصرف کرده است. ایران همچنین به آژانس اعلام کرده است که بیش از 4 تن از ذخایر گاز اورانیوم غنی شده تا سطح حدود 2درصد را رقیق می کند.

بر اساس تمدید توافق موقت ژنو، ایران متعهد شده است که بخشی از ذخایر اکسید اورانیوم خود را به سوخت تبدیل کرده و میزان زیادی از ذخایر اورانیوم با غنای پائین خود را رقیق کند.

خبرگزاری رویترز ساعتی پیش به نقل از دیپلمات ها گزارش داده بود که آژانس در گزارش چهارشنبه شب خود، پایبندی ایران به توافق ژنو را تائید می کند.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

ضرورت واکنش کوبنده ایران

ضرورت واکنش کوبنده ایران

رژیم صهیونیستی در گذشته اعلام کرده بود قصد ترور یکی از دانشمندان و چهره‌های تاثیرگذار علمی کشورمان را دارد، بنابراین چنین تروری از قبل در برنامه موساد بوده است.

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر