jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۰۶۸۳۰ ۲۷ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۸

سعید سلطانی با نمایش ضعیف سریال «ستایش» در سری دوم خود نشان داد که تلویزیون بار دیگر باید نگرشی نو در فیلمنامه و انتخاب کارگردانان خود داشته باشد.

حباب سریال غم‌بار «ستایش» ترکید

رقابت میان شبکه‌های مختلف تلویزیونی برای جذب مخاطب بیشتر همچنان در تلویزیون ایران ادامه دارد. در میان شبکه‌های مختلف سیما، شبکه‌های یک و سه سیما با تولید مجموعه‌های نظامی پرطرفدار، سهم بیشتری را در این رقابت داغ دارند.

شبکه سه سیما در ادامه روند تولید آثار خود با پخش سریال «ستایش» در سری اول توانست طرفداران زیادی دست‌و‌پا کند. «ستایش» در سری اول پخش به شدت پرطرفدار شد و شخصیت‌های آن تبدیل به شخصیت‌های مشهوری در فرهنگ عامه شدند. اما روند سری‌سازی فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی سرانجام به «ستایش» هم رسید و طبق پیش‌بینی‌های قبلی سری دوم این مجموعه خیلی زود تولید شد.

اما پخش این سریال در سری دوم تولید خود از همان ابتدا نتوانست رضایت مردم را دربرداشته باشد و بحث‌هایی جدی از جمله عدم وجود جذابیت و کشش در داستان، محتوای سهل و عادی «ستایش 2»، انتخاب بازیگران سریال و گریم نامناسب شخصیت‌های آن باعث شده بود تا سریال مورد انتقاد مخاطبان قرار گیرد.

سعید سلطانی در مقام کارگردانی این سریال توانسته بود با فیلمنامه سعید مطلبی در «ستایش 1» مخاطب خود را در ریتم و داستان راضی نگه دارد اما ظاهرا این بار در «ستایش 2» از عهده این کار برنیامده بود. جذب مخاطب نتیجه عکس داده بود و با استقبال خوبی مواجه نبود.

«ستایش 2» در هیچ قسمتی غافلگیری و جذابیتی جدید برای مخاطب نداشت و بینندگان سریال تا پخش قسمت آخر منتظر پایان‌بندی سریال بودند که دو شب پیش با پخش آخرین قسمت سریال مشخص شد که ماجرای پایان سریال هم تفاوتی با متن و ابتدایش ندارد تا سلطانی نشان دهد که پاشنه آشیل نداشتن فیلمنامه‌ی قوی تا انتهای سریال او باقیست و او مجبور است که با پرداختن به خاطرات و اتفاقات نامرتبط از سوی حشمت فردوس با ریتمی کند مخاطب را خسته و دلزده راهی کند.

در قسمت آخر این سریال کارگردان تنها با دو کاراکتر اصلی یعنی حشمت فردوس و نوه تازه یافته‌اش داستان را جلو برد و به پایان رساند و سوژه‌های اصلی دیگری از جمله ستایش، دخترش و سرنوشت دامادش و نیز عاقبت تصمیم صابر را به سرانجام نرسانید تا مخاطبان در انتظار ادامه داستان در سری جدید آن باشند. سری جدیدی‌ای که با توجه به کیفیت سری دوم ستایش، امید زیادی درباره استقبال مخاطب از آن نمی‌توان داشت.

به همه این‌ها اضافه کنید این را که تزریق تصنعی غم و اندوه در لابه‌لای داستان «ستایش 2»، دیگر حوصله همه را سر برده بود و همین بزرگترین تفاوت بخش اول و دوم سریال بود. اینکه این بار دست کارگردان در پشت افزودن این غم و اندوه به متن سریال کاملا مشخص بود و معلوم بود که این ترفندی برای جلب مخاطب است. در حالی که در بخش ابتدایی سریال این غم و اندوه در سریال گنجانده شده بود.

پیش از این، قضاوتی مطرح بود که «ستایش 1» شبهات زیادی در مقابله با حکم الهی و حق حضانت در افکار عمومی ایجاد کرد و شاید مهم‌ترین بهانه برای ساخت فصل دوم این مجموعه همین بود. بهانه‌ای که به نظر می‌رسد نتوانست در مسیر اغناسازی در ذهن مخاطب کارساز بیافتد و شبهه پیشین بی‌نتیجه رها شد. (تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر