jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۷۰۰۱۶۸   ۰۵ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۲

کارگردان نمایش«دور همی زنان شکسپیر» از اجرای این نمایش در تماشاخانه ایرانشهر خبر داد و تجربه کار کردن با هفت خانم بسیار سخت و خطرناک دانست!

تجربه خطرناک بهاره رهنما با 7 زن

به گزارش ایسنا، بهاره رهنما که نمایش «دور همی زنان شکسپیر» را با حضور بازیگرانی چون مهناز افشار‌، بهنوش بختیاری و کمند امیرسلیمانی‌ و... به صحنه می‌برد، گفت: وقتی نمایشی را با هزینه بالا و بدون هیچ بودجه دولتی به صحنه می‌برم، قطعا به دنبال ستاره هستم، اما نه به هر قیمتی.

این کارگردان درباره انتخاب بازیگران نمایش جدیدش گفت: انتخاب بازیگران ستاره و شناخته شده برای من اتفاق ناخوشایندی نیست. این نمایش یکی از پرخرج‌ترین نمایش‌هایی است که بعد از انقلاب به صحنه می‌رود و اساسا متنی که انتخاب کردیم به طراحی صحنه‌ سنگینی نیاز داشت.

رهنما با اشاره به دلایل انتخاب بازیگران این نمایش توضیح داد: مهناز افشار الان دیگر فقط بازیگر سینما نیست و این چهارمین کار تئاتری‌اش است. اگر اولین تئاترش بود، می‌شد گفت که برای ستاره بودن، او را آوردم. کمند امیرسلیمانی خودش از بچه‌های تئاتری است. سحر دولتشاهی هم بازیگر تئاتر است، نسیم ادبی یکی از ستاره‌های تئاتر در سال‌های اخیر است و خود من هم بیست و دومین کار تئاتری‌ام را در این نمایش تجربه می‌کنم.

این بازیگر با دفاع از حضور بهنوش بختیاری در نمایش «دور همی زنان شکسپیر» که اولین تجربه تئاتری‌اش است‌، گفت: تنها بازیگری که اولین کار تئاتری‌اش را تجربه می‌کند بهنوش بختیاری است اما واقعا با توان بیش از حدی ظاهر شده است. از هفت، هشت سال پیش به من می‌گفت که دوست دارم روی صحنه بیایم. من مطمئنم او از این به بعد در تئاتر ماندگار می‌شود، چون معاشرت و فضای تئاتر را به خوبی می‌شناسد و به نظرم روی صحنه درخشان‌تر از سینما می‌شود. واقعا اگر فقط موضوع ستاره بودن برایم مهم بود،‌ مطمئنا انتخاب‌های دیگری داشتم.

رهنما با اشاره به معیارهای انتخاب بازیگرانش تصریح کرد: بازیگران زیادی دوست داشتند در این کار حضور یابند، اما به هر حال برای من چند ویژگی مهم است. اول همخوانی شخصیت خود بازیگر با نقشی که قرار است ایفا کند و دوم اخلاق کار کردن. تجربه کار کردن با هفت خانم بسیار سخت و خطرناک است. چون تئاترهایی که خود من پیش از این کار کرده‌ام با بازیگران کم و در سالن‌های کوچک بوده است و در واقع این نمایش اولین کارگردانی من در یک کار پرحجم است.

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره انتخاب این نمایشنامه عنوان کرد: این نمایشنامه با نگاهی آزاد به نمایشنامه «شکسپیر و عشق و زنان» اثر چارلز جورج توسط خودم و با مشاوره پیمان قاسم‌خانی بازنویسی و ترجمه آنها توسط مریم منظمی انجام شده است.

او با بیان این که تمرینات «نمایش دور همی زنان شکسپیر» سه ماه به طول انجامیده است، ادامه داد: این نمایش بیشتر شبیه قاب است و شخصیت‌های زن نمایشنامه‌های شکسپیر با هم دور همی دارند.

رهنما که قرار است پس از پایان اجرای خودش در نوبت بعد در نمایش «آرسنیک و تور کهنه» کار حسین پارسایی بازی کند، درباره سختی این کار تصریح کرد: من در کار خودم نویسندگی‌،‌ کارگردانی‌، بازیگری و طراحی صحنه را انجام می‌دهم و بعد از پایان اجرا هم در نمایش آقای پارسایی بازی می‌کنم. مطمئنا این کار سختی‌هایی داشته است، اما چون تمرینات از سه ماه پیش شروع شد و توالی مشخصی داشت خیلی برایم سخت نبود. به هر حال انرژی ما هم بیشتر از آدم‌های معمولی است.

به گزارش ایسنا، نمایش «دور همی زنان شکسپیر» از دوازدهم مرداد ساعت 19 در سالن استاد سمندریان تماشاخانه «ایرانشهر» اجرای خود را آغاز می‌کند.

در این نمایش مهناز افشار‌، بهاره رهنما،‌ نسیم ادبی‌، سحر دولتشاهی‌، کمند امیر سلیمانی و بهنوش بختیاری به عنوان بازیگر حضور دارند.

امیررضا احمد زمردی (مدیر تولید)،‌ مریم جلالیان (برنامه ریز)،‌ نیما محبی (مدیر اجرایی)، امیر گلزاده (طراحی گریم) و سیامک احصایی (طراحی صحنه) با این نمایش همکاری دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها