jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۰۲۳۷۲   ۱۴ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۰

دبیر علمی دومین سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیا گفت: ایرانیان لاغرترین و خوش اندام ترین افراد در منطقه خاورمیانه به شمار می روند.

ایرانیان لاغرترین افراد در خاورمیانه هستند

دکتر رضا نوروزی امروز سه شنبه در گفتگو با ایرنا افزود: هم اکنون میزان چاقی و اضافه وزن در همه دنیا به ویژه کشورهای غربی از شیوع بالایی برخوردار است.

وی شیوع چاقی در بین افراد بزرگسال ایرانی را حدود 45 درصد عنوان کرد و گفت: این در حالی است که میزان اضافه وزن و چاقی در کشورهای اروپایی 75 درصد می باشد.

دبیر علمی سمپوزیوم تغذیه آسیا افزود: گرچه اکنون میزان چاقی در بین بزرگسالان ایرانی کمتر از سایر کشورها گزارش شده اما وضعیت به این منوال باقی نمی ماند زیرا جمعیت ایران در یک افق 15 ساله با انفجار چاقی در میان بزرگسالان رو به رو خواهد شد.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه شیوع چاقی در بین بزرگسالان در استان خراسان رضوی را 38 درصد ذکر کرد و گفت: این میزان در بین مشهدی ها رقمی بالا حدود 49 درصد گزارش شده است.

دکتر نوروزی افزود: اکنون اضافه وزن در استانهای گیلان، مازندران و تهران به ترتیب بالاترین شیوع را دارد.

دبیر سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیا گفت: از سوی دیگر هم اکنون میزان چاقی در بین کودکان ایرانی به دلایل متعدد از رقم بالایی برخوردار است.هم اینک 30 درصد کودکان ایرانی مبتلا به چاقی هستند و این در حالی است که برخلاف تصور رایج که این کودکان در بزرگسالی لاغر می شوند، بیش از 80 درصد آنان در بزرگسالی نیز اضافه وزن خواهند داشت.

وی کم تحرکی و زندگی ماشینی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از غذاهای پرکالری مانند چیس و فست فودها و بی توجهی به ورزش در مدارس را از جمله علل افزایش چاقی در بین کودکان عنوان کرد.

«دومین سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیا» 25 مرداد ماه جاری به میزبانی بیمارستان رضوی در مشهد برگزار می شود.

نخستین دوره این سمپوزیوم دو سال پیش در اندونزی برگزار شده بود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها